Презентація містить відомості про життєвий шлях письменника, зокрема про перебування у Харкові, творчий доробок Р. Шеклі, словникову роботу, тест для перевірки знань, що засвоєні під час уроку.
Роберт Шеклі 1928 -2005 “Запах думки” Утвердження сили людської думки у творі. Гуманістичний зміст оповідання
Номер слайду 2
Біографія письменника Роберт Шеклі (псевдонім Фінн О’Донневан) народився 16 липня 1928 р. у Нью-Йорку в районі Бруклін, а виріс у містечку Мейплвуд, штат Нью-Джерсі. Після закінчення середньої школи він поїхав у Каліфорнію: пробував свої сили в якості розсильного, буфетника й навіть садівника. З 1946 по 1948 рр. Шеклі служив в армії США в Кореї, де був редактором полкової газети. Демобілізувавшись, повернувся до Нью-Йорка, де вступив до Нью-Йоркського університету; 1951 року здобув ступінь бакалавра мистецтв. У наступні роки він продавав свої оповідання всім науково-фантастичним журналам, таким чином опубліковано кілька сотень його творів, більшість — у журналі «Саlаху». 1954 року Шеклі отримав нагороду «Найкращий дебют» — найвище звання найбільш перспективному молодому письменникові-фантасту. Багато досвідчених колег по перу й критиків визнавали Роберта Шеклі найкращим фантастом 1950-1960-х р.р. Шеклі швидко завоював визнання та популярність саме як майстер короткого оповідання. Однак зоряний час журнальної прози в США 1960-х рр. закінчився з появою й масовим поширенням телебачення. У кожному будинку кількість журналів зменшилася, чимало журналів припинили своє існування. Настали скрутні часи для авторів короткої прози. Тоді Шеклі спробував себе у великих літературних формах відповідно до вимог літературного ринку.
Номер слайду 3
Біографія письменника Згодом Роберт Шеклі оселився в Портленді, штат Орегон. Іноді приїздив до Росії, оскільки там здебільшого мешкали його шанувальники. В останні роки письменник жив на острові Ібіца. Шеклі писав небагато, майже не видавав твори, жив скромно, хворів, часто потребуючи матеріальної допомоги. Пам'ятаючи про свою популярність у Росії і в Україні (куди він неодноразово приїжджав на запрошення як почесний гість), Роберт Шеклі розглядав можливість оселитися на чорноморському узбережжі — у недорогому, теплому й романтичному місці, що сприяло б творчості. Однак цим планам не судилося збутися. Навесні 2005 року під час візиту в Україну на літературний конвент «Портал» стан здоров'я Шеклі внаслідок застуди, перенапруження та похилого віку погіршився, і він був госпіталізований. Шеклі не зміг знайти свою обов'язкову медичну страховку, не мав можливості сплатити за лікування самостійно, і його борг у дорогій приватній клініці (10 тисяч доларів) був сплачений відомим українським політиком. Також був організований збір коштів, що допомогло йому повернутися до США в супроводі й під наглядом українських лікарів. В Україну за ним приїжджала його дочка Ганна. Роберт Шеклі не зміг одужати й пішов із життя 9 грудня 2005 р. в Покіпсі, штат Нью-Йорк, у лікарні, у віці 77 років, через два тижні після операції. 1998 року в Санкт-Петербурзі йому вручили премію «Мандрівник» за внесок у сфері гумору та наукової фантастики. Роберт Шеклі — лауреат премій «Мандрівник—97» і «Малий Золотий Остап—97».
Номер слайду 4
Роберт Шеклі в Україні Харківський міжнародний фестиваль фантастики “Зірковий міст” (2005 р.)
Номер слайду 5
Творчий доробок Усього за своє життя цей письменник написав 15 романів і понад 400 оповідань і повістей, що склали дев'ять авторських збірок, перекладених багатьма мовами, а це більш ніж 65 книг. У 1970-ті багато подорожував, ходив під вітрилом, був редактором журналу «Омні». Оповідання Р. Шеклі увійшли до збірок «Де не ступала нога людини» ( 1954), «Громадянин у космосі»( 1955), «Паломництво на Землю» (1957), «Ідеї без обмежень» (1960), «Лавка нескінченності» (1960), «Осколки космосу» (1963), «Пастка на людину» (1967), «Ви що-небудь відчуваєте, коли я роблю це?» (1971), «Робот, який був схожий на мене» (1978), «Дивовижні світи Роберта Шеклі» (1979) та інших. За його творами знято 4 кінофільми: «Десята жертва», «Втікач», «Втеча з Пекельного Острова», «Ціна ризику». Також 2007 року було екранізовано повість «Страж птиця» в серіалі «Хроніки майбутнього». З його творчості, крім оповідань, найбільш відомі романи «Корпорація "Безсмертя"» (1958), «Цивілізація Статусу» (1960) і «Подорож у післязавтра» (1962), повісті «Обмін розумів», «Координати чудес» і «Квиток на планету Транай». 1991 року Роберта Шеклі було відзначено нагородою імені Даніеля Галана за внесок у жанр наукової фантастики.
Номер слайду 6
Робота з літературним поняттям наукова фантастика за схемою-тлумаченням: Стр. 217 – підручник (літературознавча довідка) Запис у зошит словесного пояснення: наукова фантастика – це література, в якій досліджуються, прогнозуються наслідки наукової думки для життя людини Здебільшого під час вживання цього поняття відбувається сполучення іменника з прикметником, який має протилежне значення: «лунка тиша», «солодка луна», «сміх крізь сльози». Оксюморон трапляється і в загадках: Без очей — а сльози ллє. (Роса) Запис у зошит поняття оксюморон Оксюморон (від грецьк. Oxymoron – “дотепно-безглузде”) – літературно-поетичний прийом, що полягає у поєднанні протилежних за змістом контрастних понять, які разом дають нове уявлення: гарячий сніг, страшенно весело, ходячий труп. Я називаю це поєднанням несумісного Словникова робота
Номер слайду 7
Назва твору Оксюморон - ЗАПАХ ДУМКИ Думка — результат процесу мислення, вона не є матеріальною, однак Шеклі своєю назвою матеріалізує думку, звертаючи увагу читача на її силу
Номер слайду 8
Словникова робота Оповідання — це невеликий за розміром художній твір з чітким сюжетом, незначною кількістю описів та персонажів, у якому відтворено події обмеженого проміжку часу. Екстремальна ситуація - будь-яка подія, що спричиняє різку зміну нормальних умов життєдіяльності людини. Думка — поняття про що-небудь (переконання, судження, висновок, точка зору), що засновано на інтерпретації фактів, на суб'єктивному, та емоційному відношенні до них
Номер слайду 9
Завдання: Прочитайте повний текст твору Р. Шеклі “Запах думки” Гуманістичний зміст твору ”Коли, здається, жити неспромога…” Коли, здається, жити неспромога, Коли, здається, більше сил нема, Повір у себе, і твоя тривога Розвіється, як марево, сама… Повір у себе, ти багато можеш, Не опускай безсилої руки. Ти сам собі найкраще допоможеш– Лиш тільки спробуй сам себе знайти. Коли здається, що земля і небо Супроти тебе стали на диби, Повір у себе, знай, що жити треба, Бо ви своєї долі - не раби! Тетяна Фролова
Номер слайду 10
Роберт Шеклі. Тести Роберт Шеклі – письменник А англійський; Б американський; В французький. 2. Служив в армії США А у Кореї; Б у В'єтнамі; В в Анголі. 3. Здобув вишу А у Кембриджському університеті; Б в Оксфордському університеті; В у Нью-Йоркському університеті. 4. Здобув ступінь А бакалавра літератури; Б бакалавра мистецтв; В магістра права. 5. Більшу частину творчого доробку письменника складають А новели; Б оповідання; Г романи. 6. Шеклі отримав нагороду “Найкращий дебют” А у 1948 р.; Б у 1954 р.; В у 1960 р.
Номер слайду 11
Роберт Шеклі. Тести 7. Перехід Р. Шеклі до жанру роману пов'язаний А з відсутністю попиту на оповідання; Б з негативним ставленням літературної критики на оповідання Шеклі; В з занепадом журнальної прози та появою телебачення. 8. В останні роки письменник жив А в Україні; Б в Росії; В в Іспанії, на острові Ібіца. 9. Під час перебування в Україні Р. Шеклі відвідав А Київ і Харків; Б Одесу і Тернопіль; В Львів і Чернігів. Роберт Шеклі написав А близько 200 оповідань; Б понад 300 оповідань; В понад 400 оповідань. 11. Назва твору “Запах думки” є А метафорою; Б оксюмороном; В гіперболою. 12. Жанр творів Р. Шеклі – А наукова фантастика; Б фентезі; В казка.
Номер слайду 12
Домашнє завдання Прочитайте повний текст твору Р. Шеклі “Запах думки”. 2. Складіть письмово сюжетний ланцюжок твору.