Презентацію "Дієприкметник як особлива форма дієслова" варто використати при поясненні нового матеріалу. Деякі слайди можна використати і при перевірці домашнього завдання на наступний урок.
Мета: дати поняття про дієприкметник як особливу форму дієслова, навчити учнів розпізнавати дієприкметники у реченнях, використовувати їх у власному мовленні; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; виховувати повагу до героїчного минулого
Номер слайду 3
Проблемне завдання Порівняйте словосполучення у двох колонках: черствий хліб зчерствілий хліб жовте листя пожовкле листя темний ліс темніючий ліс Назвіть форми дієслова.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Форми дієслова Дієприкметник Дієприслівник Неозначена форма Дієслівні форми на –но, -то
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Дієприкметник – особлива форма дієслова, що означає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які?
Номер слайду 8
Активний стан теперішнього часу -уч-, -юч-, -ач-, -яч-: стоячий, крокуючий. Активний стан минулого часу -л-: опалий, пожовклий. Пасивний стан минулого часу -н-, -ен-, -т-: вишитий, зроблений. Дієприкметники бувають
Номер слайду 9
Ознаки дієприкметника спільні з прикметником: відповідає на питання який? яка? яке? які?: чорний – чорніючий, сивий – посивілий; змінюється за родами, числами та відмінками, узгоджується з іменником: розквітлий кущ, розквітла яблуня, розквітлі сади; у реченні найчастіше виступає означенням: Стомлена, спечена, пилом прибита, журиться нива, дощем не полита.
Номер слайду 10
Ознаки дієприкметника спільні з дієсловом: указує на час: теперішній (крокуючий) або минулий (вишитий); має вид: доконаний (виконаний) або недоконаний (виконуваний); може мати залежні слова: викопаний (де?) на ділянці (викопати на ділянці); розказаний (коли?) вчора (розказати вчора); у реченні виступає присудком: На полях трава не кошена.
Номер слайду 11
Закріплення вивченого матеріалу
Номер слайду 12
Пояснювальний диктант Тільки сир одкладений гарний, а одкладена робота – погана. Дівка заплетена, а хата не метена. Зароблений сухар краще краденого бублика. Розуму палата, а ключ від неї загублений. У диктанті знайти дієприкметники, визначити рід, число, вид.
Номер слайду 13
Вибірковий диктант Виписати дієприкметники і проаналізувати їх за схемою: вид, час, рід, число, відмінок. Мій перший вірш написаний в окопі, На тій сипкій од вибухів стіні. Коли згубили зорі в гороскопі, Моє дитинство, вбите на війні. Лилась пожежі вулканічна лава Горіла хата. Ніч здавалась днем І захлиналась наша переправа – Через Дніпро – водою і вогнем.
Підсумок уроку Що нового дізналися на уроці? Яка форма дієслова називається дієприкметником? Які спільні ознаки дієприкметника і прикметника? Які спільні ознаки дієприкметника і дієслова? Які ще форми має дієслово?