Презентація"Дихальні рухи "

Про матеріал
Механізм дихання і способи його регуляції, функціональні показники дихальної системи; встановлення причинно-наслідкових зв’язків; формувати в учнів свідомого і відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

8 клас Матяш пар 21 Дихальні рухи 23 11 2024* Основна функція легень→ обмін газів між повітрям альвеол і кров’ю.* Газообмін у легенях можливий завдяки → дихальним рухам - вдиху і видиху, → які разом складають дихальний цикл. Газообмін в альвеолах легень і в клітинах тіла

Номер слайду 2

Легені → не мають власних м’язів, → тому вдих і видих здійснюються → за рахунок дихальних рухів: → скорочення або розслаблення м’язів, → які змінюють об’єм грудної порожнини (мал. 84). Як здійснюються дихальні рухи? Мал. 84. Дихальні рухи: А - під час вдиху; Б - під час видиху.

Номер слайду 3

* У здійсненні дихальних рухів насамперед беруть участь → міжреберні м’язи

Номер слайду 4

→ та діафрагма,

Номер слайду 5

→ меншою мірою - деякі м’язи плечового поясу, шиї, спини та черевного преса.

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

* Оскільки тиск у плевральній порожнині менший, ніж тиск у легенях, легені повторюють → форму грудної порожнини, що змінюється внаслідок рухів діафрагми.

Номер слайду 9

* Під час вдиху скорочуються зовнішні міжреберні м’язи,→ які підіймають ребра та відводять їх убік.

Номер слайду 10

* Скорочення м’язів діафрагми змінюють її форму → зі склепінчастої на пласку. * За рахунок цього об’єм грудної порожнини збільшується → і тиск у легенях стає нижчий за атмосферний. * Унаслідок цього повітря надходить через повітроносні шляхи → до альвеол легень.

Номер слайду 11

* У стані спокою видих відбувається пасивно → через розслаблення зовнішніх міжреберних м’язів і м’язів діафрагми. * При цьому ребра опускаються → за рахунок власної ваги.

Номер слайду 12

* Діафрагму відтискають догори → еластичні внутрішні органи черевної порожнини, → які у свою чергу були відтиснуті донизу під час вдиху.

Номер слайду 13

* Під час глибокого (активного) видиху, → крім розслаблення зовнішніх міжреберних м’язів і м’язів діафрагми, → скорочуються внутрішні міжреберні м’язи та м’язи черевного преса. внутрішні міжреберні м’язи

Номер слайду 14

* Внутрішні міжреберні м’язи активно опускають ребра, → а м’язи черевного преса, скорочуючись, → відтискають діафрагму вгору.

Номер слайду 15

* Унаслідок цього об’єм грудної порожнини значно зменшується, → тиск у ній стає вищий за атмосферний, → і повітря витискається з легень у повітроносні шляхи, → а звідти - назовні. * Додаткові групи м’язів можуть бути задіяні в дихальних рухах→ у разі надмірних фізичних навантажень.

Номер слайду 16

* У стані спокою людина здійснює → 16-20 дихальних рухів за хвилину.

Номер слайду 17

* Під час занять спортом, важкої фізичної праці, а також у разі деяких → захворювань частота дихальних рухів значно зростає.

Номер слайду 18

* Для кількісної оцінки функціонального стану легень людини → вимірюють так звані легеневі об’єми. Спіроме́трія (лат. spiro — дую, дихаю, грец. μέτέω — вимірюю) — визначення фізіологічних об'ємів легенів та швидкості повітряного потоку під час видиху. 

Номер слайду 19

* Під час кожного дихального циклу → повітря в легенях оновлюється. * Цей процес називають → легеневою вентиляцією. Що таке легеневі об’єми та життєва ємність легень? 

Номер слайду 20

* Її кількісним показником є → хвилинний об’єм дихання - об’єм повітря,→ яке вдихається і видихається за хвилину. * Його розраховують → як добуток об’єму повітря, вдихуваного за один раз,→ на кількість дихальних рухів за 1 хвилину.

Номер слайду 21

* У стані спокою в дорослої людини хвилинний об’єм становить→ приблизно 7 л, → а за посиленої роботи → може сягати 50-160 л. * Отже, легенева вентиляція залежить від об’єму вдихуваного повітря та частоти → дихальних рухів.

Номер слайду 22

* Для характеристики легеневої вентиляції у стані спокою використовують такий показник, → як дихальний об’єм. * Це кількість повітря,→ яку вдихає і видихає людина у стані спокою.

Номер слайду 23

* У середньому він становить → 0,5 л. * Важливо знати, що із цієї кількості → тільки приблизно 0,35 л повітря потрапляє до альвеол, 0,35 л повітря

Номер слайду 24

а 0,15 л затримується в порожнинах повітроносних шляхів → носа, носоглотки, гортані, трахеї, бронхів та участі в газообміні не бере.

Номер слайду 25

* Після будь-якого спокійного вдиху → людина здатна додатково вдихнути (глибокий вдих) → ще 1-2 л повітря. * Таке додатково вдихнуте повітря називають → резервним об’ємом вдиху.

Номер слайду 26

* Так само після звичайного видиху → можна додатково видихнути ще приблизно 1,5 л повітря, → тому його називають резервним об’ємом видиху.

Номер слайду 27

* Найважливішим показником, → який найбільш повно характеризує стан дихальної системи людини, → є кількість повітря, → яку можна видихнути після максимального вдиху. * Саме його називають життєвою ємністю легень.

Номер слайду 28

* Життєва ємність легень - це сума дихального об’єму → та резервних об’ємів вдиху і видиху.

Номер слайду 29

* У чоловіків цей показник коливається в межах 3,5-5 л,→ у жінок - 3-3,5 л.

Номер слайду 30

* У тренованих осіб він може збільшуватись до 6-7 л. * Ось чому в них не виникає задишки під час фізичних навантажень.

Номер слайду 31

* Велика кількість повітря, яке надходить під час вдиху до легень, → здатна повністю забезпечити організм киснем. * У нетренованих людей під час фізичного навантаження → підвищені потреби в кисні забезпечуються переважно → за рахунок зростання частоти дихання.

Номер слайду 32

* Життєву ємність легень людини визначають за допомогою особливого приладу - спірометра (мал. 85). Мал. 85. Спірометр: прилад, за допомогою якого визначають життєву ємність легень людини

Номер слайду 33

* Навіть після максимального видиху → в легенях залишається ще 1-1,5 л повітря (залишковий об’єм). * Це пов’язано з тим, що легені повністю ніколи не спадаються, → бо у плевральній порожнині→ навіть під час максимального видиху→ тиск залишається нижчим від атмосферного.

Номер слайду 34

* Життєва ємність легень → і залишковий об’єм у сумі→ становлять загальну ємність легень кількість повітря, яке міститься в легенях після максимального вдиху

Номер слайду 35

* Життєва ємність легень один з основних показників фізичного розвитку людини, який залежить від стану дихальних м’язів.

Номер слайду 36

* Щоб збільшити життєву ємність легень, → потрібно щодня тренувати дихальні м’язи → і всю скелетну мускулатуру. Праная́ма - дихальні вправи хатха-йоги.

Номер слайду 37

* Під час м’язової роботи → вентиляція легень підвищується → не тільки від прискорення частоти дихальних рухів, → а й унаслідок збільшення їхньої глибини.

Номер слайду 38

* Тому потрібно щодня займатися → фізичною працею, фізкультурою, → спортом (веслуванням, плаванням, гімнастикою, бігом тощо). Ключові терміни і поняття: вдих, видих, дихальний центр, життєва ємність легень.

Номер слайду 39

ПЕРЕВІРТЕ ТА ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯДайте відповідь на запитання. Що таке дихальний цикл? З яких фаз він складається? 2. Який механізм вдиху та видиху? 3. Скільки дихальних рухів здійснює людина в спокійному стані за хвилину?

Номер слайду 40

Виберіть одну правильну відповідь1. Укажіть м’язи, які забезпечують глибокий видих: а) зовнішні міжреберні; б) внутрішні міжреберні; в) діафрагма; г) шиї.2. Укажіть, як називають кількість повітря, яку людина може вдихнути після спокійного вдиху: а) дихальний об’єм; б) резервний об’єм вдиху; в) додатковий об’єм; г) життєва ємність легень.3. Укажіть, як називають максимальну кількість повітря, яку людина може видихнути після глибокого вдиху: а) резервний об’єм; б) додатковий об’єм; в) дихальний об’єм; г) життєва ємність легень.

Номер слайду 41

Розв’яжіть задачу. * Скільки повітря (л) використає на дихання клас → із 35 осіб за 45 хв уроку, → якщо один учень у середньому робить → 16 вдихів за хвилину по 500 мл повітря? * Виберіть правильну відповідь: а) 126; б) 1260; в) 12 600; г) 126 000.

Номер слайду 42

Установіть правильну послідовність процесу вдиху: а) легені розтягуються і заповнюються повітрям; б) об’єм грудної порожнини збільшується; в) діафрагма опускається донизу; г) зовнішні міжреберні м’язи скорочуються; д) ребра підіймаються. Поміркуйте. Чим можна пояснити, що ліва та права легені відрізняються за розмірами?

pptx
Додав(-ла)
Томляк Ірина
Пов’язані теми
Біологія, 8 клас, Презентації
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
22 грудня
Переглядів
28
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку