Презентація "Прислівник"

Про матеріал
Презентація до уроку української мови з теми "Прислівник".Допоможе поглибити знання учнів про прислівник як самостійну незмінну частину мови.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Прислівник

Номер слайду 2

Прислівник- це незмінна частина мови, що виражає ознаку дії, стану або ознаку іншої ознаки (надто повільний, повернути праворуч).). На відміну від інших самостійних частин мови прислівник не змінюється ані за числами, ані за відмінками, не має він також і ознак роду. Прислівник не має свого, властивого тільки йому лексичного значення. Воно зумовлене лексичними значеннями тих частин мови, від яких він утворюється (день- вдень, мій- по-моєму, осінь- восени). Прислівники мають властиві тільки їм словотоворчі суфікси -о, -е (тепло, добре, важче), -и, -ому, -єму (по-братськи, по-моєму).

Номер слайду 3

СИНТАКСИЧНІ ОЗНАКИ ПРИСЛІВНИКАГоловною функцією прислівника в реченні є функція другорядного члена речення - обставини (Так жадібно раптом захотілося йому жити, що він навіть від однієї цієї думки задихнувся). Інколи прислівник виступає у ролі присудка (Сонце низенько, то й вечір близенько). У реченні прислівник пов’язується з дієсловом, а також з прикметником і, рідше, з іменником. Прислівник, який пов’язується з дієсловом, виступає як обставина способу дії, місця, часу, міри, мети чи ступеня (Небо помітно (наскільки?) посвітлішало; Навкруги (де?) бриніла весна). Прислівник, що пов’язується з прикметником або іншим прислівником, служить для вираження ознаки якості - міри або ступеня її вияву і виступає в реченні обставиною міри (Ось зовсім (наскільки?) з-за гори з’явився корабель).

Номер слайду 4

РОЗРЯДИ ПРИСЛІВНИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМПрислівники поділяються на :1. означальні і обставинні2. первинні та вторинні

Номер слайду 5

ОЗНАЧАЛЬНІ ТА ОБСТАВИННІ ПРИСЛІВНИКИЗа значенням і роллю в реченні прислівники поділяються на означальні і обставинні.означальні прислівники: Якісно – означальні: добре, наполегливо, погано, пішки, бігом, верхи. Кількісно – означальні: мало, надвоє, тричі, занадто, трохи, дужеспособу дії: навпочіпки, по-юнацькому, по-нашому

Номер слайду 6

ЯКІСНО-ОЗНАЧАЛЬНІ ПРИСЛІВНИКИЯкісно- означальними прислівники- це прислівники на -о, -е , що виражають якісну ознаку дії, відповідають на питання як? і переважно утворюються від якісних прикметників (дешевий - дешево, лагідний - лагідно). Якісно- означальні прислівники можуть мати вищий і найвищий ступені порівняння (веселіше, найкраще, значно вище):

Номер слайду 7

ІНШІ ОЗНАЧАЛЬНІ ПРИСЛІВНИКИКількісно - означальні прислівники характеризують дію, стан чи ознаку з боку кількості міри вияву. Вони відповідають на питання скільки? наскільки? як багато? якою мірою? (надвоє, трохи, занадто). Прислівники способу дії вказують на те, яким способом відбувається дія чи виявляється ознака. Прислівники цієї групи відповідають на питання як? яким способом? яким чином? (читати напам’ять, говорити по-українському).

Номер слайду 8

ОБСТАВИННІ ПРИСЛІВНИКИОбставинні прислівники виражають різні обставини дії і поділяються на прислівники часу, місця, мети і причини: Часу: віддавна, понині, зранку. Місця: праворуч, вниз, здалека. Мети: навмисне, наперекір, напоказ. Причини: згарячу, зозла, спересердя

Номер слайду 9

Прислівники часу вказують на час, коли відбувається дія і відповідають на питання коли? відколи? з якого часу? доки? по який час?Прислівники місця означають місце або напрямок дії і відповідають на питання де? куди? звідки? доки? по який час?Прислівники мети означають мету дії і відповідають на питання для чого? з якою метою? навіщо?Прислівники причини вказують на причину дії і відповідають на питання чому? з якої причини? через що?

Номер слайду 10

ПЕРВИННІ ТА ВТОРИННІ ПРИСЛІВНИКИЗа походженням прислівники поділяються на первинні та вторинні: До первинних прислівників належить незначна частина прислівників, які утворилися так давно, що зараз навіть важко установити первісну форму. Це: прислівники місця (там, тут, скрізь, куди, де, звідки, звідти, скрізь, всюди);часу (коли, доки, доти, тоді, поки, іноді, інколи, завжди, тепер, потім); причини (тому, чому); способу дії (якось, однак, ледве, так, як, усяк, однак).

Номер слайду 11

До вторинних прислівників належить більшість прислівників української мови. Це слова, походження яких легко встановлюється співвідношенням прислівника з основами інших частин мови (по-людськи, хвилююче, верхи, кругом, по-своєму), або з основою іншого прислівника (як первинного, так і вторинного: дотепер, ледве-ледве, післязавтра, кудись). Лексичне значення цих прислівників співвідноситься з лексичним значенням усіх повнозначних частин мови, від яких вони утворені

Номер слайду 12

СТУПЕНІ ПОРІВНЯННЯВищий ступень порівняння прислівників має просту і складену форми:проста форма утворюється за допомогою суфіксів -ше та -іше (складно - складніше, тепло - тепліше);складена - додаванням до прислівника звичайного ступеня слів більш, менш (більш важливо, менш рішуче).для підсилення або уточнення значення прислівників вживаються також слова багато, куди, ще, трохи, значно (ще точніше, трохи гучніше).

Номер слайду 13

Прислівник: сміливовищий ступінь: сміливіше, більш сміливонайвищий ступінь: найсміливіше, найбільш сміливо

Номер слайду 14

Найвищий ступінь порівняння прислівників також має просту і складену форми:проста форма твориться за допомогою префікса най- (довше- найдовше, глибше- найглибше);складена- додаванням слів найбільш, найменш (найбільш важливо, найменш цікаво)

Номер слайду 15

МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ПРИСЛІВНИКІВМорфологічний розбір прислівників виконується так: Запишіть слово. Визначте частину мови слова. Визначте розряд за значенням: означальний чи обставинний. Визначте ступінь порівняння (якщо є). Визначте синтаксичну роль. Розберіться у правописі слова (як воно пишеться).

pptx
Додано
24 березня 2023
Переглядів
4062
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку