Дієприкметник як форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Номер слайду 2
Мета: Формування предметних компетентностей: ознайомитися з дієприкметником як особливою формою дієслова; пояснити властиві дієприкметникові граматичні ознаки прикметника й дієслова; формувати вміння знаходити дієприкметники у реченнях, з’ясовувати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу до мовних деталей, уміння аналізувати мовні явища, навички самостійної роботи; виховувати уважність до правильного використання форм слів у мовленні, культуру спілкування, інтерес до вивчення української мови; розширювати словниковий запас. Формування ключових компетентностей: вільне володіння державною мовою; уміння вчитися; загальнокультурної Очікувані результати: учень/учениця розуміє, що таке дієприкметники, їхні граматичні ознаки та функції в реченні; розвивають творчі вміння використовувати дієприкметники у власних висловлюваннях; збагачують словниковий запас; розв’язують тестові завдання.
Номер слайду 3
До щему у серці, До терпкого щему Я кохаю Вкраїну, Омиту прозорим дощем… Любов Забашта
Номер слайду 4
Мозковий штурм Дієсловом називають … Дієслова мають такі граматичні ознаки: … Дієслова бувають двох видів … Дієслова мають такі часові форми: … Розрізняють три способи дієслів: … Дієслова поділяють на дієвідміни ….. Дієслова найчастіше у реченні виконують роль … Дієслово має 5 основних форм: … Прикметником називають … Прикметники мають такі граматичні ознаки: … Прикметники у реченні виконують роль …
Номер слайду 5
Вправа 1, с. 92. Прочитайте записи в колонках і виконайте завдання. Як ви розумієте поняття «гібрид», «гідридний»? Які слова мають бути на місці крапок у третій колонці? гібридний автомобіль гібридний фрукт гібридна форма дієслова бензин + електроенергія помаранч + помело ... + ...
авто «Пріус» грейпфрут дієприкметник
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Дієслово + Прикметник = Дієприкметник ДІЄСЛОВО — самостійна частина мови, що вказує на дію або стан предмета й відповідає на питання що робити? що зробити? ПРИКМЕТНИК — це самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий?
Номер слайду 8
Спільні ознаки дієприкметника з прикметником Відповідає на запитання який? яка? яке? які? Змінюється за родами, числами, відмінками Виступає у реченні означенням
Номер слайду 9
Дієприкметник відповідає на запитання Який? Яка? Яке? Які? вишитий пофарбована написане розмальовані
Номер слайду 10
Дієприкметник змінюється за родами ЧОЛОВІЧИЙ ЖІНОЧИЙ СЕРЕДНІЙ ОСПІВАНИЙ ОСПІВАНА ОСПІВАНЕ Дієприкметник змінюється за числами ОДНИНА ужита МНОЖИНА ужиті
Номер слайду 11
Дієприкметник змінюється за відмінками Відмінки Питання Приклади Називний який? засіяне (поле) Родовий якого? засіяного (поля) Давальний якому? засіяному (полю) Знахідний Н.в. або Р.в. засіяне (поле) Орудний яким? засіяним (полем) Місцевий на якому? на засіяному (полі)
Номер слайду 12
У реченні дієприкметник здебільшого виконує роль означення, рідше – частини іменного присудка Над умитим садом стоїть туман (В.Винниченко). Роман уже прочитаний. Початкова форма дієприкметника – називний відмінок однини чоловічого роду: оздоблений, літаючий
Номер слайду 13
Дієприкметники бувають доконаного і недоконаного виду СЯЮЧА (ЗІРКА) НЕДОКОНАНИЙ ВИД ПОТЕМНІЛЕ (НЕБО) ДОКОНАНИЙ ВИД
Зауважте! Дієприкметники, як і прикметники, мають той самий рід, число та відмінок, що й іменник, від якого вони залежать: біля відреставрованого будинку (ч.р., одн., Р.в.), на відреставрованій площі (ж.р., одн., М.в.).
Номер слайду 16
Вправа 3, с. 93. Перепишіть речення та виконайте завдання Як не любити любов’ю наснажених, мудрістю сповнених книг?.. (М. Рильський). 2. Мій перший вірш написаний в окопі, на тій сипкій од вибухів стіні, коли згубило зорі в гороскопі моє дитинство, вбите на війні (Л. Костенко). 3. Геній – це великий талант, помножений на каторжну працю і поділений на безжалісну вимогливість до себе (В. Герасимчук). 4. Поле вкрите густою пеленою диму (П. Кочура). 5. Над розквітлою землею, над усім світом мерехтливо яріли достиглі світанкові зорі (В. Козаченко). А. Надпишіть рід, число й відмінок над кожним дієприкметником. Б. Підкресліть дієприкметники відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
Номер слайду 17
Вправа 4, с. 96. Виконайте завдання в тестовій формі. Два дієприкметники вжито в реченні. А. Пролиту воду назад не забереш. Б. Марно втраченого дня не повернеш. В. Дарованому коневі в зуби не дивляться. Г. Зароблений сухар кращий за крадений бублик.
Номер слайду 18
Запам’ятайте, як правильно наголошувати слова. СЕРЕДИНА СТОВІДСОТКОВИЙ ТРИЗУБ
Номер слайду 19
Рефлексія Дайте відповіді на запитання Що називається дієприкметником? Які граматичні ознаки має дієприкметник? Що спільного в дієприкметників із прикметниками? Наведіть приклади. Що спільного в дієприкметників із дієсловами? Наведіть приклади. Яку синтаксичну роль може виконувати дієприкметник?