Презентація до уроку історії України у 8 класі на тему "Іван Степанович Мазепа - гетьман України". В презентації різнобічно відображено особу гетьмана.
Мета:охарактеризувати постать І. С. Мазепи, розкрити його роль і значення в історії українського державотворення, показати дипломатичний хист гетьмана та мистецтво політичного маневру, прослідкувати процес становлення Мазепи як людини з ясними переконаннями, яка має чітку мету, зазирнути в особисте життя великого патріота України та показати, що воно було взірцем моральності та втіленням християнських чеснот, звернути увагу учнів на значну культурно-просвітницьку та меценатську діяльність І. С. Мазепи;виховувати в учнів почуття національної гордості, гідності, патріотизму, поваги до національної історії, до синів та дочок України, життя яких стало зразком служіння своєму народу, пробуджувати в учнів жвавий інтерес до вивчення історичної спадщини українського народу;розвивати в учнів навички роботи з інформаційно-комунікаційними технологіями, вміння аналізувати документи, робити висновки. І. С. Мазепа – гетьман України
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ УРОКУ “Я…НІЧОГО НЕ ШУКАЮ, ОКРІМ БЛАГОДЕНСТВА ТОМУ НАРОДОВІ, ЯКИЙ УШАНУВАВ МЕНЕ ГЕТЬМАНСЬКОЮ ГІДНІСТЮ І З НЕЮ ДОВІРИВ МЕНІ ДОЛЮ СВОЮ. ПРОКЛЯТИЙ БУВ БИ Я І ЗОВСІМ БЕЗСОВІСНИЙ, ЯКБИ…ЗРАДИВ ЙОГО ЗА СВОЇ ІНТЕРЕСИ.”В ЧОМУ ВБАЧАВ І. С. МАЗЕПА НАЙБІЛЬШЕ БЛАГОДЕНСТВО ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ?
КОНОТОПСЬКІ СТАТТІ УКЛАДЕНІ ІВАНОМ САМОЙЛОВИЧЕМ1. Заборона гетьману судити й звільняти генеральну старшину.2. Заборона гетьману листуватися з правителями інших держав.3. Гетьманські представники не мали права бути присутні на з’їздах послів, де обговорювалися українські справи.4. Заборона гетьману карати будь-кого без суду і згоди старшини.5. Заборона посилати гетьманських представників на переговори царських послів з польськими або кримськими послами.
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} КОНОТОПСЬКІ СТАТТІ КОЛОМАЦЬКІ СТАТТІ1. Заборона гетьману судити й звільняти генеральну старшину.1. Гетьман не мав права без царського указу позбавляти старшину керівних посад; козацька старшина без дозволу царя не могла скидати гетьмана.2. Заборона гетьману листуватися з правителями інших держав2. Гетьманському урядові заборонялось підтримувати дипломатичні стосунки з іноземними державами. Листи і документи, отримані гетьманом із сусідніх держав, наказувалося, не відкриваючи, надсилати до Москви.3. Гетьманські представники не мали права бути присутні на з’їздах послів, де обговорювалися українські справи.2. Обмежувалось право гетьмана розпоряджатись військовими землями.4. Заборона гетьману карати будь-кого без суду і згоди старшини4. В Батурині – гетьманській столиці повинен був розміщуватись полк московських стрільців.5. Заборона посилати гетьманських представників на переговори царських послів з польськими або кримськими послами.5. Гетьман мав сприяти тому , аби “Малоросію не називали землею Гетьманською, а лише визнавали землею, що знаходиться під царською владою” та заохочувати шлюби між українцями та росіянами.6. Українським купцям заборонялося торгувати в Московській державі та торгувати з Кримом.
Релігійні споруди, що були збудовані, відремонтовані за особисті кошти І. С. Мазепи та при його активній допомозі.І. С. МАЗЕПА -МЕЦЕНАТБогоявленський собор. Братського монастиря в Києві. Михайлівський Золотоверхий собор в Києві. Церква Св. Покрови Богородиці в с. Дігтярівці Новгород-Сіверського району Чернігівської областІ
УКРАЇНСЬКО-ШВЕДСЬКИЙ ДОГОВІР1. Україна стає незалежною державою з титулом князівства та довічною владою гетьмана –князя.2. Всі загарбані Московією землі мають бути повернуті Україні.3. Шведський король має захищати Україну, коли про це попросить гетьман або “стани”.4. Шведський король не має права претендувати на титул князя чи командувача збройними силами України.5. Для стратегічних потреб шведське військо може займати 5 українських міст: Стародуб, Мглин, Батурин, Полтаву, Гадяч.
О. Меньшиков. Французький посол при російському дворі повідомляв своєму міністерству іноземних справ:”Московський генерал Меншиков приніс на Україну всі страхіття помсти та війни. Всіх приятелів Мазепи безчесно катовано; Україна залита кров’ю, зруйнована грабунками і виявляє скрізь страшну картину варварства переможців.”Англійський посол при російському дворі Чарльз Вітворт доповідав своєму керівництву: “В Батурині зарізано жорстоко 6 тис. чоловік без огляду на вік і стать”.
Цей портрет Мотрі Кочубей зберігався в родині Івана Кочубея, який в 1918 році, покидаючи батьківщину, продав будинок Літаренку. Останнього попросив зберегти портрети Любові Федорівни Кочубей та її дочки Мотрі. Літаренка у 30-х роках розкуркулили, а хату відібрали. Згодом в цю хату поселилась сім’я Максименків, які на горищі випадково і знайшли полотна, загорнуті в мішковину. Напис латиною під портретом Мотрі обрізали ,бо картина не вміщувалась в рамку і повісили портрет в оселі. Краєзнавець Олександр Кодаков, побачивши в 1967 році це зображення, скликав до Батурина істориків та мистецтвознавців. Проведена експертиза показала, що це була олійна копія 19 ст. (Сергій Павленко. “Голос України” 21 травня 1994 р. №94)Василь Кочубей
І. С. Мазепа продовжив і зміцнив започатковану Б. Хмельницьким ідею української козацької державності, а відтак підніс прапор боротьби з незалежність Гетьманщини. Вчинок І. С. Мазепи надихав нові покоління борців за національне визволення українського народу. Із «мазепинством» російський царизм боровся упродовж двох століть після смерті гетьмана. Сподівався досягти визволення України насамперед через таємні переговори й угоди з європейськими монархами. Розраховував підняти народ на боротьбу, спираючись на власний авторитет і найближчих соратників. На політичні дії і рішення І. С. Мазепи наклали відбиток як зовнішні так і внутрішні чинники. Йому не вдалося українське суспільство, а жорстка протидія зовнішніх сил остаточно зруйнувала плани гетьмана. Підтримка І. С. Мазепою козацької старшини сприяла перетворенню її на політичну еліту, що протягом наступних десятиліть чинила опір послідовній політиці царизму щодо обмеження суверенітету Гетьманщини. Культурно-просвітницька діяльність гетьмана сприяла формуванню інтелектуальної еліти Гетьманщини. ПІДСУМОК УРОКУ