УСЕСВІТПідготував вчитель географії Желізняк Я. К.
Номер слайду 2
Усі ми живемо на великому небесному тілі — планеті Земля. Наша планета є частиною Сонячної системи. У її центрі перебуває зоря — Сонце.
Номер слайду 3
Чумацький Шлях і Всесвіт. Сонце — не єдина зоря у світі. Разом з іншими, найближчими до нього зорями, воно утворює велике скупчення зір — галактику. Нашу галактику називають Чумацький Шлях, або Молочний Шлях або просто Галактика
Номер слайду 4
Якщо подивитися на нашу Галактику ззовні, вона нагадує величезну спіраль . Кожна біла точка на малюнку — це окрема зоря. У Чумацькому Шляху налічують понад 300 мільярдів зір (300 000 000 000), а сам він має величезні розміри. Якби наша Галактика була б розміром із місто Київ, то Сонячна система займала б лише 1 мм.
Номер слайду 5
У центрі нашої Галактики є величезна чорна діра . Це дивовижний об’єкт із дуже великою масою, важчий за Сонце приблизно в 4 000 000 разів. Чорна діра притягує все, що перебуває довкола неї, навіть світло. Через це їй і дали таку назву, адже ми не бачимо ані світла від неї, ані від сусідніх зір. Від чорної діри простягаються три рукави із зір. В одному із цих рукавів перебуває і наше Сонце. Усі зорі Галактики обертаються навколо чорної діри в центрі.
Номер слайду 6
Навколо деяких зір, як навколо Сонця, обертаються планети. Але більшість зір не мають власної планетарної системи. Хоча багато з них не одинокі, а перебувають у просторі разом з іншою зорею. Такі пари називають подвійною зорею, вони обидві обертаються навколо певної точки в просторі, наче дві людини кружляють, узявшись за руки
Номер слайду 7
Чумацький Шлях — не єдина галактика у світі. Недалеко від нас є інша галактика — Андромеда . Хоча це «недалеко» саме за космічними мірками. Якби ми могли літати зі швидкістю світла, то до центра нашої Галактики долетіли б за 26 тисяч років. А до галактики Андромеда — за 2,5 мільйони років. Відомо, що галактика Андромеда наближається до Чумацького Шляху зі швидкістю 120 км/с. Приблизно через 4,5 мільярди років наша Галактика, ймовірно, зіткнеться з галактикою Андромеда, і вони мають утворити нову, ще більшу, галактику.
Номер слайду 8
На зоряному небі галактику Андромеда побачити можливо лише як невелику розпливчасту хмарку. Тому цю галактику ще називають Туманністю Андромеди. Якби вона була трохи яскравішою, то це було б чарівне видовище. Кожної ночі ми могли б спостерігати яскраве зоряне скупчення в сім разів більше за Місяць
Номер слайду 9
Сьогодні налічують близько 1 600 000 різних галактик та інших зоряних скупчень. Вони складаються з безлічі зір та інших дивовижних тіл. І все це називають Усесвітом, тобто весь світ, що існує Усесвіт має величезні розміри, не вистачить і 10 мільярдів років, щоб облетіти його зі швидкістю світла.
Номер слайду 10
Що трапляється у ВсесвітіНаше Сонце не завжди буде таким, як ми його бачимо. Узагалі, усі зорі впродовж свого існування значно змінюються. Приблизно через 7 мільярдів років наше Сонце збільшиться майже у 250 разів і перетвориться на червоного гіганта. А згодом воно втратить більшість своєї маси і перетвориться на білого карлика, який за розміром буде приблизно, як планета Земля
Номер слайду 11
Звідки ми все це знаємо? Це встановили, спостерігаючи за іншими зорями. Більшість зір у Всесвіті змінюються саме так. Проте існують зорі набагато більші за розміром, часто вони мають синій колір і наприкінці свого існування перетворюються на чорну діру. На жаль, око людини не розрізняє кольори вночі, інакше вигляд нічного неба був би ще красивішим.