Визначення понять «історія», «історія України», «археологія», «хронологія», «історичне джерело», «цивілізація»Історія – це наука, що вивчає минуле людства на основі різних типів джерел (усних, писемних, речових…).Історія України – це наука, що вивчає розвиток конкретно українського народу від найдавніших часів до сьогодення. Археологія – історична наука, що досліджує минуле людства на основі матеріальних джерел. Хронологія – історична дисципліна, котра встановлює послідовність історичних подій у часі.Історичне джерело – усна/писемна пам’ятка історії, котра надає можливість досліджувати минуле людства. Цивілізація – єдність історичного процесу і матеріально-духовних надбань людей.
Палеоліт. Перший період Кам'яного віку (Давній Кам'яний вік), для якого було характерним: Поділ на ранній, середній і пізній;Поява перших людей на території України;Створення наскельних малюнків;Активне користування вогнем;Поява вірувань;Активне використання палки-копалки;Привласнюючий тип господарства.
Місця стоянок первісних людей на території України{16 D9 F66 E-5 EB9-4882-86 FB-DCBF35 E3 C3 E4}Ранній палеоліт, пітекантроп. Королеве (Закарпаття)Середній палеоліт, неандерталець. Киїк-Коба (Крим)Пізній палеоліт, кроманйонець. Мізин (Чернігівщина)Межиріч (Черкащина)Кирилівка (Київщина)На даній картосхемі (взятої з завдань ЗНО) вказані наступні стоянки:1 – Королеве2- Кирилівка3 – Мізин (на Мізинській стоянці був знайдений Меандровий браслет, зображення під картою)4 – Киїк-Коба. Стоянка Межиріч позначена зеленим овалом1 млн років тому – поява першої людини на території України
Неоліт. Третій період Кам'яного віку (Новокам'яний вік), коли: Відбулась неолітична революція: перехід від привласнюючого до відтворюючого господарства; Відбувся перехід до осілого способу життя; Активно почало розвиватись землеробство;Був винайдений серп;Почали використовувати кераміку;Почали займатись прядінням і ткацтвом;Приручили більшість тварин.
Енеоліт. Четвертий і останній період Кам’яного віку (мідно-кам’яний вік), за якого: Винайшли і почали використовувати перший метал – мідь;Основа господарства – землеробство і скотарство;Винайшли колісний транспорт;Поширилась трипільська культура (IV тис. до н.е. – сер. III тис. до н. е.).
Залізний вік. Кіммерійці: Перші кочівники Залізного віку на території України;Виготовляли перші залізні знаряддя праці та зброю на території України;Період проживання: IX-VIII століття до н.е.;Були витіснені скіфами;Займались кочовим скотарством, зокрема, конярством;Мали особливу тактику кінного бою;Найдавніший, за писемними джерелами, народ Північного Причорномор’я.
Скіфи. У VIII-III ст. до н.е. панували у Причорноморських степах та Криму;Згадки: грецькі, ассирійські документи; «Історія» Геродота;Найбільшого розквіту зазнали за правління царя Атея;Здійснювали набіги на Близький Схід;У VI-IV ст. до н.е. існувало державне утворення – Велика Скіфія, після занепаду якої утворились дві Малі Скіфії;Займались скотарством, ковальством, гончарством, ткацтвом;У 514 р. до н.е. завдали поразку перському війську Дарія І;Зводили кургани (обряд поховання);Політеїзм;Мали торгівельні зв'язки з грецькими містами-колоніями;Були витіснені сарматськими племенами на Кримський півострів;У образотворчому мистецтві панував «звіриний стиль». Монета з зображенням царя Атея
Велика грецька колонізація. Період: VІІI–VІ ст. до н. е. Причини грецької колонізації: Демографічна: демографічний вибух у Греції; Аграрна: нестача землі викликала потребу у освоєнні нових територій;Необхідність пошуку нових ринків збуту товарів;Пошук нових засобів і матеріалів для виробництва. Особливості: Незалежність колонії відносно метрополії;Мирний і аграрний характер.
Загальна характеристика грецьких міст-колоній. Перше поселення – м. Борисфеніда (на о. Березань);Греки-переселенці займались землеробством, виноробством, садівництвом, ремеслами, гончарством, ювелірною справою;Активно розвивалась торгівля;Найбільші міста: Тіра, Ольвія, Херсонес, Пантікапей;Практично всі міста (крім, Пантікапею) – республіки, Пантікапей – монархія;Перенесені грецькі культурні, освітні та релігійні традиції. На карті під буквами позначені такі міста-колонії: Б – Тіра;В – Ольвія;Г – Херсонес;Д – Пантікапей.
Слов'яни. Приблизно у VIII-IX ст.н.е. загальний термін слов'яни видозмінюється на конкретні назви окремих племінних союзів. До прикладу, на території України ми маємо такі відомі племена, як поляни, древляни, уличі, тиверці, сіверяни, волиняни та білі хорвати. В основному слов'яни займались землеробством і скотарством. Виникали великі торгівельні центри. Розвивався шлях «із варяг у греки». Слов'яни були язичниками. На зображеннях справа ви можете побачити Збруцького ідола – приклад ідола, котрий використовувався у релігійному культі слов'ян.