Презентація для учнів 9 класу на тему "Біологія і медицина. Історія розвитку медицини"

Про матеріал

Презентація на тему "Біологія і медицина. Історія розвитку медицини" наповнена фотографіями видатних вчених всього світу. Розробка збагачує знання учнів про історію розвитку медицини як науки. Даний матеріал можна використовувати на урок, тематичних заходах, тижнях біології та основ здоров'я.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок – конференція з біології для 9 класу «Біологія і медицина. Історія розвитку медицини»Виконала: Кльопа Катерина Олександрівна,Вчитель біологіїКорсунь – Шевченківської ЗОШ № 1

Номер слайду 2

Історія розвитку медицини. Палеонтополог. Зачатки лікування виникли на ранніх стадіях існування людини. Джерелами наших знань про хвороби і їх лікування в ті далекі часи служать, результати розкопок поселень і поховань первісної людини. Наукові дані з переконливістю свідчать про те, що ніяким "досконалим" здоров'ям люди тоді не мали. Навпаки, первісна людина, що цілком перебував у владі навколишньої природи, постійно страждала від холоду, голоду, хворів і рано гинув. Збережені з доісторичних періодів скелети людей несуть сліди рахіту, карієсу зубів, зрощених переломів, уражень суглобів і т. д.

Номер слайду 3

Деякі інфекційні хвороби, наприклад малярія, були "успадковані" людиною від його предків - людиноподібних мавп. Тибетська медицина вчить, що - "рот є воротами усіх хвороб" і що "першою хворобою була хвороба шлунка". Нерозуміння навколишнього світу, безпорадність перед силами природи змушували вдаватися до заклинань, магічним прийомам, щоб встановити контакт з потойбічними силами і знайти порятунок. Таке "лікування" проводили знахарі, шамани, чаклуни, які постом, одурманювання, танцями доводили себе до стану екстазу, як б переносячись у світ духів. 

Номер слайду 4

Історик. Антична медицина успадкувала і магічні форми лікування, і раціональні прийоми, цілющі засоби народної медицини. Велике значення надавалося дієті, масажу, водним процедурам, гімнастиці. Застосовувалися хірургічні методи, наприклад, у випадках важких пологів - кесарів розтин. Важливе місце відводилося попередження хвороб. 

Номер слайду 5

На ранніх етапах рабовласницького ладу лікарська справа виділилася в якості самостійної професії. Розвиток отримала так звана храмова медицина: лікарські функції здійснювали жерці (в Єгипті, Індії). Досягла високого розквіту медицина Стародавньої Греції. 

Номер слайду 6

Історик 2: Лікарське мистецтво цього періоду досягло своєї вершини у діяльності великого давньогрецького лікаря Гіппократа, який перетворив спостереження біля ліжка хворого у власне лікарський метод дослідження, описав зовнішні ознаки багатьох хвороб, вказав на значення способу життя та ролі навколишнього середовища, перш за все клімату, в походженні захворювань, а вченням про основні типи статури і темпераменту у людей обгрунтував індивідуальний підхід до діагностики та лікування хворого. Його справедливо називають батьком медицини. Звичайно, лікування в ту епоху не мало наукової основи, воно спиралося не на фізіологічні уявлення про функції певних органів, а на вчення про чотири рідини організму (слиз, кров, жовта і чорна жовч), зміни, яких нібито ведуть до хвороби. 

Номер слайду 7

Історик 3: Накопичення практичних медичних спостережень, звичайно, продовжувалося і в середні століття. У Візантійській імперії виникли великі лікарні для цивільного населення. У IX-XI ст. центр наукової медичної думки перемістився в країни арабського Халіфату. Велику роль у розвитку медицини. зіграв різнобічний вчений і мислитель Ібн-Сіна (Авіценна). У давньоруській феодальній державі поряд з монастирською медициною продовжувала розвиватися народна медицина. Поширені довідники містили ряд раціональних настанов по лікуванню хвороб і побутової гігієни, травники описували лікарські рослини. 

Номер слайду 8

Медицина в XVI – XIX ст в багатьох країнах була відомою за рахунок методу вівісекції - експерименту на тваринах - для вивчення нормальних і порушених функцій. Повільний, але неухильний розвиток знань в ті часи починається в Західній Європі. Швейцарський лікар Парацельс ввів в лікувальну практику різні хімічні речовини і мінеральні води. Гарвей створив вчення про кровообіг. Дж. Морганьє, а потім Р. Вірхов, К. Рокитанський, Н. І. Пирогов розробили клітинну теорію будови організмів та породили нові дисципліни - гістологію і патологічну анатомію.

Номер слайду 9

Німецький учений Г. Гельмгольц блискучими дослідами показав значення фізико-хімічних методів як основи фізіології, його роботи з фізіології ока поряд з попередніми фізіологічними дослідженнями чеського біолога Я. Пуркіньє, сприяли швидкому прогресу офтальмології. Книга І. М. Сєченова "Рефлекси головного мозку" (1863) зробила вирішальний вплив на формування матеріалістичних поглядів лікарів і фізіологів.

Номер слайду 10

У свою чергу погляди С. П. Боткіна глибоко вплинули на І. П. Павлова, праці, якого з фізіології травлення були удостоєні Нобелівської премії, а створене їм вчення про вищу нервову діяльність визначило шляхи вирішення багатьох проблем як теоретичної, так і клінічної медицини. Мікробіологія і епідеміологія отримали розвиток у багатьох країнах, були відкриті збудники та переносники різних інфекційних хвороб. З діяльністю І. І. Мечникова пов'язані перехід до вивчення ролі самого організму в інфекційному процесі та з'ясування причин виникнення несприйнятливості до захворювання - імунітету.

Номер слайду 11

Відкриття рентгенівських променів поклало початок рентгенодіагностиці, без якої тепер не можна уявити поглиблене обстеження хворого. Електронна мікроскопія зробила можливим збільшення в десятки тисяч разів, що дозволяє вивчати найдрібніші деталі будови клітини та їх зміни. Активно розвивається медична кібернетика. Генетика, основи якої були закладені Г. Менделем, встановила закони і механізми спадковості та мінливості організмів.

Номер слайду 12

Імунологія XX ст. переросла рамки класичного вчення і поступово охопила проблеми патології, генетики, ембріології, трансплантації, онкології. Успішно розвивалося в XX ст. вчення про вітаміни, відкритих російським ученим Н. І. Луніним, були розшифровані механізми розвитку багатьох авітамінозів і знайдені шляхи їх попередження. Хіміотерапія, гормонотерапія, променева терапія, розробка і застосування психотропних засобів, вибірково впливають на центральну нервову систему, можливість оперативного втручання на так званому відкритому серці, в глибині мозку і на інших, раніше не доступних скальпелю хірурга органах людського тіла. 

Номер слайду 13

Дякую за увагу!

pptx
До підручника
Біологія 9 клас (Андерсон О.А., Вихренко М.А., Чернінський А.О.)
Додано
10 травня 2018
Переглядів
2188
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку