Презентація стане у нагоді вчителям, які працюють у 9-х класах. Вона містить інформацію про фізичні і хімічні властивості води, а також про біологічні властивості деяких неорганічних сполук.
Молекула води полярна, на її полюсах розміщені позитивний і негативний заряди. Завдяки цьому дві молекули можуть притягуватися одна до одної за рахунок сил електростатичної взаємодії між негативним зарядом на атомі кисню і позитивним зарядом на атомі водню. Цей тип зв’язку – водневий. Він у 15-20 разів слабший за ковалентний. Саме біпольність води забезпечує високу розчинність у ній хімічних сполук. А розчинність сприяє проникненню цих сполук у клітини.
Хімічні властивості оксидами лужних і лужноземельних металів і утворює основи: СаО + Н2О = Са(ОН)2 З багатьма оксидами неметалів (ангідридами) вода утворює кисневмісні кислоти: Р2О5 + 3Н2О = 2Н3РО4 З найактивнішими металами вона утворює основи з виділенням водню: 2Na + 2Н2О = 2NaOH + Н2 ↑ Вода реагує з:
Форми води Вільна Становить 95-96%. Не зв'язана з іншими сполуками. Універсальний розчинник. Зв'язана (структурована) Становить 4-5% від загальної кількості води в організмі. Здатна формувати водну оболонку навколо певних сполук, що запобігає їхній взаємодії між собою. Властивості: нижчою точкою замерзання, меншим об'ємом, відсутністю здатностісті розчиняти речовини.
Всі речовини по відношенню до води поділяються на три групи: Гідрофільні – ті, що добре розчиняються у воді. До них належать цукор, сіль, амінокислоти. 2. Гідофобні – ті, що практично нерозчинні у воді. До них належать ліпіди. Деякі білки. 3. Амфіфільні – ті, що мають гідрофільна “голівка” і гідрофобний “хвіст”. Фосфоліпіди.
Вода в організмі людини У людини масою 70 кг міститься 50 кг Н2О. Це близько 20 літрів. Втрата тканинами 10% води смертельна. Слина, шлунковий сік, вміст кишечника, сеча, піт, сльози все це вода. Ми являємо собою систему поєднаних судин, по яких безперервно рухаються потоки різноманітних рідин, що досить тісно взаємодіють між собою і, які є основою життя. За 70 років життя людина випиває та з’їдає близько 50 тонн води
Джерела води в організмі 1) вода, що вживається під час пиття - 1л; 2) вода, що міститься в їжі - 1л; 3) вода, що утворюється в організмі при обміні білків, жирів та вуглеводів - 300 - 350 см3. Для нормальної діяльності організму важливо, щоб надходження Н2О в організм повністю покривало її використання. Відношення кількості спожитої води до кількості виведеної складає водний баланс.
Виділення води з організму Основні органи, що виділяють воду з організму - це нирки, легені, потові залози та кишечник: - нирками за добу видаляється 1,2 - 1,5 л (48%) води в складі сечі; потовими залозами - 500 - 850 см3 на добу; (34%) - легенями у вигляді водяної пари - 320 см3; (13%) - через кишечник з калом - 100 - 130 см3. (5%)