Презентація до уроку хімії для учнів 11 класу Тема уроку: Азот. Нітроген.

Про матеріал
Презентація до уроку хімії. Мета: сформувати в учнів знання про фізичні і хімічні властивості нітрогену, азоту; дати уявлення про взаємодії азоту з киснем, воднем, металами; визначити сфери застосування нітрогену; поширеність у природі та біологічне значення нітрогену
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Нітроген. Азот. Фізичні та хімічні властивостіДля 10 класу. Створена викладачем хіміїКМ ХСШ №93 Котюк Т. В.

Номер слайду 2

Мета уроку. Мета: сформувати в учнів знання про фізичні і хімічні властивості нітрогену, азоту,; дати уявлення про взаємодії азоту з киснем, воднем, металами; визначити сфери застосування нітрогену; поширеність у природі та біологічне значення нітрогену завдання. Завдання: навчальні: ознайомитися з фізичними і хімічними властивості нітрогену, азоту,; дати уявлення про взаємодії азоту з киснем, воднем, металами; визначити сфери застосування; поширеність у природі та біологічне значення нітрогенувиховні: виховувати екологічне мислення, формувати мотивацію до навчання; розвивальні: розвивати вміння й навички учнів працювати з інтерактивним матеріалом, логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення

Номер слайду 3

Основні поняття й терміни: Основні поняття й терміни: нітроген, азот,, хімічні сполуки азоту з киснем, воднем, металами, фізичні і хімічні властивості нітрогену, азоту. Обладнання та матеріали: Обладнання та матеріали: 3 Д молекули нітрогену, азоту,, схеми хімічних реакцій, інтерактивний матеріал, відео супровід до уроку, використання додатку Ar. Book. Методи проведення: Методи проведення: лекція, розповідь, пояснення, бесіди, ілюстрації, демонстрації Тип уроку: Тип уроку: засвоєння нових знань

Номер слайду 4

ПЛАН УРОКУI. Організаційний етап ……………………………………………………………3 хв. II. Мотивація навчальної діяльності……………………………………………..2 хв. III. Стимулювання навчальної діяльності ………………………………………2 хв. IV. Актуалізація опорних знань………………………………………………… 2 хв. V. Пояснення нового матеріалу……………………………………………......25 хв. VI. Закріплення нового матеріалу……………………………………………….5 хв. VII. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.…6 хв.

Номер слайду 5

Хід уроку. Організаційний етап.«Намагайтеся кожного дня для кожної справи знайти якийсь позитивний початок, оскільки від того настрою, з яким ви вступаєте в день, або в справу, залежать ваші успіхи, а можливо і невдачі». Я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати від нього задоволення і гарні результатимобілізація уваги учнів, психологічна підготовка та налаштування до навчальної діяльності. Мотивація навчальної діяльності. Бесіда та обговорення з учнями теми уроку. Історична довідка відкриття азоту. Учні обговорюють власний досвід та демонструють знання з теми накопичений за період навчання, проблемне питання уроку- пошук та формулювання міжпредметних зв’язків.

Номер слайду 6

Історична довідка. Даніель Резерфорд (Рутерфорд) (Daniel Rutherford; англійський фізик і хімік) Так, у 1772 році азот (під назвою «зіпсованого повітря») як просту речовину описав Резерфорд. Цьому передувало те, що його вчитель Джозеф Блек провів дослід, в якому відкрив реакцією взаємодії вуглекислого газу з вапняною водою, де він виявив, що після зв'язування вуглекислого газу залишається ще якийсь невідомий газ, згодом описаний ним як «нефіксоване повітря», дослідження якого він і запропонував своєму учневі Резерфорду як дисертаційну роботу. Даніель Резерфорд, досліджуючи «нефіксоване повітря», яке залишалось після багаторазового спалювання ним фосфору, вугілля, сірки та інших речовин у скляному дзвоні (з наступним прибиранням їхніх продуктів горіння), помітив, що воно, на відміну від діоксиду вуглецю CO2, не поглинається розчинами лугів та має інші непритаманні останньому властивості, про що він згодом опублікував магістерську дисертацію (на ступінь доктора медицини) «Про так зване фіксоване та мефітичне повітря», де вперше описав основні властивості азоту: не реагує з лугами, не підтримує горіння, непридатний для дихання. Саме тому Даніель Резерфорд офіційно вважається першовідкривачем азоту. Назви азоту — флогістоване повітря, мефітичне повітря, атмосферний мофет, зіпсоване повітря та деякі інші — застосовувались до визнання в європейських країнах нової хімічної номенклатури (себто до виходу в світ відомої книги «Метод хімічної номенклатури» (1787)).

Номер слайду 7

Стимулювання навчальної діяльності.

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Застосування азоту

Номер слайду 12

Поширеність у природі та біологічне значення Нітрогену. За поширеністю в земній корі Нітроген значно поступається своїм «сусідам» у Періодичній системі — Оксигену, Сульфуру, Фосфору і Карбону. Його вміст становить 0,04 % від маси земної кори (18-те місце серед усіх елементів і 9-те серед неметалічних). Проте у Всесвіті Нітроген за поширеністю посідає 4-те місце після Гідрогену, Гелію та Оксигену. Нітрогеновмісні мінерали в природі трапляються дуже рідко. Значні поклади натрієвої (чилійської) селітри Na. NO3 зосереджені у високогірній пустелі в Південній Америці, в Індії є родовище калійної (індійської) селітри KN03, а нашатир NH4 Cl трапляється в Єгипті.

Номер слайду 13

Найпоширенішою в природі сполукою Нітрогену є проста речовина азот N2. Це пояснюється надзвичайною хімічною стійкістю молекули азоту і, навпаки, високою реакційною здатністю сполук Нітрогену. Найбільше азоту в повітрі, де його вміст становить 78 % (за об’ємом). Маса атомів Нітрогену в повітрі втричі більша, ніж у земній корі. Нітроген — елемент, необхідний для існування життя. Він є складовою білків і нуклеїнових кислот. В організмі людини в середньому міститься близько 1,8 кг атомів Нітрогену. Без нітрогеновмісних сполук неможливе вирощування рослин, тому фіксація атмосферного азоту і нітрифікація ґрунтів — одне з найважливіших завдань сільського господарства

Номер слайду 14

Актуалізація опорних знань. Щоб наша робота була продуктивною та ефективною дайте відповіді на поставлені запитання: Порівняйте фізичні й хімічні властивості азоту і кисню. Схарактеризуйте валентні стани та можливі ступені окиснення Нітрогену. Схарактеризуйте галузі застосування азоту. Яке біологічне значення Нітрогену?

Номер слайду 15

Екологічна хвилинка. При короткочасній концентрації, що перевищує 200 мікрограмів на кубічний метр, діоксид азоту вважається токсичним газом, що викликає значне запалення дихальних шляхів. NO2 є основним джерелом нітратних аерозолів, які утворюють невеликі фракції частинок. Основним джерелом викидів NO2 є процес згоряння (опалення, виробництво електроенергії, транспортні засоби та судна). Епідеміологічні дослідження показують, що симптоми бронхіту у дітей з астмою наростають після тривалого впливу NO2. Зниження функції легенів також пов’язане з NO2.  При взаємодії оксидів азоту з парами води ( при значній атмосферній вологості) утворюються пари азотної і азотистої кислот, що  руйнують легені людини справляють значний негативний вплив на флору і фауну  .  При спалюванні в енергетичних установках утворює так званий « лисячий рижий хвіст» з димової труби

Номер слайду 16

Закріплення нового матеріалу. Опрацювання актуальних питань до уроку. Чому, на вашу думку, в наукових дослідженнях і промисловості для сильного охолодження використовують рідкий азот, а не рідкий кисень? Адже останній також одержують у промислових масштабах, і він може охолоджувати сильніше за рідкий азот? Станіслав Лем у романі «Фіаско» описав екстрену систему заморожування астронавтів азотом, коли шланг встромляли в рот астронавта і подавали рідкий азот. Оскільки заморозити мозок потрібно було якнайшвидше, то струмінь вистрілював із такою силою, що ламав щелепу й лицьові кістки. Тому людину розпізнати після заморозки було неможливо. Що ви думаєте стосовно правдивості та доцільності такого способу? У додаткових джерелах знайдіть інформацію про заморожування клітин, тканин та організмів. Чи можливо на сучасному етапі розвитку науки заморозити тіло людини так, щоб її можна було повернути до життя

Номер слайду 17

повідомлення домашнього завдання.§ 22-23. Дайте відповіді на контрольні питання. За матеріалами з інтернету підготуйте коротке повідомлення, ПРОЕКТ: Медична сфера застосування азоту та сполук з ним

Номер слайду 18

Дякую за увагу

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Остаповець Юрій
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Хімія, 11 клас, Презентації
Додано
25 лютого 2023
Переглядів
1963
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку