Мета: охарактеризувати становище Франції в епоху абсолютизму; формувати вміння характеризувати історичних діячів на прикладах Рішельє та Кольбера та Людовіка XIV; розвивати навики самостійної роботи, вміння працювати з історичними джерелами; виховувати повагу до світової культури, історичних знань.
Французький абсолютизм. Генріх IV Наварський. Зразком європейського абсолютизму стала Франція. Король Генріх IV відновив релігійний мир, виступаючи в ролі верховного судді. У 1610 р. він був вбитий релігійним фанатиком. Влада перейшла в руки Марії Медичі. Але като-лики-аристократи вима-гали відновити свої при-вілеї. Почалась нова «смута», яка продовжу-валася десять років.
Епоха РішельєПри Людовіку XIII, завдяки кардиналу Рішельє, абсолютизм знову зміцнився. Держава стала конт-ролювати всю ситуа-цію в країні. Рішельє опирався то, на народ, то на дво-рян або банкірів. Він позбавив гугено-тів їх фортець, але гарантував релігійну свободу, приборкав католиків і заборо-нив дуелі. Людовік XIII.
Вершина абсолютизму. У 1642 р. помер Рішельє, а в 1643 р. - Людовік XIII. Влада перейшла до п’ятирічного Людовіка XIV. Регентшею була оголошена королева Анна. Фактично правив перший міністр – кардинал Мазаріні. У 1648-1649 рр. країна була втягнута у війну «принців крові» - Фронду. Це був потужний виступ проти абсолютної влади короля. Однак за підтримки дворянства та армії Фронда отримала поразку, що продемонструвало силу абсолютної монархії. Кардинал МазарініПортрет Людовіка ХIV в дитинстві.
НАСЛІДКИ АБСОЛЮТИЗМУ У ФРАНЦІЇПрорахунки в релігійній політиці позбавили підтримки короля з боку протестантського населення країни. Особиста ненависть короля до будь-якого прояву суспільної самодіяльності, викликаної фрондою та англійською революцією, виливалась численними арештами незгодних. Надмірне зростання податків спочатку підтримувало фінансову міць країни, але надалі їх сплата для народу була непомірною. Марнотратність королівського двору привела народ до страшної убогості.
Бажаючи збільшити територію Франції, Людовік вводив країну в нескінченні війни, спустошуючи і без того порожню скарбницю. Криза французького абсолютизму проявилась у швидкому рості буржуазії, посиленні її економічного і політичного впливу. Публічна показовість пишноти королівської влади ще більше роздратовувала і без того убоге населення. НАСЛІДКИ АБСОЛЮТИЗМУ У ФРАНЦІЇ
Король Людовік XIV помер у віці 76 років, залишивши скарб- ницю країни більш ніж спустошену – борг досягав двох мільяр- дів франків. Він правив більше, ніж будь-який король у Європі до нього – 72 роки. Новим королем Франції став його п'ятилітній правнук, відомий історії як Людовік XV, тому що Людовік XIV пережив і свого си- на, і онука.