ЗНО-практикум: "Узгодження підмета і присудка. Тире між підметом і присудком". Цифоровий матеріал для учнів 9,10,11 класів під час підготовки до уроку, ДПА, ЗНО з української мови.
Узгодження підмета і присудка. Тире між підметом і присудком.
Номер слайду 2
Узгодження підмета і присудка. При однорідних підметах, пов’язаних єднальним зв’язком, присудок може мати форму як однини, так і множини. Борсаються в тенетах слово і думка. Починає пригасати місяць і зоря.2. При підметі, вираженому сполученням кількісного числівника з іменником, присудок має форму однини, якщо увагу зосереджено на кількості, і стоїть перед підметом. До журналіста підійшло кілька чоловіків.3. При підметі, вираженому сполученням кількісного числівника з іменником, присудок має форму множини, якщо увагу зосереджено на дії, і стоїть після підмета. Кілька чоловіків підійшли до журналіста.
Номер слайду 3
Узгодження підмета і присудка4. При підметах, виражених іменниками більшість, меншість, частина, половина, решта, присудок має форму однини. Більшість учнів залишилася в класі. Частина повідомлень була прочитана.5. При підметах-іменниках, які називають особу за професією і мають чоловічий рід, присудок уживається також у чоловічому родіУчитель оголосив тему уроку. Адвокат оскаржив рішення суду. АЛЕ! Учитель Ніна Іванівна оголосила6. При абревіатурах присудок має такі ж число й рід, що й основне слово в словосполученні, від якого абревіатуру утворено. Незабаром розпочнеться ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання). У школі закінчилася ДПА (державна підсумкова атестація) з української мови.
Номер слайду 4
Тире між підметом і присудком. Тире є … -Іменник (Н. В.) - іменник (Н.в) Числівник (Н.в.) - числівник (Н.в.)Інфінітив - інфінітивІнфінітив - іменник (Н.в.)… - ТО, ЦЕ, ОСЬ, ЗНАЧИТЬ [присудок]Приклад: Чорнобиль – попередження, набат. Два і два – чотири. Жити – Вітчизні служити. Навчатися в університеті – моя мрія. Лиш боротись – значить жить. Мир – ось наша ціль.
Номер слайду 5
Тире між підметом і присудком. Тире НЕ треба ставити … -Присудок - підмет… - НЕ присудок-іменник… - прикметник/дієприкметник… , [вставне слово], …Приклад: Хороша штука життя.. Горе не біда. Тут люди приязні. Ця книга, до речі, раритет.
Номер слайду 6
Тире між підметом і присудком ставити НЕ обов’язково. Тире НЕ обов’язково ставити … -/-Особовий займенник - …… - як, мов, ніби, неначе, нібито, немовбито [присудок має порівняльне значення]Приклад: Я студент. Я – студент університету! Ти – не такий, ти інший. Дівчина як калина. Дорога мов стріла. У нього очі – наче волошки в житі.