«Такий я ніжний, такий тривожний…»Ти весь, поете, в цих словах!Твій кожен вірш, рядок твій кожний. Життя тривожністю пропах(М. Рильський)
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Народився 6 січня 1898 року на станції Дебальцево на Донеччині. Сім’я була великою : 8 дітей, батько, мати. Батько – Микола Володимирович за фахом кресляр, але на своєму віку через характер змінив багато професій. Син згадує батька лагідною та здібною людиною. Мати – Марія Данилівна займалася вихованням дітей. На вроду була дуже красива. Є факт, що на загальноміському балу в Луганську одержала перший приз за красу. Дитинство пройшло у селі Третя Рота.
Номер слайду 5
Освіта. Початкову освіту дав йому батько; крім того, Володимир багато читав, особливо захоплюючись пригодницькою літературою. У 1911 р. він вступає до двокласного училища в с. Третя Рота. Продовжував освіту в Харківському інституті народної освіти.
Номер слайду 6
Смерть батька на деякий час перервала навчання. Вже з 11 років Володимир працює в бондарному цеху содового заводу, потім телефоністом, чорноробом. Як я люблю тебе, мій краю вугляний,твій кожний камінець, твою билину кожну,де я пішов на бій за щастя вдаль тривожну,що снилося мені в заграві заводській...
Номер слайду 7
\У 1918 р. В. Сосюра бере участь у повстанні проти кайзерівських і гетьманських військ. Невдовзі потрапляє на кілька місяців до петлюрівських загонів, тікає до червоних, восени 1919 р. опиняється в полоні денікінців. У 1920 р. хворого на тиф В. Сосюру звільняють бійці Червоної Армії
Номер слайду 8
\1921 р. виходить у світ перша збірка В. Сосюри «Поезії». 1922 р. з'являється друга збірка — «Червона зима». Поет вільно почувається у складному, повному багатьох течій літературному процесі, не приєднуючись остаточно до якогось одного угруповання і не надаючи цьому особливої ваги.
Номер слайду 9
\Велика Вітчизняна війна застає В. Сосюру в Кисловодську. Він повертається до Києва і за рішенням урядових інстанцій разом з іншими письменниками старшого віку виїздить до Уфи. Тут пише поему «Син України» (1942), видає поетичні збірки «В годину гніву» і «Під гул кривавий» (1942). У 1944 р. В. Сосюра закінчує роботу над поемою «Мій син». У роки війни він як військовий кореспондент
Номер слайду 10
\Марка України 1998 р. За збірки поезії «Ластівки на сонці» і «Щастя сім'ї трудової» В. Сосюра 1963 р. удостоюється звання лауреата Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка. Останньою ліро-епічною поемою В. Сосюри була поема «За владу Рад» (1964), останніми збірками — «Осінні мелодії» і «Весни дихання» (1964). 8 січня 1965 р. поета не стало.
Номер слайду 11
Вірш «Любіть Україну!» був написаний у 1944 році, після звільнення української землі від фашистських загарбників. Поезія увійшла до збірки «Щоб сади шуміли», а збірка була удостоєна Державної премії першого ступеня. На жаль, поета було звинувачено в націоналізмі, адже поезія «Любіть Україну» - насправді патріотичний вияв душі митця.\
Номер слайду 12
\Вікторина для найуважніших.1) Назвіть стихії, що згадуються у поезії «Любіть Україну!». ( Вогонь, повітря, земля, вода, сонце, вітер, трави, води)2) Який птах згадується у вірші? (Соловей – мова солов’їна)3) Які твори фольклору згадано? (Пісні, думи)4) Які кольори згадує поет? (Пурпуровий, багряний, зелений, голубий)5) Назвіть антоніми, що є у вірші. (У сні – наяву, в радості мить – в годину негоди, серцем – ділами)6) Яка ріка згадується в поезії? (Дніпро)
Номер слайду 13
\«Словниковий кущ» Купина - у біблійній міфології - кущ, який горить і якимсь чудом не згорає;Зойки – крики;Пурпуровий – темно – червоний;Канонади – гучні звуки від пострілів;Багнети – ножі на рушницях.