Презентація до уроку української мови з теми "Дієслово ". Матеріал можна використати для вивчення цієї частини мови, а також для повторення та закріплення знань учнів про частину мови "Дієслово".
Дієслово - це самостійна повнозначна частина мови , яка означає дію або стан предметів, істот і відповідає на питання що робить предмет ? що з ним робиться ? в усіх можливих формах цих слів. Початкова форма – неозначена форма (інфінітив), яка закінчується на – ти,- ть(читати, працювать). Неозначена форма тільки вказує на дію або стан , але не вказує на час, особу, рід, число . Дієслова мають вид, перехідність або неперехідність, спосіб, час. Дієвідмінюються за особами, родами, числами . У реченні: присудок; буває підметом, додатком, означенням, обставиною. Форми дієслів: неозначена, особові, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на –но, -то.
Номер слайду 3
Види дієслів Доконаний Недоконаний
Номер слайду 4
Доконаний вид Доконаний вид означає дію , обмежену в часі, вказує на її завершеність (прибіг, напишу). Відповідають на питання що зробити? що зробив? що зроблю?... Вживається лише в минулому та майбутньому: Переконав, Розповість.
Номер слайду 5
Недоконаний вид Недоконаний означає дію не обмежену в часі, не завершену (малював, читаю). Відповідають на питання що робити? що робив? що роблю? що робитиму? Вживається в усіх часах писав , грає , буде слухати
Номер слайду 6
неперехідні Перехідні Дієслова
Номер слайду 7
Перехідні дієслова Означають дію, яка спрямовується на певний предмет, названий іменником у знахідному відмінку без прийменника : виконати(що?) вправу, зустріти (кого?) друзів.
Номер слайду 8
Неперехідні дієслова Означають дію або стан , які на інший предмет не переходить і не вимагають знахідного відмінка без прийменника від іменника чи займенника: Гуляти парком, гуляти в парку, весло сміятися.
Номер слайду 9
Теперішній майбутній Минулий час Часи дієслів
Номер слайду 10
Дієслова минулого часу Означають дію , яка відбулася до моменту мовлення. Можуть мати доконаний ( що зробив ?) і недоконаний(що робив?) вид. Змінюється за числами(читала-читали) , а в однині за родами (читав , читала, читало)
Номер слайду 11
Теперішній час Означає дію , яка відбувається в момент мовлення. Має тільки не доконаний вид. Змінюються за особами , числами. Утворюються від основи теперішнього часу (що робить?) йде , несе
Номер слайду 12
Майбутній час Означає дію, яка відбуватиметься після розповіді про неї. Має три форми: 1 доконаного виду (напишу), 2 недоконаного виду: просту(писатиму) і складену ( буду писати). В усіх формах змінюються за особами , числами (що буде робити? що зробить?) буде навчатись, виконає
Номер слайду 13
Дієвідміни дієслів I дієвідміна II дієвідміна З односкладовою основою : пиши, шити; З суфіксами –и-, -і- (-ї-), що не випадають в особових формах: жевріти, зеленіти; з суфіксами –ува- , -ну-: зимувати, крикнути; з суфіксом -а- не після шиплячого: діяти ,читати; з суфіксом -а- після шиплячого , що не випадає: повчати, поважати ; з основою на приголосний : нести, берегти ; З основою на –оро-, оло- : молоти .колоти. З суфіксами –и- , -і- (-ї-), які випадають в I особі однини: сидіти, клеїти ; з суфіксом -а- після шиплячих та [ j ] , який випадає в особових формах: лежати, стояти.