Презентація до уроку географії 8 клас "Кримські гори. Використання та охорона гірських областей"

Про матеріал
Презентація забезпечує формування в учнів знання про особливості географічного положення Кримських гір; прояв висотної поясності та поширення несприятливих природних процесів; удосконалення навичок комплексної характеристики гірської країни на прикладі Кримських гір; ознайомлення з природоохоронними територіями; розкрити основні заходи щодо раціонального використання природних умов і природних ресурсів;сприяти екологічному та естетичному вихованню, виховувати бережне ставлення до навколишнього середовища.Даний матеріал розрахований на допомогу вчителям, учням, батькам
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку: Кримські гори. Використання та охорона гірських областей. Підготувала Соломка М. М., вчитель географіїМар’ївського НВК

Номер слайду 2

Мета: сформувати знання про особливості географічного положення Кримських гір та їх природних умов; закріпити навички складання характеристики природних умов гірських районів; удосконалити практичні навички роботи з тематичними картами атласу; сприяти розвитку творчої уяви, мислення, пам’яті, уваги; здійснювати екологічне виховання учнів.

Номер слайду 3

Географічне положення. Кримська гірська фізико-географічна країна простягається смугою завширшки 50 км на півдні Кримського півострова від м. Севастополя до м. Феодосії на 180 км. За особливостями формування і будови, різновидами ландшафтів та їх мальовничістю Гірський Крим – надзвичайно оригінальне утворення, яке виділяється на тлі більш-менш одноманітних сусідів –рівнинного сухостепового Криму на півночі та Чорного моря на півдні.

Номер слайду 4

Кримські гори розташовані уздовж Чорного моря. Від моря гори відділяє рівнинна смуга узбережжя. Найвищою точкою гір є Роман-Кош-1545м. Кримські гори — молоді гори. Вони є невисокими. їх утворення продовжуються і зараз, про що свідчать землетруси. Тут зустрічаються чудернацькі стовпи, піраміди, химерної форми скелі. Серед Кримських гір беруть початок річки з дуже швидкою течією. Літо в Кримських горах спекотне та сухе,а зима коротка , тепла і малосніжна.

Номер слайду 5

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВАУ тектонічному відношенні Кримські гори – це велика складка, південне крило якої занурюється в море. Підняття й складчасті рухи проходили там вже у мезозойську еру, але головні гороутворюючі процеси відбувалися впродовж кайнозойської. Тоді ж південна частина Гірського Криму опустилася в Чорноморську западину по лінії розлому. Так утворився крутий схил – Південний берег Криму. Крім поздовжніх розломів, з’являлися й поперечні, проявлявся магматизм. В одних випадках діяли вулкани, свідченням чого є скам’янілий згаслий вулкан – масив Карадаг. В інших випадках магма застигала в тріщинах земної кори, не прориваючись на поверхню. З часом зовнішні сили (вивітрювання, морські хвилі) зруйнували породи, що вкривали масиви магми, тому нині вони виступають на денну поверхню у вигляді окремих гір – Аюдаг, Кастель. Тектонічні процеси в Кримських горах не припиняються й досі, про що свідчать землетруси. Кримські гори – це здебільшого складчасто-брилові гори. Вони складені осадовими породами (пісковиками, глинистими сланцями, вапняками), а в окремих місцях – породами вулканічного походження.

Номер слайду 6

ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУІВННЯКримські гори поділяють на три фізико-географічні області: Кримську передгірну лісостепову (Внутрішнє та Зовнішнє пасма), Головну гірське-лучно-лісову (Головне пасмо) Середземноморську Півден­ного берега Криму (ПБК)

Номер слайду 7

Рельєф. Кримські гори утворені трьома паралельними пасмами – Зовнішнім, Внутрішнім і Головним, які змінюють одне одного з півночі на південь. Зовнішнє пасмо найнижче (до 400 м). У північному напрямку воно поступово переходить у рівнину. Внутрішнє пасмо вище (до 700 м). Зовнішні процеси створили там чудернацькі форми. Головне пасмо здіймається до 1 500 м. Там розташована і найвища вершина Кримських гір – г. Роман-Кош (1 545 м).

Номер слайду 8

Яйла Головне пасмо розділене тектонічними розломами та ерозійними процесами на масиви з плоскими поверхнями – яйли (Бабуган-Яйла, Нікітська, Чатир-Даг, Ай-Петринська, Ялтинська, Карабі-Яйла).

Номер слайду 9

–Музей просто неба Гірський масив Карадаг згаслий вулкан юрського періоду, з якого лава виливалася двічі. Його називають музеєм мінералів просто неба: там знайдено більше ста мінералів та їх різновидів, зокрема й напівкоштовні сердолік, халцедон, агат, яшму.

Номер слайду 10

Кам’яний символ Криму. Візиткою Південного берега Криму є гора Аюдаг (Ведмідь-гора), що височить на 572 м над рівнем моря. Вона утворена із застиглої магми. Магматична порода сіро-зелений габро-діабаз твердіший за граніт. Він є цінним облицювальним матеріалом.

Номер слайду 11

Південний берег Криму. Південні й південно-східні схили Головного пасма, що стрімко обриваються до Чорного моря, називаються Південний берег Криму. Це вузька (від 1 до 12 км) смуга узбережжя, на якій скелі подекуди підходять до моря..

Номер слайду 12

Печери, шахти. На плато Чатир-Даг, наприклад, налічується, понад 1 000 карстових вирв, 135 печер, шахт, криниць. Карстова шахта – Бездонна печера (Топсюс-Хасар)Печера – Великий колодець.

Номер слайду 13

Печери Крима. Мраморна печера - найбільша. Печера червона - найдовша 21,1км. У печері тече підземна річка, є багато озер. У минулому вона була святилищем, а тепер облаштована для екскурсій.

Номер слайду 14

Печера Солдатська. Найглибша печера в Україні (500м)Топографічна зйомка

Номер слайду 15

Клімат Гірського Криму Як і клімат рівнинної частини півострова, помірно континентальний. Однак між ними є суттєва різниця. Кількість опадів в горах зростає в два рази і становить в середньому 600 мм за рік, а на високих вершинах – до 1 000 мм за рік. Літо в горах прохолодне: середні температури липня становлять лише +15°С. Зима багатосніжна з середніми температурами січня –4°С. У Кримських горах нерідко випадає град, а навесні з найвищих гір сходять снігові лавини, які іноді завдають значної шкоди.

Номер слайду 16

Клімат Південного берега Кримунайтепліший в Україні - субтропічний середземноморський (це так звані “північні субтропіки”). На нього впливають циклони взимку й підвищений атмосферний тиск улітку. Мають значення також близькість незамерзаючого Чорного моря і гори, які захищають узбережжя від північних вітрів. На Південному березі Криму цілорічно додатні середні температури: у січні від +5С на заході до +1С на сході, в липні – близько +24С. Опади, які приносять середземноморські циклони, здебільшого випадають взимку у вигляді дощу. Літо жарке й сухе, однак спека не виснажлива: освіжають морські бризи.

Номер слайду 17

Субтропіки ПБК

Номер слайду 18

Внутрішні води Крима. У Кримських горах беруть початок всі річки, які протікають на Кримському півострові. Більшість з них короткі і впадають у Чорне море (Альма, Кача, Чорна). Найдовша річка – Салгир несе води до Азовського моря. Влітку у пониззі вона пересихає. У горах річки часто мають неширокі каньйоноподібні долини. Живляться вони здебільшого дощовими водами, а ті, що починаються на північних схилах головного пасма, ще й талими сніговими. У верхів’ях деяких річок споруджено водосховища, вода з яких використовується на потреби населенням. У горах багато джерел.

Номер слайду 19

Рекорди України Найглибшим каньйоном в Україні є Великий каньйон у Криму. Це гігантська розколина на північних схилах Ай-Петринської яйли, у вапнякову товщу якої упродовж тисячоліть вгризалася річка Аузун-Узень. При довжині понад 3 км і ширині, що місцями не перевищує 3 м, глибина каньйону сягає 320 м.

Номер слайду 20

Водоспади Крима. Найбільшим водоспадом в Україні є водоспад Учансу на однойменній річці. Вода падає майже прямовисно з уступу з висоти 98,5 м. Водоспад Джур- Джур

Номер слайду 21

Висотна поясність у Кримських горах

Номер слайду 22

Рослинність Криму найбагатша в Україні: налічують понад 3 тис. видів (у Карпатах – 2,2 тис. видів). Крокуси Офрис кримськаІнжир Борщовик – отруйна рослина. Магнолія

Номер слайду 23

Тваринний світ різноманітний. У лісах живуть козуля, олень, муфлон, лисиця, борсук, заєць, куниця, білка. Гніздується багато птахів – сойка, чайка, гриф чорний, змієїд, сапсан.

Номер слайду 24

Охорона природи У Кримському природному заповіднику охороняються найцінніші в Криму ліси – дубові, букові, з кримської сосни, а також реліктові угруповання тиса ягідного і ялівцю високого. Унікальні природні комплекси вулканічного масиву юрського періоду та морського узбережжя оберігаються в Карадазькому заповіднику. Його вважають одним з найбільш екзотичних куточків Криму. Науковці заповідника ведуть постійні спостереження за морськими, степовими і лісовими екосистемами. Багато природоохоронних територій створено біля м. Ялти. Ялтинський гірсько-лісовий заповідник – найбагатший за видовим складом рослин (1 367 видів, з яких 138 є рідкісними і зникаючими). У заповіднику „Мис Мартьян” охороняють реліктовий середземноморський ліс з ялівцю, дуба пухнастого, сосни кримської, фісташки. Нікітський ботанічний сад – один з найстаріших в світі (заснований у 1811 р.). Там зібрано унікальну колекцію субтропічних рослин з усіх куточків нашої планети (пальми, метасеквоя, туя, кедр, бамбук та ін.). Вони розсаджені у пейзажному стилі, що робить сад мальовничим.

Номер слайду 25

Ялтинський гірсько-лісовий заповідник

Номер слайду 26

Нікітський ботанічний сад

Номер слайду 27

На жаль, останніми роками у спекотні літні сезони на південному схилі Головного пасма не раз виникали тривалі пожежі, внаслідок яких згоріло багато реліктових лісів і чагарників, у тому числі й на заповідних територіях. Мальовничі ландшафти Гірського Криму, сухий теплий клімат та морська вода роблять цей регіон одним із найкращих курортних районів України.

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Підсумок уроку— Кримські гори — це унікальна гірська країна, розташована на півдні Кримського півострова, яка була сформована в мезозойську еру й оновлена в альпійське гороутворення;— Кримські гори утворені трьома паралельними пасмами, що мають ознаки куестового рельєфу;— клімат Кримських гір помірно континентальний зі значною кількістю опадів; ПБК має риси клімату північних субтропіків;— Кримським горам притаманна висотна поясність ландшафтів;— гірський Крий та ПБК мають багаті, різноманітні рекреаційні ресурси.

Номер слайду 30

Дякую за увагу!ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:опрацювати параграф 42

pptx
Пов’язані теми
Географія, 8 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
21 лютого
Переглядів
1679
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку