До розіграшу
залишилось:
17 днів
Конкурс розробок «Вчительська десятка»
Розробки додавай – подарунки вигравай!

Презентація "Дитячий фольклор – джерело народної культури в естетичному розвитку дітей"

Про матеріал

В традиції народного виховання протягом тисячоліть художнє слово у поєднанні із мелодикою і живими спостереженнями збагачувало знання дітей про навколишній світ, вчило доброти й співчуття, допомагало самоствердженню, формувало естетичні смаки та потреби. Тож залучення кращих зразків дитячого музичного фольклору, як невід'ємної частини практичної народної педагогіки, становить не лише морально-етичну основу розвитку особистості, а й здатне забезпечити реалізацію основних завдань естетичного виховання особистості, сприяти формуванню естетичні смаків, інтересів та потреби дитини. Батьки покликані усвідомити художню і педагогічну цінність дитячого фольклору та активно користуватися ним.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Дитячий фольклор – джерело народної культури в естетичному розвитку дітей Шевченківської школи-інтернат

Номер слайду 2

Мета і завдання: • розробити методичні рекомендації його використання дитячого фольклору у процесі естетичного виховання молодших школярів; • розкрити малі фольклорні жанри дитячої творчості • зіставити літературний і місцевий матеріали; • виділити значення дитячого фольклору в сучасній українській державі та в нашому повсякденному житті.

Номер слайду 3

Малі фольклорні жанри – перша школа естетичного виховання дітей Потішки і пестушки - це невеликі вірші-примовки, якими супроводжують будь-які заняття з дитиною або дії самої дитини - потягування зі сну, одягання і т.д. Примовки - це також невеликі вірші, що описують смішні і безглузді ситуації, які супроводжено грою слів і різними жартами. Чукикалки -твори, які виконуються дорослими під час підкидання дитини на коліні або нозі. «Пальчикові» ігри – віршовані рядки, що ілюструються за допомогою ритмічних рухів рук, пальчиків.

Номер слайду 4

Заклички, лічилки, прозивалки, дражнилки, мирилки – прелюдія до пісень-ігор. Заклички — короткі поетичні твори, пов’язані з вірою давніх людей в магічну дію слова, в яких звучать звертання до природних явищ, стихій, обє’ктів, з метою вплинути на погоду, довкілля чи саму людину. Лічилка  невеликий віршований твір, звичайно дитячий, яким визначається роль і місце у колективній грі  кожного учасника.

Номер слайду 5

Прозивалки — невеликі римовані твори, що є дитячою реакцією в момент сварки чи суперечки на якусь образу чи дію. Дражнилки — ритмізовані словесні формули, якими діти виражають негативне ставлення до іншої дитини, пробуючи викликати в неї певну реакцію. Мирилки - твори, які сприяли встановленню миру після сварки.

Номер слайду 6

Пісні – ігри (хороводи) – найпоширеніший вид дитячого фольклору. Пісні-ігри (хороводи) являють собою синтетичний вид народної творчості, в якому органічно злиті поезія, музика та хореографія. Хороводи, в яких відображаються трудові процеси. Цей блок трудових пісень заслуговує окремої уваги, адже окрім виховання поваги до праці і передачі знань про перебіг тих чи інших сільськогосподарських чи ремісничих дій, несуть надзвичайно потужний естетичний потенціал, оскільки являють собою поєднання всіх видів мистецтв – музичного, літературного, хореографічного та драматичного. („Бондарику”, „Шевчику” та ін.)

Номер слайду 7

Хороводи, в яких відбито родинно-побутові відносини трудового народу В хороводах на побутову тематику в основному відображаються відносини української патріархальної сім’ї, де за старих часів всілякого утиску й поневірянь зазнавали жінки. («Перепілка») Зустрічаються й такі тексти хороводів, де гостро й дотепно висміюються старі парубки, ледарі («Старий дідусь», «Король» та ін.). У деяких текстах хороводів основною темою є повадки птахів і тварин (хороводи «Пташка», «Козлик»), в образах яких показано ті чи інші риси людей.

Номер слайду 8

Хороводи, в яких знайшли свій вияв патріотичні почуття народу, оспівується рідна природа У цій групі хороводів широко використовується реквізит: уквітчане стрічками і вінками гільце, опудало тощо. Нерідко розпалюється велике вогнище, через яке стрибають учасники хороводу («А вже весна» «Марена»). Людина з її почуттями змальовується в алегоричному образі голубки, перепілки, горобчика, зайчика. «Перепілка», «Заїнько», «Голуб-голубочок» і т. д. Нерідко вживаються психологічні паралелізми, коли природні явища зіставляються або порівнюються з переживаннями людини.

Номер слайду 9

Використання малих фольклорних жанрів та пісень-ігор у Шевченківській школі-інтернаті

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Висновок Вирішення проблеми використання дитячого фольклору можливе у трьох наступних напрямках: Активізація урядом розв’язання проблем національного та патріотичного виховання шляхом пропаганди кращих зразків народної творчості – в тому числі і пісенної, формуванням важливого ставлення до нашого історичного минулого. Залучення школярів до творчої культурної спадщини нашого народу у процесі навчально-виховної роботи школи. Організація тісної взаємодії, творчої співпраці сім’ї та школи у питаннях естетичного виховання молодших школярів.

Номер слайду 13

Станьте першим, хто оцінить розробку

Щоб залишити свій відгук, необхідно зареєструватись.

Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
ppt
Додано
30 грудня 2017
Переглядів
1145
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку