Презентація до теми: "ЛІТЕРАТУРНІ ЖАНРИ"

Про матеріал

Презентація до теми: "ЛІТЕРАТУРНІ ЖАНРИ" для учнів 9го класу. Детальний опис

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Літературні жанри. Усі жанри мистецтва добрі, окрім нудного...(Вольтер, французький філософ XVIII cт.)

Номер слайду 2

Вікторина «Згадай теорію літератури»1. Згадайте, що таке літературний рід.2. Які літературні роди ви знаєте? Які особливості мають твори цих родів?3. Із творами яких жанрів ви знайомилися на уроках зарубіжної літератури?4. Який жанр ви можете назвати улюбленим? Чому?

Номер слайду 3

Конкурс літературознавців Хайку, Казка, Повість, Байка, Роман 1. Один із основних жанрів народної творчості та жанр літератури. Епічний сюжетний художній твір про вигадані та фантастичні події. 2. Епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, за обсягом посідає проміжне місце між романом і оповіданням. 3. Ліро-епічний алегоричний короткий твір, переважно віршований. Складається з оповідної частини та висновку-повчання. 4. Великий за обсягом, складний за будовою прозовий (рідше віршований) епічний твір. 5. Традиційний жанр японської лірики, трирядковий неримований вірш.

Номер слайду 4

Трагедія, комедія, притча6. Драматичний твір, де зображуються нерозв’‎язні моральні проблеми, що призводять, як правило, до загибелі героя (героїв). (Трагедія.)7. Драматичний твір, у якому автор засобами гумору та сатири виявляє смішне в навколишній дійсності чи людині. (Комедія.)8. Алегоричний фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру. (Притча.)

Номер слайду 5

Жанр. Термін жанр з’явився у XXст. жанр — це підвид літератури з певним спрямуванням у відборі матеріалу, який вимагає відповідної форми вираження, обсягу, композиції, лексико фразеологічних засобів і метрики. Жанр — форма розвитку літератури, він має конкретно ­історичний характер, національні особливості

Номер слайду 6

Завдання для самостійної роботи

Номер слайду 7

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}РОДИ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИГрупа жанрів, об’‎єднаних спільними структурними ознаками. Лірика. Епос. Драмазображення внутрішнього світу ліричного героя (порухи людської душі, думки, почуття, переживання); суб’‎єктивне відтворення зовнішнього світу (через сприйняття ліричного героя);особлива мовна організація (рифма, ритм, розмір тощо).об’‎єктивне зображення особистості;оповідь про події, що відбувалися у певний час у певному місці; переважно описово-оповідна структура тексту.зображення героя у діях, зіткненнях, конфліктах (зовнішніх або внутрішніх); відтворення подій, що відбуваються в даний момент; структура мови — монологи, діалоги, авторські ремарки. Ліро-епос. Літературні герої зображуються ніби у двох планах: з одного боку, передаються певні події їхнього життя, а з іншого — переживання, емоції, настрої  

Номер слайду 8

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ЛІРИКАжанрвизначенняавторназва твору. Ліричний вірш. Невеликий за обсягомтвір, написаний ритмізованою мовою. Сапфо. Луїс де. Гонгора-і-Арготе. Йоганн Вольфганг. Гете. Генріх Гейне. Джордж. Гордон Байрон. Олександр. Пушкін. Михайло. Лєрмонтов«До Афродіти»«Галерник»«Вільшанийкороль», «Травнева пісня», «Прометей»«Книга пісень»«Хотів би жити знов у горах...»,«Мій дух як ніч...»«До А. П. Керн»,«Я вас кохав...»,«Я пам’‎ятник собі поставив незотлінний...»«Сосна», «І нудноі сумно...», «На дорогу йду я в самотині...»

Номер слайду 9

ЛІРИКАжанрвизначенняавторназва твору. Елегія. Один із жанрів лірики, поетичний твір печального змісту, у якому розкриваються філософські роздуми про життя і людину, оспівуються природа, любовні й патріотичні почуття, висміюються моральні вади. Тіртей. Публій Овідій. Назон«Добре вмирати тому...»«Сумні елегії»Сонет. Ліричний вірш, який складається з чотирнадцяти рядків п’‎ятистопного або шестистопного ямбу: двох чотиривіршів (з перехресним римуванням: абаб, абаб) та двох тривіршів (з усталеною схемою римування: ввд, еед)Англійський сонет — змінений строфічний варіант класичного італійського сонета: три чотиривірші (катрени) і фінальний двовірш (куплет)Аліг’‎єрі Данте. Франческо. Петрарка. Вільям Шекспір. Джонн Донн«В своїх очах вона несе Кохання...»«Книга пісень»Сонет 66«Священні сонети»

Номер слайду 10

ЕПОСжанрвизначенняавторназва твору. Казка. Один з жанрів епосу фольклорного або літературного походження, розповідний, сюжетний художній твір про вигадані та фантастичні подіїЯкоб і Вільгельм Грімм. Оскар Вайльд«Пані Метелиця», «Бременські музиканти» «Хлопчик-зірка»Притча. Повчальне алегоричне оповідання з яскраво висловленою мораллю Біблійні притчі, Соломонові притчіОповідання. Невеликий за обсягом твір з обмеженою кількістю персонажів, у якому, як правило, описується одна подія і вирішується одна проблема. Ернест Сетон-Томпсон Джек Лондон Шолом-Алейхем«Снап», «Добо», «Доміно»«Жага до життя» «Тев’‎є-молочар» (збірка оповідань)

Номер слайду 11

Повість. Більший від оповідання твір за кількістю описаних подій та персонажів. Чарлз Діккенс. Річард Бах. Оноре де Бальзак. Микола Гоголь. Ерік Сігел«Різдвяна пісня в прозі»«Чайка на ім’‎я Джонатан Лівінгстон»«Гобсек»«Шинель»«Історія одного кохання»Новела. Невеликий за обсягом прозовий твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналомі сконденсованою та яскраво вимальованою дією. О. Генрі«Дари волхвів»,«Останній листок»

Номер слайду 12

Роман. Великий за обсягом, складний за будовою прозовий епічний твір, з декількома сюжетними лініями, багатьма проблемами. Персонажі зображені у розвитку впродовж тривалого часу. Мігель де Сервантес Сааведра (пародія на лицарський роман)Роберт Льюїс Стівенсон (пригодницький роман)Вальтер Скотт (історичний роман) Джонатан Свіфт (просвітницький роман)Михайло Лєрмонтов(морально-психологічний роман)Рей Бредбері (роман-антиутопія)Гарпер Лі«Дон Кіхот»«Острів скарбів»«Айвенго»«Мандри Лемюеля Гуллівера»«Герой нашого часу»«451° за Фаренгейтом»«Убити пересмішника»

Номер слайду 13

ДРАМАжанрвизначенняавторназва твору. Трагедія. Драматичний твір, у якому порушуються складні моральні проблеми і розкриваються гострі, непримиренні конфлікти, розв’‎язання яких призводить, як правило, до загибелі дійових осіб. Есхіл. Вільям. Шекспір«Прометей закутий»«Ромео і Джульєтта»Комедія. Драматичний твір, у якому засобами гумору і сатири розвінчуються негативні суспільні та побутові явища, розкривається смішне в навколишній дійсності чи в людиніЖан Батист. Мольєр. Микола. Гоголь«Міщанин-шляхтич»«Ревізор»

Номер слайду 14

Драма. Порівняно з трагедією, у драмізображено гострий конфлікт,який розв’‎язується. Тому долядійових осіб і розв’‎язка сюжету можуть мати різні форми. На відміну від комедії, драма не висміює людей, а зображує їх на тлі суспільства. ГенрікІбсен. Бернард. Шоу«Ляльковий дім»«Пігмаліо

Номер слайду 15

жанр. ЛІРО-ЕПОСвизначенняавторназва твору. Байка. Невеликий алегоричний, здебільшого віршований твір повчального змісту, з яскраво вираженою мораллю. Комізм і сатира — невід’‎ємні особливості байки. ЕзопІван Крилов«Лисиця і виноград», «Вовк і Ягня» «Квартет», «Бабка і Муравель»Билини. Віршовані твори, які здебільшого прославляють подвиги народних героїв, мають реальнуісторичну основу; прототипами героїв могли бути реальні історичні особистості, сюжети 3 життя яких протягом тривалого часу обросли надзвичайними дивними рисами «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник»

Номер слайду 16

Балада. Твір фантастичної, історико-героїчної або соціально-побутової тематики з драматичнимсюжетом. Фрідріх. Шиллер. Адам. Міцкевич. Йоганн. Вольфганг. Гете«Рукавичка»«Світязь»«Вільшаний король» Поема. Віршований твір, у якому зображені значні події і яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів. Урочиста старовинна пісня на будь-яку тему, яка виконувалася в Стародавній Греції хором під музичний супровід. Пізніше — хвалебний вірш, присвячений прославлянню важливих історичних подій або визначних осіб. Гомер. Публій Вергілій Марон. Джордж. Гордон. Байрон. Квінт Горацій Флакк Фрідріх Шиллер«Іліада»«Енеїда»«Паломництво Чайльд Гарольда»,«Мазепа»«До Мельпомени»«До радості»Роман у віршах. Найбільш розгорнута і об’‎ємна форма ліро-епічного жанру, твір з широко розвинутим сюжетом, охоплює ряд людей і подій та одночасно має ліричні відступи, які загалом створюють образ ліричного героя. Олександр Пушкін«Євгеній Онєгін»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Копіна Ірина Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Волощук Є.В., Звиняцьковський В.Я., Філенко О.М.)
Додано
20 серпня 2021
Переглядів
3430
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку