Презентація до заняття за творчістю Остапа Вишні.Глибокий оптимізм, любов до природи та м’який гумор у творах циклу "Мисливські усмішки" Остапа Вишні

Про матеріал
Ця презентація є матеріалом - супроводом заняття "Глибокий оптимізм, любов до природи та м’який гумор у творах циклу "Мисливські усмішки" Остапа Вишні"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Глибокий оптимізм, любов до природи та м’який гумор у творах циклу "Мисливські усмішки" Остапа Вишні

Номер слайду 2

План1. Остап Вишня – великий сміхотворець.2. «Вишневі усмішки» - потужна зброя проти“Моїх друзів”, будь вони тричі прокляті”.3. Художнє багатство «Мисливських усмішок» Остапа Вишні.4. «Вінок письменнику». Поезія, присвячена Остапу Вишні.ppt_xxshearppt_x

Номер слайду 3

Епіграф: Мабуть, із часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, яким вона засміялась знову в прекрасній творчості Остапа Вишні. Олесь Гончар

Номер слайду 4

Розповісти про дитячі та юнацькі роки Остапа Вишні. ppt_xxshearppt_xppt_xxshearppt_x

Номер слайду 5

Розказати про перший період творчості (1919-1944 рр.) та причини арешту Остапа Вишні.

Номер слайду 6

. Розповісти про життя Остапа Вишні на засланні.

Номер слайду 7

Які ви знаєте жанри сатири та гумору?

Номер слайду 8

Чому творчість Остапа Вишні не втрачає актуальності донині?

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Тестові завдання 1. Справжнє ім’я та прізвище Остапа Вишні: А Павло Грабовський Б Олег Ольжич В Павло Губенко Г Олекса Вишнівський

Номер слайду 11

2. Остап Вишня народився: А с. Чаплинка на ХерсонщиніБ м. Носівка на ЧернігівщиніВ с. Чапля на КатеринославщиніГ на Полтавщині в хуторі Чечва

Номер слайду 12

3. Остап Вишня пішов до школи пізнавати науки: А у 5 років Б у 6 років В у 12 років Г у 10 років

Номер слайду 13

4. Початкову освіту здобув А у сільській школі Б у Полтаві В у м. Грунь Г у с. Чаплинка

Номер слайду 14

5. Підліток був зарахований на казенне навчання до Києва: А 1901 р. Б 1903 р. В 1905 р. Г 1907 р.

Номер слайду 15

6. Остап Вишня здобув професію: А стоматолога. Б бухгалтера В хірурга Г фельдшера

Номер слайду 16

7. На перешкоді до закінчення Київського університету стало: А відданість літературі Б смерть батька В нестача коштів Г захоплення музикою

Номер слайду 17

8. Першою збіркою О. Вишні була: А «Українізуємось» Б «Марк Твен – Остап Вишня. Сільськогосподарська пропаганда» В «Думи мої, думи мої…» Г «Вересень»

Номер слайду 18

9. Псевдонім «Остап Вишня» уперше з’явився у : А газеті «Селянська правда» Б газеті «Зоря» В газеті «Вільний голос» Г журналі «Перець»

Номер слайду 19

10. Вперше усмішку «Зенітка» Остапа Вишні було надруковано : А у журналі «Книгоспілка»Б у газеті «Радянська Україна» В у журналі «Село і люди»Г у газеті «Народна воля»

Номер слайду 20

11. Як назвав свій щоденник Остап Вишня?А “Вимушена перерва”Б “Подорожні враження”В “Великомученик Остап Вишня”Г “Думи мої, думи мої…”

Номер слайду 21

12. Остап Вишня був письменником: А реалізму Б романтизму В гумористично-сатиричного жанру Г імпресіонізму

Номер слайду 22

Відповіді на питання: 1. В2. Г 3. Б4. А5. Б6. Г 7. А 8. Б 9. А10. Б11. Г12. В

Номер слайду 23

Складіть сенкан до слова вишня. Вишня. Білоцвітна, соковита. Милує око, пригощає, радує душу. Ця ягода стала псевдонімом самобутнього майстраукраїнської сатири і гумору. Україна — вишневий сад.

Номер слайду 24

1924 р. — «Вишневі усмішки (сільські)»; 1925 р. — «Вишневі усмішки кримські»; 1926 р. — «Українізуємось», «Вишневі усмішки кооперативні»; 1927 р.— «Вишневі усмішки театральні»; 1930 р. — «Вишневі усмішки закордонні». Побачило світ чотиритомне «Зібрання усмішок» (1928, 1930). Книги та диски з творами письменника

Номер слайду 25

ОСТАПВИШНЯ

Номер слайду 26

1924 р. — «Вишневі усмішки (сільські)»; 1925 р. — «Вишневі усмішки кримські»; 1926 р. — «Українізуємось», «Вишневі усмішки кооперативні»; 1927 р.— «Вишневі усмішки театральні»; 1930 р. — «Вишневі усмішки закордонні». 1928, 1930 рр. — Побачило світ чотиритомне «Зібрання усмішок» .

Номер слайду 27

«Мені нове життя усміхається, і я йому усміхаюся! Через те й …»усмішки

Номер слайду 28

Про що я, нещасний, мушу думати і писати:~ про хуліганство, грубість і невихованість;~ про виховання лоботрясів і шалопаїв;~про легковажне ставлення до кохання, до шлюбу, до сім'ї;~про широкі натури за державний кошт;~ про начотчиків і талмудистів у науці;~ про консерваторів у сільському господарстві, промисловості;~ про винищувачів природи“Мої друзі”, будь вони тричі прокляті”.

Номер слайду 29

Невідоме з історії. Остап Вишня

Номер слайду 30

«лірична поезія в прозі»«Мисливські усмішки» -

Номер слайду 31

Художні компоненти «Мисливських усмішок»: дотеп, анекдот, пейзаж, портрет, пісня, авторський ліричний відступ, порівняння, епітети, персоніфікація, гіпербола.

Номер слайду 32

Природа в усмішках активно діюча…«місяць на липи ковшами золото сипле» («Вальдшнеп»), «сонце хитрюще!»: «воно хоче, щоб усе, де воно промені кине, — щоб усе там грало, вилискувало, раділо, буяло...» («Короп»); «ліс стоїть задумливий, печальний» («Вальдшнеп»); верби «думу думають» (там же); «...сумовито рипить дуб, замислився перед зимовим сном ясен, тяжко зітхає клен, і тільки берізка, жовтаво-зелена й «раскудря-кудря-кудрява», — ген там на узліссі білявим станом своїм кокетує, ніби на побачення з Левітаном жде, чи, може, Чайковського на симфонію викликає» («Заєць»).

Номер слайду 33

Зорові образизелений килим, смарагдові вруна буйної озимини, золота крякуха, золотаві карасі, рудувато-чорнувато-крапчастенькі дикі курочки, темнобура зверху і сліпучо-біла спереду гагара. style.colorfillcolorfill.typeppt_xxshearppt_xppt_xxshearppt_xppt_xxshearppt_xppt_xxshearppt_xppt_xxshearppt_xppt_xxshearppt_x

Номер слайду 34

Пестливі слова (коли йдеться про молодь птахів, звірів, риб): чиряточка, ластівочка, пташенятко, гороб'ятко, зайченята, крякушенята, лисиченята, солов'ята, щученята, соменята і под.; річечка, лісочок, хутірець, озеречка і т. д.

Номер слайду 35

При створенні комічного переважають слова із збільшувальними суфіксами. Так, кабан із розповідей мисливців«чималенький», «здоровенний», «величезний», «страховидло, сильне та люте», має «отакенну голову із страшними зубилами-іклами» style.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type

Номер слайду 36

Лексичні повтори та фразеологізми — дуже поширені й улюблені мовні засоби Остапа Вишні. Повтори: «шукав-шукав, шукав-шукав — нема», «копиці пахучого-пахучого сіна», небо «глибоке-глибоке та синє, а зірок тих, зірок!», «солодко-солодко позіхаю», «тихо-тихо Оскіл воду несе», «у ліщині затишно-затишно», «під кожухом тепло-тепло... І на серці тепло-тепло», «І ось ваш поплавок поїхав-поїхав-поїхав і зник під водою».

Номер слайду 37

Мисливські фразеологізми: «робити стойку», «сидіти на хвості», «брати на мушку», «стояти на гону», «піднімати звіра», «вечірня зорька», «стояти на тязі».

Номер слайду 38

«Як варити і їсти суп із дикої качки»

Номер слайду 39

Остап Вишня і Максим Рильський любили разом полювати

Номер слайду 40

Прекрасний український пейзаж надвечір’я: «Дика качка любить убиватись тихими-тихими вечорами, коли сонце вже сковзнуло з вечiрнього пруга, минуло криваво-багряний горизонт, послало вам останнiй золотий привiт i пiшло спать… це ввечерi… А вранцi дика качка зривається шукати вашого пострiлу рано-рано, тiльки-но починає на свiт благословлятись».

Номер слайду 41

«Дикий кабан, або вепр».

Номер слайду 42

Дикі предки кабана. Бородавочник. Бабіруса. ПекаріКитицевуха свиняЄвропейський дикий кабан. Азіатський дикий кабан

Номер слайду 43

Бородавочник

Номер слайду 44

Бабіруса

Номер слайду 45

Пекарі

Номер слайду 46

Китицевуха свиня

Номер слайду 47

Європейський дикий кабан

Номер слайду 48

Азіатський дикий кабан

Номер слайду 49

«Не люблю собак, бо вони дивляться на людину знизу вгору; не люблю котів, бо вони дивляться на людину згори вниз; люблю свиней – вони дивляться на людину як на рівну…»Вінстон Черчиль

Номер слайду 50

сом

Номер слайду 51

Iнтересна риба сом! За царського режиму, як свiдчать дореволюцiйнi рибалки-письменники, сом важив до 400 кiлограмiв, ковтав собак i ведмедiв. Можливо, що з розвитком рибальства сом важитиме тонну i ковтатиме симентальських бугаїв i невеличкi буксирнi пароплави…». «А сома…сома менi самому доводилося бачити такого завбiльшки, як комбайн! Тiльки трохи довшого. Це, дорогi нашi читачi, серйозно й без жодного перебільшення».

Номер слайду 52

Номер слайду 53

Як ловити сома?Дуже просто: наживляйте гачка, сидiть i чекайте. Почне клювати - пiдсiкайте. Пiдсiкши - витягайте. Витягли - зразу ж берiть ножа i розчиняйте сома, бо були випадки, коли в сома в черевi знаходили рiзнi цiкавi речi: копчену ковбасу, вареного рака й пару цiлiсiньких шпротiв. Отже, iнодi сом вам принесе не тiльки самого себе, як свiжу й дуже смачну рибу (якщо її засмажити), а ще й неабияку холодну закуску.

Номер слайду 54

Що несуть в собі усмішки Остапа Вишні?

Номер слайду 55

Засудження аморальностіВикриття бюрократизму, браконьєрства, злочинного недбальства. Критика негативних рис характеру, притаманних українцям. Любов до навколишнього світу природи. Застереження стосовно екологічних проблем, пов’язаних із діяльністю та бездіяльністю людей Пропаганда здорового способу життя. Розвиток культури та національної гідності українського народу. Відродження духовності, відповідальність перед прийдешніми поколіннями…

Номер слайду 56

«Вінок письменнику» із поезій різних авторів, присвячених О. Вишні.

Номер слайду 57

Дайте відповідь на питання. У чому виявляється жанрова своєрідність усмішок? Що вам найбільше подобається в «Мисливських усмішках»? Які риси українського національного характеру розкриваються в усмішках Остапа Вишні? Прокоментуйте епіграф заняття.

Номер слайду 58

Мабуть, із часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, яким вона засміялась знову в прекрасній творчості Остапа Вишні. Олесь Гончар

Номер слайду 59

Домашнє завдання. Виписати із “Мисливських усмішок“4—5 цитат з описами природи, декілька речень із фразеологізмами, пестливими словами; підготувати ідейно-художній аналіз однієї з “Мисливських усмішок”;Записати значення творчості Остапа Вишні.

pptx
Додано
15 травня 2020
Переглядів
2261
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку