Розробка уроку з історії України 8 клас "Активізація військових дій 1648-1649 років Національно-визвольної війни українського народу проти польського панування під керівництвом Богдана Хмельницького" Урок розроблено з із застосування інтерактивних методів навчання та з використанням компютерних технологій. Методична розробка уроку допоможе вчителю активізувати учнів на уроці історії та забезпечити на достатньому рівні застосування учнями програмового матеріалу.
Урок з історії України з використанням інтерактивних методів навчання
8 клас
Тема уроку: «Активізація Національно-визвольної війни в 1648-1649 роках під проводом Б.Хмельницького»
Мета: розкрити та дати оцінку основним подіям Національно-визвольної війни
1648-1649 років, визначити їх значення, з допомогою комп’ютерних
технологій розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами,
аналізувати та порівнювати їх, робити висновки, визначати значення
історичних подій, хронологічно розташовувати основні історичні події та
навчити висловлювати свою власну думку щодо них.
Місце проведення уроку: комп’ютерний клас.
Обладнання: електронний атлас, ДВД – диск з графічними фільмами
«Історія України», карта «Національно-визвольна війна під проводом
Б.Хмельницького»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з інноваційними методами викладання
та комп’ютерною підтримкою.
Епіграф до уроку: Було колись – в Україні
ревіли гармати,
Було колись – запорожці
Вміли панувати. (Т.Г.Шевченко)
/1хв./
Хід уроку:
І Актуалізація опорних знань учнів /на початку включаю СД –диск із картинками Національно-визвольної війни. /10 хв./
1.Що означає Національно-визвольна війна? /
2.Назвіть причини Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої?
2.Коли вона розпочинається і хто її очолив?
3.Розкрийте історичну постать Б.Хмельницького
4.Визначте рушійні сили війни та її характер?
5.Яких заходів ужив Хмельницький у підготовці до війни?
6.Як ви вважаєте, якими мотивами керувався Б.Хмельницький, коли розпочинав підготовку до війни – особистими чи загальнонаціональними?
7.Яку основну причину вбачав сам Хмельницький у початку війни?
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Учитель використовую карту на дошці, електронний атлас на моніторах розкриваю початок Національно-визвольної війни, події під Жовтими Водами, їх значення для подальшої боротьби. Записують в зошити дату битви 5-6 травня 1648 рік битва під Жовтими Водами, перша перемога козацьких військ на чолі з Б.Хмельницьким. 2хв.
Проблемне питання:
Якими військовими мистецтвами володіли запорозькі козаки. /1хв/
ІІІ Вивчення та усвідомлення навчального матеріалу
Вчитель: Коротко дає характеристику розвитку військової компанії 1648 року./3хв/
Робота в групах:
Вчитель поділяє клас на 4 групи, які розкривають хід подій у хронологічному порядку.
1-ша група – Битва під Корсунем
2-га група – Битва під Пилявцями.
3-тя група Облога Львова, та причини закінчення воєнної компанії 1648 року.
4-та група облога Збаражу, битва під Зборовом.
/ на підготовку 4 хв./
Робота з документом. Учень зачитує в голос і аналізує документ /ст..99//2хв./
Історична постать: М.Кривоніс /2хв/
Історична постать: Іслам Гірей ІІІ /1хв/
Під час доповіді кожної групи всі учні класу записують основні події в зошит
Використання комп’ютерних технологій:
Вчитель пропонує дітям розпочати роботу на комп’ютерах:
1) учні переглядають хід війни 1648-1649рр. із електронного носія «Історія України» /6хв./
2) учні розкривають папку «Зборівський договір»
з’ясовують разом з вчителем значення цього договору для будівництва першої української держави «Гетьманцини» /4хв./
1.Під владу гетьмана переходили три воєводства: Київське, Чернігівське, Брацлавське.
2. На цій території не було польських війська, а кількість козацького реєстру становила 40-тисяч.
3.Підтверджувалися права і привілеї Війська Запорізького.
4. Надавалися повні права православному населенню.
5.Київському православному митрополиту надавалося місце в сенаті.
6.Столицею і резиденцією гетьмана оголошено місто Чигирин.
ІV Узагальнення вивченого матеріалу. Учням пропонується розв’язати тестові завдання на закріплення вивченого матеріалу. /2хв./
V. Домашнє завдання, параграф 15 вивчити, записати умови Зборівського договору в зошити, вміти давати відповіді на запитання на ст..105 питання №1-14
Мотивація оцінок, підсумок уроку./1хв./