Презентація до уроку: "Внутрішні води України. Річки" розроблена на основі чинної Програми з георгафії для 6-9 класів та може використовуватися як конспект уроку, так як містить всі етапи уроку.
«Є люди, які закохані в героїчну суворість гір, у таємничу тишу лісів або в безмежжя вільних степів. А я люблю життєдайність води в будь-яких її проявах: і у величній повільності рівнинних річок, і в бурхливій нестямі гірських струмків, і в чистій пісні дзвінких джерел, і в загрозливому ревінні водоспадів...»
Номер слайду 2
ВНУТРІШНІ ВОДИ УКРАЇНИ. ОСНОВНІ РІЧКОВІ БАСЕЙНИ ТА СИСТЕМИ.
Номер слайду 3
Мета уроку: поглибити знання учнів про поверхневі води планети на прикладі України; сформувати знання про основні гідрографічні характеристики річок, їх режим, річкові басейни.
Номер слайду 4
Методичний прийом «Бліцопитування»Згадайте, з яких частин складається гідросфера. Як води суходолу пов’язані зі Світовим океаном?Які найбільші річки та озера вам відомі?На якій річці стоїть наше місто?
Номер слайду 5
Води суходолу Поверхневі ПідземніРічки. Озера. Штучні водойми. Канали. Знаходяться під землею: в порах, тріщинах порід і порожнинах земної кори
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Річище (русло) — найбільш знижена частина річкової долини, якою відбувається стік води впродовж усього року.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Заплава — частина річкової долини, що лежить вище меженевого рівня води в річці і періодично затоплюється під час повені.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Річкові тераси – це частини річкових долин, які є відносно рівними, мало нахиленими (за течією та в бік річищ) східцеподібними утвореннями, що виникають у результаті спільної акумулятивно-денудаційної діяльності постійних водотоків.
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Меандр – це колоподібний вигин річища внаслідок розмивання русловим потоком води зовнішнього берега і накопичення донних відкладень на внутрішньому березі.
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Вплив рельєфу на річки. Що таке падіння річки?
Номер слайду 18
Падіння річки – це різниця між абсолютними висотами її витоку і гирла.
Номер слайду 19
Номер слайду 20
Завдання: Визначити падіння річки. Висота витоку річки Тетерів дорівнює – 314 м. Висота гирла річки Тетерів дорівнює – 150 м. Яке падіння річки?
Номер слайду 21
Розв'язання П = 314 м - 150 м = 164 м
Номер слайду 22
Похил річки - це відношення її падіння до довжини виражене в сантиметрах. Якщо похил річки менше 1м то річка рівнинна. Пр = П/Дде Пр – похил річки. П- падіння. Д - довжина
Номер слайду 23
Завдання Визначте похил річки Тетерів, якщо її довжина становить 385 км. Пр = 164м(16400см)/385км = 468см/км
Номер слайду 24
Завдання Обчисліть падіння та похил річки Південний Буг (висота витоку – 321 м, довжина річки 806 км)
Номер слайду 25
Рівнинна річка
Номер слайду 26
Гірська річка
Номер слайду 27
Вплив клімату на формування річкової мережіСамостійна робота з підручником. Знайдіть визначення: Водний режим. Межень. Повінь Паводок Які типи живлення річок переважають в Україні?
Номер слайду 28
Повінь
Номер слайду 29
Номер слайду 30
Номер слайду 31
Межень
Номер слайду 32
Номер слайду 33
Паводок
Номер слайду 34
Номер слайду 35
Номер слайду 36
Робота з картою
Номер слайду 37
Перегляд відео
Номер слайду 38
Домашнє завдання. Опрацювати параграф 28, 29 Опрацювати фізичну карту України. Обчислити похил та падіння однієї з річок нашої місцевості. За бажанням дізнатися, як називалися найбільші річки України в давнину та яке походження мають сучасні назви.
Номер слайду 39
Дякую за увагу!Дякую за роботу на уроці!Гарного вам дня!