Презентація до уроку Харківщинознавства "Вступ. Фізико-географічне положення Харківської області"

Про матеріал
Спецкурс "Харківщинознаство" у 8-9 класах. Презентація до 1-2 уроку. Вступ до курсу "Харкіщинознавство". Основні поняття курсу. Фізико-географічне положення Харківської області. Рельєф Харківської області.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вступ до курсу «Харківщинознавство»Фізико-географічне положення Харківської області

Номер слайду 2

Харківщина – наш рідний край. Важливо знати історію й географію рідного краю. Це все те, з чим ми стикаємось кожного дня: вулиці, якими ми ходимо, вода і продукти, які ми вживаємо, сусіди, з якими ми мешкаємо поряд. Ми користуємося всім тим, що було побудовано багатьма поколіннями наших предків. Як це утворилося? Як це дослідити? На ці запитання ми спробуємо відповісти на уроці.

Номер слайду 3

Основні поняття:(законспектувати)«Харківщинознавство» - навчальний предмет, що висвітлює основні питання з історії та географії Харківської області.«Слобожанщина» - це один з регіонів України, що утворювався протягом XVII-XVIII сторіч на різдоріжжі Дикого степу між непевними політичними кордонами трьох держав: Московськогоцарства, Речі Посполитої та Кримського ханства. «Краєзнавство»— збір, накопичення і популяризація відомостей про певну територію з різних точок зору: географії, геології, метеорології, рослинного і тваринного світу, населення, господарства, історії, культури тощо. Є також суспільним рухом.

Номер слайду 4

Які відомі вчені вивчали Слобожанщину? Дмитро Багалій1857-1932український історик, філософ та громадський діяч. Ректор Імператорського Харківського університету. Сергій Куделко1951директор Центру краєзнавства Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна,Кирило Милославський1914-1975український радянський вчений

Номер слайду 5

У краєзнавстві предметом вивчення є місцевість, територія. Важливо знати і розуміти особливості фізико-географічного положення нашої області, її розміри у порівнянні з іншими областями України, розташування території області на карті України та його наслідки для нашого життя.

Номер слайду 6

ФГП Харківщини на карті України. Харківська область розташована на північному сході України. На півночі й північно-сході вона межує з Бєлгородською областю Росії, на сході - з Луганською, на південно-сході - з Донецькою, на південному заході - з Дніпропетровською, на заході і північному заході - з Полтавською та Сумською областями України.

Номер слайду 7

Особливості географічного положення(законспектувати)Знаходиться наш край на південному заході Східноєвропейської рівнини в помірному поясі на межі лісостепової і степової зон в басейнах річок Дніпро і Дон в далині від океанів і морів. ➢Таке фізико-географічне положення визначає особливості природи краю – рівнинний рельєф, помірноконтинентальний клімат, переважання невеликих річок і чорноземних ґрунтів, відносно невелику лісистість.

Номер слайду 8

Крайні точки Харківської області, кордони. Протяжність: з півночі на південь - 210 км, Протяжність: зі сходу на захід - 220 км. Крайня північна точка - село Дігтярне Вовчанського району (50° 26' 26" пн.ш.; 37° 27' 18« сх.д.)Крайня південна точка - село Далеке Близнюківського району (48° 34' 21" пн. ш.; 36° 19' 49" сх.д.). Крайня західна точка - село Капранське Краснокутського району (49° 57' 35" пн.ш.; 34° 53' 32" сх.д.) Крайня східна точка - село Терни Дворічанського району (49° 53' 16" пн.ш.; 38° 01' 37" сх.д.).

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Площа територіїПлоща Харківської області – 31,4 тис. кв. км (5,2% від території України). За цим показником, область поступається лише Одеській, Дніпропетровській та Чернігівській та займає 4 місце в країні. Площа області більше за площу таких країн, як Бельгія, Монако, Люксембург, Ватикан, Сан-Марино, Вірменія, Лесото, Гаїті,

Номер слайду 11

Дослідження природних умов:➢ Рельєф ➢Корисні копалини ➢Погода і клімат ➢Внутрішні води ➢Ґрунти ➢Рослинність ➢Тваринний світ ➢Ландшафти і ФГР ➢Об'єкти ПЗФ

Номер слайду 12

РЕЛЬЄФ – це форма земної поверхні{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Форми рельєфу Походження форм рельєфу Зсуви Степові блюдця-поди Яри і балки Водно-ерозійне. Карстові лійки, улоговини, провалля Гори-останці

Номер слайду 13

Харківська область розташована у межах таких складових частин Східно-Європейської рівнини: Середньоросійської височини, Донецького кряжу, Полтавської рівнини. Відношення до літосферних плит, тектонічних структур. Відношення до великих форм рельєфу.

Номер слайду 14

Особливості рельєфу. Рельєф Харківської області рівнинно-хвилястий, розчленований річковими долинами, балками та схиловими ярами. Загальний похил поверхні спрямований на південь (південний захід і південний схід). Долинно-балковий рельєф утворився внаслідок водної ерозії, характеризується густою мережею річкових долин і балок. Кряж – вузька видовжена височина з мʼякими, округлими обрисами вершин. Це залишки гірських систем, що зазнали денудації і наступного підняття під впливом неотектонічних рухів. ВИСНОВОК: таким чином, фізико-географічне положення Харківської області вигідне для ведення успішної господарської діяльності, сприятливе для мешкання людей.

Номер слайду 15

Донецька низовина ➢Уздовж лівого берега Сіверського Дінця широкою смугою тягнеться Донецька низовинна рівнина, що являє собою річкові тераси різного віку. Місцями її ширина досягає 50-70 км. ➢Долина за своєю формою асиметрична: правий берег крутий і високий, сильнорозчленований, алівий–низовинний, терасований.

Номер слайду 16

Найвища точка Харківської області – 236 м Відроги Середньоруської височини; розташована на півночі краю на пн-зх. від села Лютівка Золочівського району. Найнижча точка Харківської області – 59 м (заплава р. Сіверський Донець)

Номер слайду 17

Гора Кременець (м.Ізюм) – висота 177 мкомплексна пам'ятка природи ➢абсолютна висота гори 177,3 м ➢відносна висота– 114 м ➢складається з крейдяних відкладів, шарівбілої крейди, крейдяних пісків, піщаників, піщаниково-глинистих юрських відкладів ➢поширені карстові лійки

Номер слайду 18

Положення відносно океанів та морів. Відстань до Атлантичного узбережжя Франції – 2385 км. Відстань до Білого моря – 1480 км. Відстань до Чорного моря – 515 км. Відстань до Азовського моря – 190 км. Балтійське море. Чорне море. Азовське море

Номер слайду 19

Положення відносно годинних поясів: Майже вся територія Харківської області знаходиться у межах 2 годинного поясу. Лише східна частина області – у третьому.

Номер слайду 20

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:1 Визначте та запишіть області, з якими межує Харківська область.2 Встановіть та запишіть відстань від Харкова до: Києва, Одеси, Львова, Дніпра. Лондону, Парижу, Варшави, Мадриду, Нью-Йорку, Токіо, Пекіну3 Яке найближче море до території Харкіської обл.?4. У басейнах яких річок розташована наша область?5. Заповніть таблицю «Форми рельєфу»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Стаханова Наталія Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додав(-ла)
Valery Nikolova
Додано
4 вересня 2022
Переглядів
8693
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку