«Дерево знань»Дієслово – це….Інфінітив …. Особова форма дієслова …. Безособові форми дієслова …. Дієприкметник -?
Номер слайду 3
Порівняйте!На які питання відповідають слова?Що означають?Які слова похідні, які непохідні?Сивий Зелений Темний Міцний Посивілий Зеленіюче. Темніючий Міцніючий
Номер слайду 4
Темніючий (той, що темніє), потемнілий (той, що потемнів). Дієприкметник має властивості дієслова і прикметника. Дієприкметник — особлива форма дієслова, яка виражає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який?
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Я вважаю , що…Прочитайте, поясніть, яке словосполучення з прикметником, а яке з дієприкметником. Зелене поле, зеленіюче поле; стихаючий вітер, тихий вітер; жовтий колос, пожовклий колос; стихаючий спів, тихий спів, сяючі очі, блискучі очі.
Номер слайду 7
Дієприкметники виражають ознаку предмета за дією. Перевір!Загострений – той, що загострили. Прочитаний – той, що …Засолений – той, що …Досліджений – той, що …Збережений – той, що …
Номер слайду 8
Розкрийте дужки, утворіть дієприкметники. Край моря сонце золотить (укривати) лісом гори. (Н. Забіла)Потонули всі вогні в сиве марево (тремтіти). (Л. Горлач)Від землі йде духмяний аромат (зів’янути) трав. (Я. Баш)Попадало додолу (покрутити), (зчорніти) листя… (М. Коцюбинський)
Номер слайду 9
Запам’ятай!Дієприкметники мають вид, час. Змінюються за родами, числами, відмінками!Доповніть речення . Дієприкметник – особлива форма …, яка виражає ознаку предмета за …, відповідає на питання…. Дієприкметники мають ознаки дієслова і …Творяться від …. Дієприкметники узгоджуються з …. У реченні частіше виступають у ролі….