ПАСПОРТ ТВОРУРік написання: 1948 р. Жанр: роман антиутопія,повість застереження. Опублікований: 8 червня 1949 р. Антиутопія – жанр, який ще називають негативною утопією. Це зображення такого можливого майбутнього, яке лякає письменника, змушує його переживати стан тривоги як за долю людства, так і за душу окремої людини, це опис держави, де переважають негативні тенденції розвитку.
Номер слайду 3
ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯУ листі до свого видавця Фреда Ворбурга 22 жовтня 1948 року Орвелл повідомив, що перша ідея роману виникла у нього в 1943 році. Він органічно продовжив тему революції, розкритої в «Колгоспі тварин». Тоді з’явилися основні моменти та лінії — хвилини ненависті, двоєдумство, новомова, любов і страх в тоталітарному суспільстві тощо. Деякі образи, використані в романі, письменник запозичив із власних спогадів. Його друг Тоско Файвел згадував «Джордж Орвелл казав мені, що […] він переніс у фантастичний Лондон 1984 “звуки, запахи і кольори свого шкільного дитинства”»Першими назвами роману були «Остання людина в Європі» та «Живі і мертві». Назва «1984» як інверсія 1948(рік написання).
Номер слайду 4
КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУРоман складається з трьох частин. Перша частина знайомить нас із Вінстоновим баченням світу. Друга – із забороненими інтимними стосунками Вінстона із Джулією і його згодою долучитися до повстання проти Партії. Третя – із арештом Вінстона Поліцією Думок і його ув'язненням у Міністерстві Любові, де його "лікують" від "неправильних" думок.
Номер слайду 5
ОСНОВНА ДУМКАЗображення тоталітарного суспільства майбутнього, де цілком ігноруються базові гуманістичні принципи, а влада здійснюється за допомогою безкінечної війни, терору, залякування й інформаційного одурманення населення. Марна боротьба людини з репресивною, пропагандистською державною машиною, яка побудована на залякуванні, фальсифікаціях, тотальному стеженні і недовірі.
Номер слайду 6
ГОЛОВНІ ГЕРОЇВінстон Сміт – головний герой, 39-річний чоловік. Джулія – дівчина, закохана в головного героя.
Номер слайду 7
О’Брайен – високопосадовець Внутрішньої Партії. Містер Чаррінгтон – власник антикварної лавки, в якого Сміт купив щоденник,а потім інші речі.
Номер слайду 8
Старший брат – лідер партії. Ця таємнича постать є центром влади Океанії, яку ніхто ніколи не бачив. “Найжахливіший з усіх жахів у світі”
Номер слайду 9
СВІТ У “1984”СУПЕРДЕРЖАВИОКЕАНІЯ(Де,власне відбуваються події роману)ЄВРАЗІЯ СХІДАЗІЯВЛАДАПАРТІЯЗовнішня і Внутрішня. Офіційною мовою Океанії є новомова. Океанією керують 4 міністерства: Міністерство Достатку. Міністерство Миру. Міністерстві Любові Міністерства Правди
Номер слайду 10
ТРИ ГАСЛА ПАРТІЇ«ВІЙНА - ЦЕ МИР»«СВОБОДА - ЦЕ РАБСТВО»«НЕЗНАННЯ - ЦЕ СИЛА »
Номер слайду 11
СОЦІАЛЬНИЙ УСТРІЙ ОКЕАНІЇСТАРШИЙ БРАТВНУТРІШНЯ ПАРТІЯЗОВНІШНЯ ПАРТІЯПРОЛИ- 85% усього населення
Номер слайду 12
ФУНКЦІЇ МІНІСТЕРСТВМІНІСТЕРСТВО МИРУ (МІНІМИР) - ВІДПОВІДАЄ ЗА ВЕДЕНННЯ ВІЧНОЇ ВІЙНИМІНІСТЕРСТВО ДОСТАТКУ(МІНІДОСТАТОК) - ВІДПОВІДАЄ ЗА НОРМУВАННЯ ПРОДУКТІВ ТА КОНТРОЛЬ ЗА НИМИМІНІСТРЕСТВО ПРАВДИ(МІНІПРАВДА)- КОНТРОЛЮЄ ІНФОРМАЦІЮ: ЛІТЕРАТУРУ,ПРОПАГАНДУ,ПАРТОРГАНІЗАЦІЮ,ТЕЛЕБАЧЕННЯМІНІСТЕРСТВО ЛЮБОВІ(МІНІЛЮБ) - ВІДПОВІДАЄ ЗА ІДЕНТИФІКАЦІЮ,МОНІТОРИНГ ТА АРЕШТИ ДИСИДЕНТІВ,ЇХ ЛІКУВАННЯ(ВИПРАВЛЕННЯ)
Номер слайду 13
Думкозлочин— єдиний злочин в Океанії, що карався смертю. Під це поняття попадав навіть не просто вчинок, а тільки сама думка про нього. Ідеологія проголошувала — подумавши про правопорушення, людина сама підписувала собі смертний вирок, який рано чи пізно, проте завжди невідступно досягав її в катівнях Міністерства Любові. Репресивним органом, котрий запобігав думкозлочину, була Поліція думки. Поліція думки - не займалася простим виконанням вироків. В її функції входило доведення порушнику, що він був не правим. «Злочинець» знищувався тільки після того, як він щиросердно (за цим жорстко слідкували, «ошукачів» обробляли далі) погоджувався з постулатами ідеології і сам просив для себе смертного вироку за свої «злочини». Деяких навіть випускали на волю, щоб людина «дозріла» самостійно і сама повернулася для виконання смертного вироку. Таким чином, система не просто мстила «віровідступникам», що не покаялися, а вбивала їх від безсилля, знищуючи їх в цілому, себто разом із вірою. НАЙТЯЖЧЙ ЗЛОЧИН ОКЕАНІЇ
Номер слайду 14
КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОЛОВНИХ ГЕРОЇВ39-річний чоловікживе у. Лондоні,розлучений(колишня дружина Катерина)працює у Міністерстві Правди (заміна фактів,що суперечили партійній пропаганді)вдає прихильника Партії,а насправді вірить ,що існує Братство,яке її повалитьведе щоденник для нащадків(заборонена діяльність)закохується в дівчину(Джулію),яка має схожі з ним політичні поглядичас від часу зустрічається з Джулією,у різних місцяхзнайомиться з Містером Чаррінгтоном,в якого згодом винаймає кімнату для зустрічей з Джулієювірить ,що О’Браєн(член Внутрішньої Партії)є членом підпільної організаціїВінстон Сміт
Номер слайду 15
Джулія26-річна дівчиначлен Зовнішньої Партії,працює у Відділі Фікційвміло вдає захоплення Партією,в той же час порушуючи безліч заборонзакохалася у В. Сміта,перша зізналася про свої почуття«Вона була зухвала на вигляд дівчина, десь приблизно двадцяти семи років, з густим волоссям, обличчям вкритим ластовинням, і швидкими атлетичними рухами. Вузький яскраво-червоний пояс, емблема Молодшої Ліги Анті-Секс, був обмотаний декілька разів навколо талії її спецодягу, достатньо щільно щоб яскраво підкреслити її стрункі стегна. »
Номер слайду 16
О’Браєн. Високопоставлений член Внутрішньої партії«О'Брайєн був здоровецьким, огрядним та сильним чоловіком з товстою шиєю і грубим, неввічливо глузливим, брутальним обличчям. Незважаючи на його грізний зовнішній вигляд, він володів принадно чарівними манерами. Він мав на озброєнні хитрощі з пересуванням своїх окулярів на носа що дивовижним чином обеззброювало – у якийсь незбагнений спосіб, робило його виключно цивілізованим. »брав участь у “лікуванні” Вінстона
Старший Брат. Лідер Партії, який зображений у творі лише на плакатах, грошах, в книгах, але, можливо, Старший Брат не існував у реальності та був вигаданою особою. «обличчя чоловіка приблизно сорока п'яти років, з масивними чорними вусами та привабливо суворими та прямими рисами обличчя", "На кожному поверсі, навпроти ліфтової шахти, зі стіни пильно дивився плакат з величезним обличчям. Це було одне з тих зображень, які створені так щоб очі невідривно слідкували за тобою куди б ти не пішов.»
Номер слайду 19
ДРУГОРЯДНІ ГЕРОЇСім’я Парсонсівсусіди Вінстоначоловік Том - колега Вінстона,прихильник Партіїдружина Місіс Парсонс - домогосподаркадіти - хлопчик і дівчинка Тома було виипаровано,оскільки дочка здала його Поліції Думок. Тіллотсон. Колега Вінстона.«На іншому боці у кубікулі для листування маленький, педантичного вигляду, темнобородий чоловік на ім'я Тіллотсон працював з чеканною непохитністю, зі складеною на його колінах газетою та дуже близько присунувшись ротом до рупору мовоноту. Він мав вигляд людини, що намагається за будь-що зберегти у таємниці – між собою і телезахистом – усе що він скаже. Він підвів голову та подивився, і його окуляри стрільнули ворожим спалахом убік Вінстона. Вінстон заледве знав Тіллотсона і не мав жодного уявлення над чим саме він працює»
Номер слайду 20
Еммануель Гольдштейн. Ворог Народу, якого показували всім під час Двох Хвилин Ненависті. Колись він був одним з вождів революції, але пізніше, за офіційною версією партії, зрадив її і втік за кордон. В Океанії вважали, що він створив таємне Братство, метою якого була боротьба з партією. Вважали, що Гольдштейн написав книгу "Теорія і практика олігархічного колективізму". Саймі. Колега Вінстона, спеціаліст з Новосуржу (Новомови). Один з найбільш симпатичних для Вінстона людей. Саймі був філологом і працював над 11-м виданням словника Новосуржу.
Номер слайду 21
Відома формула «двічі два дорівнює п'яти» прийшла Орвеллу на думку, коли він почув радянське гасло «п'ятирічку в чотири роки». Американська IT-компанія Apple використовувала посилання до роману у відомому рекламному ролику, знятому Рідлі Скоттом і запущеному в 1984 році напередодні випуску Macintosh. У відео представлений виробник комп'ютерів IBM в ролі Старшого Брата. У 2009 році онлайн-магазин Amazon вилучив книги письменника Джорджа Орвелла з пристроїв для читання електронних документів Kindle. Користувачі позбулися електронних копій романів «1984» і «Колгосп тварин», на розповсюдження яких, як з'ясувалося, у компанії немає прав. Роман «1984» займає восьме місце в списку «200 найкращих книг за версією BBC» (2003). У 2009 році газета The Times включила роман «1984» в список 60 найкращих книг, опублікованих за останні 60 років, а журнал Newsweek поставив роман на друге місце в списку ста найкращих книг всіх часів і народів. Книгу було заборонено в СРСР до 1988 року. У філософському енциклопедичному словникові 1983 року написано: «За ідейну спадщину Орвелла ведуть гостру боротьбу як реакційні, ультраправі сили, так і дрібнобуржуазні радикали». Роман став основою опери Лоріна Маазеля, її світова прем'єра відбулася в Ковент-Гардені в 2005. ЦІКАВІ ФАКТИПРО «1984»