Мета: навчальна: ознайомити з основними віхами життєвого і творчого шляху драматурга, його зв’язком із театром «корифеїв»; розвиваюча: розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, вміння робити висновки, узагальнення;виховна: виховувати почуття пошани до письменницької та театральної діяльності митця, засудження бездуховності як прояву зла у житті людини.
Бесіда за питаннями - Що таке театр? З якою метою його відвідують люди? Чим цей вид мистецтва відрізняється від інших?- Які видатні українські драматурги вам відомі?- Яким повинен бути справжній актор?- Чому театр — це дзеркало життя? Наведіть переконливі приклади.- Порівняйте театр минулого і теперішнього. Що їх єднає і водночас розмежовує?
70-90 роки ХІХ ст. для духовного розвитку України виявилися надзвичайно складними. Протистояти жорстокому наступу урядових антиукраїнських тенденцій (згадайте, які ви знаєте горезвісні укази? Після скасування кріпосного права відбулося різке розшарування селянства, яке було зайняте або виживанням, або каторжною працею. У місті розорені хлібороби поповнювали ряди пролетаріату, деградували морально. І змінити ситуацію на краще у той час могли тільки інтелігенти-патріоти. Про національні інтереси дбали письменники, проте вони не могли охопити найширших верств населення. На часі стала поява національного театру, адже саме Україна відзначалася розмаїттям талантів співаків і акторів. Серед них були люди, яким притаманна висока національна свідомість. Наприклад, визначний комік Карпо Соленик (1811 – 1851) виступав в Харкові та Одесі. Театр «корифеїв», який постав на українських теренах вагомо, професійно й зримо, — це унікальне явище в історії світового сценічного мистецтва.
Сини і дочки України, передусім брати Тобілевичі: Іван Карпенко – Карий (1845-1907), Микола Садовський (1856-1933), Панас Саксаганський (1859-1940) створили спочатку аматорські, а згодом — професійні театральні трупи і зробили сцену фундаментом морального і патріотичного виховання широких верств народу. Іван Франко високо оцінив діяльність письменника, назвавши його «один з батьків новочасного українського театру». І нашим проблемним питанням буде: чи справдилася оцінка Івана Франка?
Виразне читання поезії ТРИ БРАТИКолись, на славу Україні,Зродила мати трьох синів,Дала крилята їм орлині,Дала їм очі соколиніІ душі, повні мрій і снів…Садовський славний! Ти між нами. Отой орел, і в слові сім. Чи пізнаєш себе з братами,Широкоплечими орлами,Що штуки мир скорився їм?.. Мов той орел в краю блакиті,-В просторі штуки чарівнім, -Ширяєш ти по вільній хіті. Підвладне все тобі в ті миті,і ти живеш життям двійним…І ось брати твої з тобою: Карпенко старший чарівник,Що так звабляє всіх нас грою,Що надихає й вас порою
І що відкрив нам свій тайник. Подій лукавства і зневаги. Подій неправди огидних,Великодушних діл відвагиІ нищих духом переваги. Над кодлом сильних і грізних!... А слава сцени – Саксаганський!.. Кого він з нас не зчарував. Чи то в комедії селянській,Чи то у драмі хуторянській.-Яких він типів не давав?.. Живіть на славу Україні,Чаруйте скрізь її синів,І славні будете в родині,І як тепер, при сій хвилині,Скрізь привітають трьох братів. М. Рильський
Повідомлення 1 Любов до театру Молодий Іван Тобілевич, скінчивши чотирикласну школу в місті Бобринці, заради шматка хліба мусив поступити до губернської канцелярії як урядовець. Але справа українського театру не переставала хвилювати серце молодого чиновника. З Бобринця Іван Тобілевич ішов до Єлисаветграда пішки шістдесят верст, щоб побачити видатного англійського трагіка Олдріджа, який грав того вечора в трагедії Шекспіра "Отелло". Так само не боявся він ні труднощів дороги, ні інших невигод, коли в Єлисаветграді гастролювали столичні російські трупи за участю першорядних артистів. Та начальникам і співробітникам не подобалась його любов до українського театру, викликала обурення. Кінець кінцем за "підрив державних устоїв" Івана Тобілевича звільняють з посади.
Повідомлення 2 На честь Шевченка Іван Карпович, як і вся сім'я Тобілевичів, дуже любив Шевченка. Коли з ініціативи Марка Кропивницького було організовано аматорський гурток, однією з перших вистав була п'єса Шевченка "Назар Стодоля", в якій Іван Тобілевич грав Назара, його дружина - Софія Тобілевич - Галю. У пам'ять великого поета дітям своїм він дав імена героїв п'єси - Назар і Галя, а другу дочку назвав Ориною - іменем героїні з поеми "Невольник". Для псевдоніма Іван Тобілевич теж взяв ім'я одного з головних персонажів "Назара Стодолі" - Карого, роль якого, після Кропивницького, він виконував з великою майстерністю.
Повідомлення 3 Добрий палітурник Якось на одній з репетицій, коли театр перебував у Ростові, прийшов жандарм і запропонував Іванові Карповичу негайно виїхати з Ростова, додавши, що за участь у революційному русі він позбавляється права жити на Україні, з великими труднощами Карпенко-Карий здобув дозвіл відбувати семирічне заслання в Новочеркаську. Грошей не було, не було й заробітку. Допомогли Івану Карповичу спершу ковалі, а потім палітурники, до яких він упросився на роботу. Через два місяці науки на воротах подвір'я, де жив Тобілевич, з'явилася вивіска: "Палітурник Іван Тобілевич. Робота виконується чисто й охайно". І робота розпочалась. Один по одному приносили люди книжки у нову палітурню. Іван Тобілевич заробляв від двадцяти до тридцяти карбованців на місяць. Піcля обов'язкової вдень палітурної роботи він цілими ночами віддавався своїй праці письменника.
ІV. Рефлексія. Усне закріплення. Технологія «Мікрофон» - Чому страшні життєві випробування не зламали Івана Карповича?- Проаналізуйте уривок з його листа до дочки Ярини (про працю).- Чим повчальні настанови Карпенка-Карого для вас особисто?- Поставте себе на місце письменника. Як би ви діяли в скрутні хвилини його життя?
Виконання тестових завдань. Виберіть правильну відповідь: 1. Слово «корифей» означає: а) найкращий; б) перший, заспівувач; в) найактивніший; г) винятковий.2. Рідною сестрою Карпенка-Карого була акторка театру «корифеїв»: а)Соломія Крушельницька; б) Марія Заньковецька; в)Марія Садовська - Барілотті; г) Ганна Затиркевич -Карпинська. 3. Іван Карпенко-Карий придбав собі псевдонім на честь: а) драматичного персонажа; б) діда; в) батька; г) брата.4. Надія Тарковська та Іван Тобілевич зіграли ролі: а) Марисі і Миколи у п’єсі «Мартин. Боруля»; б) Наталки і Петра у драмі Котляревського «Наталка Полтавка»; в) Проні й Голохвастова у драмі М. Старицького «За двома зайцями»; г) Галі й Назара у драмі Т. Шевченка «Назар Стодоля».5. Найвище творчість письменника оцінив: а) Іван Нечуй-Левицький; б)Панас Мирний;в) Іван Франко; г) Михайло Старицький. Виберіть дві чи більше правильних відповіді:6. Братами Карпенка-Карого серед корифеїв були: а) Панас Саксаганський; б) Михайло Старицький; в) Марко Кропивницький; г) Микола Лисенко; ґ) Петро Ніщинський; д) Микола Садовський. 7. Серед перелічених творів перу Карпенка –Карого належать: а) «Наталка Полтавка»; б) «Сто тисяч»; в)«Мартин Боруля»; г)»Назар Стодоля»; ґ) «Сава Чалий»; д) «Хазяїн». 8. Комедіями є такі п’єси Карпенка-Карого: а) «Сто тисяч»; б) «Наймичка»; в) «Суєта»; г) «Хазяїн»; ґ) «Мартин Боруля»; д) «Безталанна».