Дана презентація розрахована для вчителів зарубіжної літератури. В ній подано цікавий матеріал для учнів 9 класу, який розвиває в дітей різні компетенції.
(підготувала і провела Луцук М. М.) Тема кохання, поета й поезії в ліриці О. С. Пушкіна
Номер слайду 2
Мета: (формувати компетентності):предметні (знання про місце лірики у творчому доробку О. Пушкіна, у світовій літературі; уміння характеризувати його вірші про кохання, поета й поезії як відображення громадянської самосвідомості, щирих особистих почуттів і джерела естетичної насолоди; розвивати зв’язне мовлення та критичне мислення; навички компаративного аналізу поетичних творів; прагнення сповідувати загальнолюдські цінності);ключові(уміння вчитися): активну пізнавальну діяльність; критичне мислення;комунікативні: навички спілкування в колективі, толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих;інформаційні: вміння визначати головне й деталі в тексті; навички роботи з книгою;загальнокультурні: естетичний смак, читацькі інтереси, світогляд
Номер слайду 3
Тип уроку: нетрадиційний урок ( урок – поетична вітальня)Обладнання: підручник, портрет поета, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; аудіозаписи романсів на слова О. С. Пушкіна; свічка, квітка – троянда.
Номер слайду 4
Хід урокуІ . Організаційний момент. Доброго дня, дорогі діти. Доброго дня, шановні гості! Ми раді вас бачити у нашій «поетичній вітальні». Я думаю, що вам буде приємно згадати те, що колись вивчали у школі.
Номер слайду 5
ІІ. Мотивація навчальної діяльностіСлово вчителя В історії світової літератури є такі імена, до яких звертаються люди різного віку, уподобань та смаків. Вони супроводжують кожного з нас від колиски до самої смерті. Для багатьох поколінь, саме таким поетом був О. С. Пушкін - видатний поет, прозаїк, драматург, знавець культури та історії різних народів, справжній Майстер, творчість якого стала взірцем для багатьох наступних митців. Один з літературознавців сказав: «Дихайте Пушкіним – немає повітря більш чистого і високого». Тож давайте спробуємо це зробити в нашій «поетичній вітальні».«Величезна загадка Пушкіна, таємниця його творчості полягає в тому, що він може бути актуальним, «живим» у будь – яку епоху, у будь – який період людського життя»- вважала Марина Цвєтаєва. Насолодимося й ми живою, щирою поезією душі Пушкіна. (мелодія)Кохання…Ніхто і ніколи не в змозі буде до кінця пояснити, що ж це таке. Це велика загадка життя…Він і вона…Кохання і ніжність, відчай і розлука – це вічні теми поезії. Поети всіх часів і всіх народів оспівували почуття кохання. Палке чи ніжне, пристрасне чи мрійливе – воно знайоме всім. Життя Олександра Пушкіна теж було сповнене захопленнями, коханням, пристрастю. Саме з його поезій постає ідеал жінки – «генія чистої краси».
Номер слайду 6
Катерина Бакуніна (учениця). Я – фрейліна імператриці, Катерина Бакуніна. Мій брат навчався в Царськосільському Ліцеї. Я часто відвідувала ліцейські бали й мала неабиякий успіх у ліцеїстів; від запрошень танцювати не було відгону. Маю зізнатися: мені дуже лестило те, що я була першим коханням майбутнього видатного поета Олександра Пушкіна. У його щоденнику можна знайти чимало присвячених мені сторінок.
Номер слайду 7
Анна Керн (учениця). Я народилася у місті Орел, у якому мій дід був губернатором. Я страшенно полюбляю читати: перечитала всю мамину бібліотеку. Це сталося 1819 року на балу в Петербурзі – там я зустріла його. Спочатку не помічала цього чорнявого кучерявого чоловіка, який навсібіч розкидав компліменти, сипав дотепами, завжди перебував у центрі уваги жінок. А потім здогадалася – це ж знаменитий поет Пушкін!Тільки через 6 років, улітку 1825 року, коли я приїхала до тітки в Тригорське, ми зустрілися: Пушкін відбував заслання в сусідньому Михайлівську. Він майже щодня відвідував нас у Тригорському. Хоча з моїм чоловіком генералом він не знаходив спільної мови, зі мною був «як завжди, і навіть ніжним…»Коли від’їжджала, Пушкін подарував мені 1 – шу главу роману «Євгеній Онєгін», куди вклав аркуш з віршем «Я пам’ятаю мить чудову…». Я досі зберігаю як неоціненну реліквію вірші Олександра Сергійовича, його листи й навіть маленький стільчик, на якому він полюбляв у нас сидіти.
Номер слайду 8
Вчитель: Анна Петрівна Керн – сучасниця поета, яка надихнула його на написання низки творів, серед яких і «Я мить чудову пам’ятаю». Виразне читання учнем вірша. (мелодія)Робота в групахІ – виразно прочитати вірш в перекладі. Чи вдалося перекладачу передати зміст вірша?ІІ – проаналізувати вірш «Я пам’ятаю мить чудову».
Номер слайду 9
Вчитель: Кому присвячений вірш поета «Я вас кохав…»? Про це давно сперечаються біографи й дослідники, але достеменної відповіді немає. Однак це не важливо, адже головне – вираження високого й шанобливого ставлення ліричного героя до жінки. Вчитель читає вірш в оригіналі. Переклад читає учень (мелодія). Вчитель: Чи вдалося Миколі Чернявському підібрати слова близькі до оригіналу? Яким постає ліричний герой вірша? ( він палко кохав, вогонь почуття у нього не згас, але він не вимагає відповіді, не гнівається , що його не люблять. Він бажає, щоб її полюбив хтось інший так, як кохав він).
Номер слайду 10
Наталя Гончарова (учениця). Уявіть, він називає мене його 113 – м коханням! Але що це за кохання? Це вже не те захоплення, не та пристрасть, що хвилювали його в юності: до мене було інше кохання, яке захопило його в новий період життя. Настала пора зрілості й водночас бажання особистого, сімейного щастя. Ми познайомилися в грудні 1829 року, на одному з московських балів. Мені тоді було лише 16. Пушкін закохався й одразу освідчився. Моя мати відмовила: мовляв, я ще занадто молода. Олександр, страждаючи від невизначеності, вирушив на Кавказ. Навесні 1830 року він отримав через знайомого, який приїхав до Москви, вітання від моїх рідних і сприйняв це як пропозицію повернутися. У квітні 1830 року він знову просив моєї руки: цього разу мої батьки дали згоду. 18 лютого 1831 року в церкві Вознесіння, поблизу Нікитських Воріт, ми обвінчались. Маю надію, що принесла поетові те щастя, про яке він мріяв. Це підтверджують його листи. За 6 років у нас народилося 4 дітей - троє синів і донька. Напередодні загибелі Олександр сказав: «Моя дружина – янгол». Цей вірш тому свідчення. Учень: читає вірш «Мадонна». (мелодія)
Номер слайду 11
ІV. Сприйняття творів інших видів мистецтва. Вчитель: На слова поезії О. Пушкіна написано багато романсів. Найвідоміші поміж них – романс Аляб’єва, Варламова, Кюї, Глінки. Послухайте романси, створені на слова О. Пушкіна. Який вам сподобався найбільше? Чому?
Номер слайду 12
V. Аналіз літературного твору (евристична бесіда)Вчитель: Є у творчості О. Пушкіна вірш, який на думку дослідників, можна вважати підсумковим. Це вірш «Я пам’ятник собі поставив незотлінний…» - вільний переклад оди Горація «До Мельпомени». Вірш написано 1836 року. За життя автора вірш не піблікували. Як відомо, удень смерті Пушкіна його друг Жуковський за наказом царя опечатав кабінет поета. Лише 7 лютого 1837 року цю кімнату відчинили й усі папери поета, листи, рукописи зібрали й перевезли до квартири Жуковського. І тільки завдяки Жуковському вірш був надрукований 1840 року з деякими цензурними обмеженнями. А 1937 року вірш опублікували так, як написав автор. Учень: читає вірш в оригіналі.
Номер слайду 13
VІ. Літературознавча робота (розвиток зв’язного мовлення)Вчитель: Порівняйте переклади вірша М. Зерова і М. Рильського. Який варіант більше відповідає оригіналу?Як ви розумієте перший рядок? (Пам’ятник незотлінний – це синонім мистецтва, покликання митця. Воно вічне і вище за будь – які споруди). У чому поет вбачає свої заслуги перед народом?( У тому, що «добрі почуття …плекав», що у «суворий вік…звеличав свободу» і «за подолених благав» - тобто за декабристів.)
Номер слайду 14
VІІ. Узагальнення вивченого на уроці. Чи пигоджуєтеся ви з думкою М. Цвєтаєвої, що лірика поета може бути актуальною в будь –яку епоху?Що нового для себе ви відкрили сьогодні?Якою постає перед сучасним читачем інтимна лірика О. Пушкіна?Що нового вніс О. Пушкін у тему підбиття творчих підсумків?
Номер слайду 15
ІХ. Підбиття підсумків урокуІнтерактивний прийом «Асоціативний кущ»Складіть асоціативний кущ до літер слова ліра. Л – легка, лагідна, любовнаІ – ідеальна, ідейна, інтелектуальна. Р – розумна, радісна. А – автобіографічна, адресна
Номер слайду 16
Х. Домашнє завдання. Для всіх: уміти виразно читати , аналізувати вірш О. С. Пушкіна.Індивідуальне: підготувати виразне читання фрагментів (за вибором) поеми «Євгеній Онєгін»