Тема. У світі інформації.
Мета: формувати в учнів уявлення про інформацію, розширити інформаційну картину світу; розвивати елементи логічного мислення, пізнавальні інтереси, пам'ять, увагу, кмітливість; формувати комунікативну компетентність учнів; виховувати цікавість до предмета.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Обладнання та наочність: інструкції з ТБ, комп’ютери, програма «». Підручник «Сходинки» (3 клас). Друковані зошити «Сходинки» (3 клас). Картки для логічної розминки, роботи в парах
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Діти, ви всі готові до уроку. А чи цікавий буде наш урок, це залежить від вас. Наскільки старанно, уважно ви будете працювати. Я вам бажаю успіхів, удачі.
II. Повторення вивченого матеріалу.
Повторення правил поведінки в комп’ютерному класі.
1. Вправа «Мікрофон»:
2. Гра «Так – ні».
- До комп’ютерного класу заходимо спокійно з дозволу вчителя.
- Коли зайшли до комп’ютерного класу, то швидко включаємо комп’ютер.
- Біля комп’ютера сидимо рівно.
- Відстань від очей до монітора повинна бути маленькою, щоб краще бачити і
не псувати зір.
- Під час уроку ходимо по класу, коли забажаємо.
- Під час роботи в класі їмо фрукти.
- Без дозволу вчителя не приступаємо до роботи за комп’ютером.
- Рухаючи мишкою, голосно подаємо команди.
- Рукавом сорочки протираємо монітор комп’ютера;
- При роботі з мишкою використовуємо вказівний і середній пальці.
ІІІ. Розминка. Завдання від Розумника
Чорняві пташинки
На кожній сторінці
Мовчать та чекають,
Доки їх вгадають. (Букви )
Дуже я потрібна всім –
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. ( Книга)
Ось так дім – одне вікно!
Кожен день в ньому - кіно! (Телевізор)
Гра «Продовж речення».
- Через очі людина сприймає інформацію... (зорову – телебачення, комп'ютер...)
IІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми підемо в гості до Ведмедика. Ми розповімо Ведмедику, як ми можемо отримувати інформацію. Що таке інформація і як її можна використовувати.
ІV. Пояснення вчителя.
На уроці я пояснюю новий матеріал. Ви дізнаєтесь про щось нове , раніше незнане. Віка розповіла нам багато цікавого про школу, в якій вона раніше вчилась, і місто, в якому жила. Оленка повідомила новину: наступного тижня в школі проводитиметься виставка робіт з природних матеріалів. Диктор телебачення сповістив про початок Олімпійських ігор. На уроках природознавства ви довідались про життя рослин і тварин, про явища природи. Це все інформація. Книжка, яка зараз лежить перед вами на партах, також містить інформацію, як і будь-яка книга взагалі. Отже, можна сказати, що інформація – це новини повідомлення, відомості про оточуючий світ, про явища, що відбуваються в ньому.
Ми навчимося отримувати і використовувати інформацію. Для цього ми спочатку розглянемо таблицю.
Як же ми з вами отримуємо інформацію? Які органи нам в цьому допомагають?
Очі — орган зору
Зір погіршується, якщо очі перевтомлюються: довгий час дивляться телевізор, читають, слідкують за письмом. Можуть зіпсувати зір і ультрафіолетові промені сонячного світла.
Не забувайте! Під час читання, письма зошит, книжка повинні бути від очей на відстані зігнутої в лікті руки. При цьому світло повинне падати з лівого боку.
Чому ми моргаємо?
Ми моргаємо, щоб захистити чи очистити свої очі. Око вкрите тонкою плівкою солонуватої рідини. Щоразу, коли ми моргаємо, повіко омиває очне яблуко, змиваючи пил та мікроби. Моргання захищає очі, якщо щось опиняється дуже близько від них.
Вуха — орган слуху
Гучність (сила звуку) вимірюється в децибелах. Звук шпильки, що впала,— менше 10 децибелів, гул холодильника — 35 децибелів, у наушниках плеєра — 80 децибелів. Будь-який звук, що перевищує 120 децибелів, може миттєво пошкодити слух.
Навіщо нам 2 вуха? Щоб визначити, з якого саме боку лунає звук.
Язик — орган смаку
На поверхні язика розміщено близько 10 тисяч смакових сосочків, розміщених у різних частинах язика. Існує 4 основних смакових відчуття: солодке, солоне, гірке, кисле. Інші смакові відчуття є їхньою комбінацією, наприклад: кисло-солодке, гірко-солоне.
Ніс — орган нюху
Чому закладений ніс заважає відчувати смак?
Коли ти їси, то одночасно відчуваєш запах і смак їжі. Отже, якщо під час нежиті ніс закладений, ти не можеш розрізняти запахи, і їжа здається несмачною.
Шкіра — орган дотику
Весь організм людини вкритий шкірою. Отже, будь-яка частина тіла чутлива до дотику. Найсильніше реагують на дотик губи, язик, кінчики пальців, підошви ніг.
Занурюючись у ванну, ви, мабуть, помічали, що для ніг вода здається набагато гарячішаю, ніж для рук. Це тому, що ступні ніг (як і лікті рук, губи, язик) більш чутливі до тепла.
Отже, отримати інформацію людині допомагають органи чуття.
- А що ж можна робити з отриманою інформацією?
- Діти, ви досидь часто граєте в гру "Несправний телефон". Ви передаєте один одному слова. Отже інформацію можна передавати.
- В школі вам часто задають вивчити вірш, правило. Отже цю інформацію треба зберегти в пам’яті. Отже інформацію можна зберігати
- Учитель задає вам якесь питання. Перш ніж на нього відповісти, необхідно подумати, тобто обробити.
- На уроці "Природознавство" ви будете вивчати "Органи чуття" і ви можете використати інформацію почуту на сьогоднішньому уроці.
Отже інформацію можна використовувати.
Інформація – це те, що ти можеш побачити, почути, отримати за допомогою органів чуття. Інформація – це відомості, знання, які ми отримуємо з навколишнього світу.
А все, що відбувається з інформацією, називається
інформаційними процесами.
Наприклад, ти читаєш книгу:
1.Ти читаєш – приймаєш інформацію за допомогою зору.
2.Те, що ти прочитав – інформація. – Вона зберігається у пам’яті.
3. У мозку ти обробляєш (міркуєш, думаєш) інформацію.
4. Батькам ти передаєш зміст книжки за допомогою голосу.
Отже, приймання, збереження, обробка і передача інформації – це інформаційні процеси.
V. Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто ж там вже стомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім нам стати,
Фізкультпаузу почати.
Руки в боки, вгору, вниз,
Раз, два, три – не помились.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніми
І спокійно опусти.
Плесніть, діти кілька раз
За роботу – все гаразд.
VІ. Робота з підручником.
Прочитайте інформацію з підручника на с. 12 – 14 та запам’ятайте, як людина сприймає інформацію.
VІІ. Робота із зошитом.
Сучасні комп’ютери можуть працювати з 5 видами інформації:
Числовою інформацією (цифри, числа, приклади).....................
Текстовою інформацією (букви, слова, речення, тексти)...............
Графічною інформацією (малюнки, фотографії, схеми)................
Звуковою інформацією (звук, мелодія, музика, пісня, мовлення)...........
Відеоінформацією (кліп, фільм, комп’ютерна гра, мультфільм)
Релаксація.
Закрийте очі. Уявіть себе в горах біля гірської річки. Водичка в річці прозора і по дну плавають рибки. Поводіть очима за ними: вліво, вправо, по колу і т. д. Стоп. Відкрийте повільно очі і подивіться у далину. Що ви там бачите?
Приємно відпочивати біля річки чи ставка. Але не завжди там може бути прозора вода і чисті береги. Чистота водойм і берегів залежить від нас з вами.
VІІІ.Робота в парах.
Вчимося мислити логічно
Підбери правильне слово:
ІХ. Робота з комп’ютером.
Сьогодні ви працюватимете з програмою «Тетрравекс». Вам потрібно буде перетягувати квадратики з правого поля на ліве так, щоб кольори сусідніх трикутників були однаковими.
Х. Підсумок уроку.
- Що таке інформація?
- А що таке інформаційні процеси?