Презентація до уроку на тему : " Цукровий діабет - хвороба віку "

Про матеріал

Презентація стане в нагоді вчителям при вивченні теми : " Порушення в роботі ендокринної системи " у 8 класі . Матеріал презентації висвітлює основні симптоми захворювання , які допоможуть у своєчасному діагностуванні та лікуванні цукрового діабету та методи профілактики .

Зміст слайдів
Номер слайду 1

- Хвороба віку

Номер слайду 2

Діабет – це захворювання, яке впливає на здатність організму реагувати на інсулін і призводить до підвищення цукру в крові. Перші сигнали можуть бути настільки непомітними, що деякі люди можуть одразу відкинути їх як несуттєві. Якщо його не лікувати, цукровий діабет може не лише знизити якість життя, але і забрати саме життя, ось чому так важливо вчасно діагностувати захворювання. Ось 9 найбільш поширених ознак раннього діабету для вчасного попередження хвороби:

Номер слайду 3

Номер слайду 4

1. Сильна спрага та сечовиділення

Номер слайду 5

Велике бажання пити (полідипсія) та надмірне сечовипускання (поліурія) – два найбільші сигнали цукрового діабету. Коли у вас діабет, то ваші нирки не можуть всмоктати надмірну кількість цукру. Замість цього він потрапляє у вашу сечу, витягуючи рідину із тканин. Ви все частіше хочете в туалет і ваш організм втрачає водний баланс. Щоб подолати спрагу ви п’єте все частіше, що призводить до ще частішого сечовиділення. В середньому людина ходить в туалет 6 – 7   на день. Однак 4-10 разів – це теж хороший показник здорового організму, якщо людина себе добре почуває та її час відвідування туалету не порушений.

Номер слайду 6

2. Сильне відчуття голоду

Номер слайду 7

Надмірне бажання поїсти (поліфагія), разом із частими сечовипусканнями та спрагою – три невід’ємні супутники цукрового діабету. Якщо ваш організм не здатен виробляти достатньо (або взагалі не виробляє) інсуліну, він не може переробити їжу в глюкозу, якої потребують клітини як енергетичного елемента. Саме тому ви постійно відчуваєте голод навіть після їжі. Насправді, прийоми їжі лише підвищують рівень цукру в крові. Якщо відчуття голоду з їжею лише посилюється – відвідайте лікаря, навіть, якщо у вас немає ніяких інших ознак діабету.

Номер слайду 8

3. Втома

Номер слайду 9

Постійна втома – інший вірний показник підвищеного рівня цукру. При діабеті ви постійно втомлені, вам хочеться спати, так само, як і їсти, клітинам не в вистачає глюкози для роботи. Зневоднення організму через часті ходіння в туалет також спричиняє відчуття спустошеності. Втомлюваність може свідчити і про інші проблеми , часто не медичного характеру (високовуглеводнева дієта, надмірна кількість кофеїну, старіння), однак у поєднанні з іншими симптомами, поданими вище, вона може бути ознакою діабету.

Номер слайду 10

4. Нечіткий зір

Номер слайду 11

Якщо неясність зору не є ознакою іншого офтальмологічного захворювання, вона може бути раннім передвісником діабету. Це стається внаслідок того, що райдужна оболонка очей підпухає та змінює форму при переміщенні рідини у організмі. Це впливає на можливості сконцентруватися на предметі, тому він стає розмитим і нечітким. Такі зміни стану очей, зазвичай, лікуються, якщо вчасно звернутися до лікаря. Однак, якщо цукровий діабет не лікувати, вони можуть прогресувати та призвести до сліпоти.

Номер слайду 12

5. Різка втрата ваги

Номер слайду 13

Невпорядкована втрата ваги, яка відбувається внаслідок невідомих причин, коли людина не худнула навмисне, не сиділа на дієті та не відвідувала спортзалу. При діабеті, коли організм не може використовувати глюкозу, як джерело енергії, він починає спалювати жири та м’язову тканину замість цього – так ви втрачаєте вагу. Зневоднення тіла також може призвести до різкого схуднення, адже організм використовує усі наявні в ньому рідини, щоб утворити сечу. Невпорядкована втрата ваги – це загальна ознака у людей, які страждають діабетом 1-го типу, однак вона може також зустрічатися у людей із 2-им типом діабету.

Номер слайду 14

6. Шкіра, що свербить

Номер слайду 15

Як вже згадувалося вище, коли надмірна кількість цукру потрапляє до сечі, організм мобілізує всі наявні в собі рідини, в тому числі  зі шкіри (найбільшого органу!) . Суха шкіра свербить, її сухі частинки можуть спричиняти зараження та запалення. Дріжджові інфекції теж призводять до свербіння шкіри, вони дуже часто зустрічаються у людей із діабетом. Якщо у вас діабет – вивчіть базові правила догляду за шкірою і потурбуйтеся про її здоров’я.

Номер слайду 16

7. Повільне загоєння

Номер слайду 17

Порізи та рани, що повільно затягуються теж можуть виступати симптомами цукрового діабету. Високий рівень цукру не лише підвищує запалення поранень та ран, але також веде до поганої циркуляції крові – таким чином, кров погано проникає до уражених та пошкоджених ділянок шкіри. Це особливо стосується ніг – люди, хворі на діабет, знайте: бережіть ноги від поранень, щоб уберегтися  від ще серйозніших проблем. Якщо ви помітили, що у вас довго заживають рани та поранення – поспішіть до лікаря.

Номер слайду 18

8. Темні плями на шкірі

Номер слайду 19

Чорний акантоз – це такий феномен пігментації шкіри, коли вона вкривається чорними плямами із відчутною на дотик жорсткуватою поверхнею. Такі плями виникають у тих місцях, де шкіра має складки чи заглибини: на шиї, в пахах, на ліктьових згинах, на фалангах пальців тощо. Якщо цей феномен спостерігається у здорових людей, це є ще один привід звернутися до лікаря та перевірити, чи у вас часом немає діабету.

Номер слайду 20

9. Поколювання в руках або ногах

Номер слайду 21

Поколювання в руках чи ногах (пальцях рук та ніг) – ще один загальний компаньйон діабету. Вже ішлося вище, що високий рівень цукру в крові спричиняє  погану циркуляцію крові, а це, в свою чергу, веде до руйнування нервових закінчень. Руки та ноги, найвіддаленіші від серця частини тіла, відчувають це першими.

Номер слайду 22

Профілактика цукрового діабету: А) Дієта. Раціон людини з підвищеною масою тіла має включати страви з овочів і фруктів з низьким вмістом глюкози., З білкових страв виключити м'ясо жирних сортів, шкіру і жир м'яса птахів, смажені страви. Вживайте рибу, нежирні сорти м'яса, морепродукти у вареному, тушкованому, запеченому вигляді. Строго обмежується споживання білого хліба, макаронних виробів, круп, картоплі, жирних продуктів (особливо масла), солодощів, гострих, пряних і копчених страв.

Номер слайду 23

Б) Помірні фізичні навантаження. Людині середнього та старшого віку не варто ставити над собою експериментів у вигляді інтенсивного фізичного навантаження. Цілком достатньо щоденної пішої прогулянки або плавання в своє задоволення.

Номер слайду 24

В) Нормалізація психоемоційного стану. У цьому питанні головний помічник - це ви самі. Часті стреси на постійне емоційне напруження можуть спричинити виникнення діабету. Тому рекомендовано регулярно відпочивати та ходити у відпустку, не хвилюватися та свідомо контролювати свої емоції.

Номер слайду 25

Г) Регулярні профілактичні обстеження дозволять виявити та запобігти розвитку захворювання на початкових стадіях. До таких обстежень належить періодичний контроль рівня цукру в крові експрес методами або виконанням звичайного біохімічного аналіз крові на глюкозу. У випадку захворювання на цукровий діабет, для моніторингу стану організму рекомендовано проводити дослідження на глікований гемоглобін, який прокаже середній рівень глюкози в крові за останні три місяці, а також аналіз сечі на вміст ацетону.

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, яке має дуже погані наслідки, якщо його не лікувати. Чим швидше його діагностують, тим швидше можна його призупинити та продовжити ваше життя. Якщо ви виявили один із цих симптомів, особливо, якщо кілька із них – якнайшвидше запишіться на прийом до свого лікаря.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Скрипник Наталя Сергіївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
15 квітня 2018
Переглядів
20548
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку