Презентація до уроку позакласного читання «Т. Г. Шевченко — великий співець України»
В грудях народу — в кожній жилці,
В гаях народних — в кожній гілці,
У кожній хвилі твого Дніпра
Цвіте твій голос і не вмира. (М.Рильський)
Ім’я Т. Г. Шевченка невіддільно пов’язане з Україною. Україна — це Шевченко, Шевченко — це Україна. У ньому наша історія, наша мрія, наша надія. Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. Через усе життя проніс великий Кобзар палку любов до рідної землі, до неньки - України, у своїх творах нагадував про минулу славу України. Ім’я великого Кобзаря ми часто згадуємо і будемо згадувати, бо він подарував нам безцінний скарб. Цей скарб — його чудові твори, в яких струменить любов до Батьківщини та турбота про її майбутнє.
Учитися хлопчик не мав змоги, тому в 13 років пас чужі ягнята. Мені тринадцятий минало. Я пас ягнята за селом, Чи то так сонечко сіяло, Чи так мені чого було. Мені так любо-любо стало Неначе в Бога … Уже покликали до паю А я собі у бур’яні Молюся Богу… І не знаю, Чого маленькому мені, Тоді так приязно молилось, Чого так весело було?...
Ще з дитинства Т. Г. Шевченка приваблювало малювання. Крейдою чи вуглинкою він змальовував усе, що бачив. Та саме тут пощастило Шевченкові — його талант до малювання помітили видатні художники. Т. Г. Шевченко перебував у кріпацькій неволі. Художники зібрали 2500 крб. і викупили його. Саме вони допомогли Шевченкові звільнитися від кріпацької неволі та відкрили перед ним шлях до науки.
Це хто сказав, що вже помер Тарас, Мовляв, двісті літ минуло, Неправда, ні! Він завше серед нас, По всіх світах його лунають вірші. Це хто сказав, що одлунав акорд Його пісень — і вже не воскресити? Неправда, ні! Шевченко — це народ, І, як народ, він буде вічно жити! Пам’ять про Тараса Григоровича Шевченка живе у серцях людських.
5. Як називається найвідоміша збірка віршів поета? (Кобзар) 6. Хто такі кобзарі? (Колись кобзарями називали сліпих дідусів, що ходили від села до села і, граючи на кобзі, розповідали людям про долю України.) 7. У якому селі проходило дитинство Т. Г. Шевченка? (У с. Кирилівці) 8. Де художник здобув художню освіту? (У Петербурзькій Академії мистецтв)
Думи мої, думи мої, Лихо мені з вами! Нащо стали на папері Сумними рядами?.. Чом вас вітер не розвіяв В степу, як пилину? Чом вас лихо не приспало, Як свою дитину?.. Думи мої, думи мої, Квіти мої, діти! Виростав вас, доглядав вас — Де ж мені вас діти? В Україну ідіть, діти, В нашу Україну, Попідтинню сиротами, А я тут загину. Там найдете щире серце І слово ласкаве, Там найдете щиру правду, А ще, може, й славу... Привітай же, моя ненько, Моя Україно, Моїх діток нерозумних, Як свою дитину.