Презентація до уроку містить теоретичний матеріал з теми "Практична риторика. Етикетні жанри", класифікацію , коротку інформацію про види етикетних жанрів: привітання й вибачення, практичні поради та зразки етикетних форм.
До основних етикетних жанрів належать привітання й вибачення.
Номер слайду 3
. До найпоширеніших етикетних форм вітання належать такі: Доброго ранку! Добрий день! Добридень! Добрий вечір! Добривечір! Вітаю! Привіт! Моє шанування! Доброго здоров’я! Вибираючи форму вітання, зважайте на вік людини й ситуацію мовлення. Форму Привіт! здебільшого використовують люди, які мають товариські стосунки. Привітання — слова або жести, звернені до кого-небудь під час зустрічі на знак прихильного ставлення, доброзичливості.
Номер слайду 4
Запам’ятайте!Оскільки етикетні форми є стійкими сполуками слів (фразеологізмами), то не можна їх змінювати. Форми Добрий ранок! Доброго дня! Доброго вечора! — не бажані, хоча вживання їх не є грубим порушенням
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Правила етикету
Номер слайду 7
До етикетних форм вибачення належать такі: Вибачте! Прошу вибачен-ня! Пробачте! Прошу пробачення! Перепрошую! Даруйте! Вибачення — слова, які використовують, щоб виявити поблажливість за дрібну або велику провину.
Номер слайду 8
Запам’ятайте!Форми Вибачаюсь! Пробачаюсь! Я хочу вибачитись! є некоректними й не можуть бути рекомендовані як вислови вибачення, оскільки за своєю граматичною формою означають дію, спрямовану на себе, а не на того, у кого просять вибачення. Тобто, вживаючи форми на -сь, -ся, людина сама себе вибачає.