Презентація "ДО ЗБРОЇ! ДО ЗБРОЇ, СТРІЛЬЦІ! І РІДНУ КРАЇНУ СПАСАЙТЕ!"

Про матеріал
Матеріал презентації "ДО ЗБРОЇ! ДО ЗБРОЇ, СТРІЛЬЦІ! І РІДНУ КРАЇНУ СПАСАЙТЕ!" для 10 класу з історії України може стати у нагоді під час виконання практичної роботи до розділу "Україна в роки Першої світової" чи "Бойовий шлях легіону УСС".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ДО ЗБРОЇ! ДО ЗБРОЇ, СТРІЛЬЦІ!І РІДНУ КРАЇНУ СПАСАЙТЕ! Урок звитяги з історії України в 10-А класі(До річниці заснування Легіону Українських Січових Стрільців та їхнього бойового шляху)Київ - 2022 Київська гімназія №154

Номер слайду 2

УКРАЇНСЬКІ СІЧОВІ СТРІЛЬЦІ

Номер слайду 3

Ой у лузі червона калина Похилилася. Чогось наша славна Україна Зажурилася. А ми тую червону калину Підіймемо,А ми нашу славну Україну, Гей, гей, розвеселимо! Так звучить відомий у народі гімн січових стрільців. То були справді важкі для України часи – Перша світова війна. З одного боку Росія, з іншого Австро-Угорщина, та січові стрільці боролись за свою – Українську державу.

Номер слайду 4

Присяга Українських Січових Стрільців «Я, Український Січовий Стрілець, присягаю українським князям, гетьманам, Запорізькій Січі, могилам і всій Україні, що вірно служитиму Рідному Краєві, боронитиму його перед ворогом, воюватиму за честь української зброї до останньої краплі крові…» Сотник легіону Українських січових стрільців Ю. Бузиновський із солдатами його сотні

Номер слайду 5

Створення Легіону Українських Січових Стрільців. Датою створення Легіону Українських Січових Стрільців є 6 серпня 1914 р., коли був проголошений маніфест із закликом гуртуватися під знаменами Українських Січових Стрільців. Створений за австрійською моделлю добровільний військовий підрозділ уже в вересні 1914 р. налічував 2500 осіб. Штурмова бригада УСС

Номер слайду 6

Так служити в легіоні УСС зголосилися близько 30 тис. осіб, однак австрійська влада, побоюючись створення українського війська, дозволила взяти до рук зброю лише 2,5 тис. добровольців. Ядро легіону склали активісти товариств «Сокіл», «Січ» і «Пласт», а також гімназисти й студенти. У роки Першої світової війни це була єдина добровольча військова формація у складі австро-угорської армії. Галичани радо зустріли ініціативу створення українського військового формування.

Номер слайду 7

Січові стрільці мали свої полки піхоти та артилерії, кінний полк, летунську сотню. Військовий вишкіл у них називався муштрою. Та головною все ж була самодисципліна. Одягали стрільці характерні «мазепинки» та червоно-чорні стрічки на верхній одяг. Використовували кріси, багнети, гранати. Цікаво, що для навчання військової справи спеціально було видано близько десятка україномовних підручників. Писали їх українці самостійно, часто й від руки. Січові стрільці були чудово організованим формуванням національно свідомих, думаючих людей, носіїв високих ідей і благородних ідеалів. Ідеологією січових стрільців була єдина і незалежна Україна зі всіма своїми територіями.

Номер слайду 8

Бої за гору Маківка. У славну історію українських січових стрільців вписані запеклі позиційні бої за гору Маківка, що точилися з 29 квітня до 4 травня 1915 р. в Карпатах. Бій за гору Маківка став епізодом збройного протистояння на Східному фронті між підрозділами австро-угорської 55-ї піхотної дивізії генерала фон Фляйшнера, до складу якої входили 7 сотень 1-го та 2-го куренів Українських Січових Стрільців (УСС), та російськими військами 78-ї піхотної дивізії генерал Альфтана.

Номер слайду 9

Гора Маківка – символ перемоги українців над московськими загарбниками. Майже через два століття після Полтавської битви українці знову зустрілися в бою з росіянами і на цей раз здобули переконливу перемогу.

Номер слайду 10

Польова сторожа УСС в траншеях на східних схилах центральної вершини Маківки. Гора Маківка, 8 березня 1915 року. Головним завданням російської армії було повернути контроль над Маківкою максимально швидко і з мінімальними втратами. Але перша атака рано вранці 29-го квітня була успішно відбита. Атакуючі зазнали важких втрат і вимушені були відступити. Друга спроба 1-го травня була більш вдалою для росіян: їм вдалося вдертись на Маківку, але тримали гору вони не довго.

Номер слайду 11

Завдяки блискучій контратаці Січових Стрільців контроль над горою було відновлено. Лише 4 травня після підключення всіх резервів та нових жертв при наступі росіяни змогли захопити Маківку. Стратегічно захоплення Маківки російській армії не дало нічого: резервів для наступу просто не залишилось.

Номер слайду 12

Російська армія на Маківці була представлена в тому числі Овруцьким та Кременецьким полками. Тобто поліщуки з волинянами воювали проти галичан. Українці вбивали Українців на своїй землі, захищаючи чужі інтереси. Це і є головною трагедією нашого народу не тільки на Маківці, але й у всій Першій Світовій війні. Особливою мужністю під час боїв за Маківку відзначились частини Українських Січових Стрільців, що в подальшому відобразилось у народній пам'яті.

Номер слайду 13

УВІКОВІЧНЕННЯ ПАМʼЯТІНа горі Маківка уже в роки незалежної України зробили меморіал, де поховані січові стрільці, які там загинули.

Номер слайду 14

У легіоні УСС існували просвітницький осередок, який отримав назву «Пресової квартири». Вони відіграли неабияку роль у справі національно-патріотичного виховання легіонерів. Саме в Пресовій квартирі та Українській Бойовій Управі розроблялися знамена та уніформа УСС. Кокарда підрозділу. Уніформа 1914-1918 рр

Номер слайду 15

Окрім бойових досягнень, стрільці залишили по собі величезний пласт культурної спадщини, створили пісенний культ, який не втрачає популярності вже сто років, як у Галичині, так і поза її межами, засновували театри, осередки «Просвіти», школи тощо.Історія Українських січових стрільців — це гордість і слава, радість і біль нашого народу, який прагнув волі, кращої долі, побудови суверенної України. Гурток Пресової Кватири у полку УСС, липень 1916 р

Номер слайду 16

Поставивши своєю основною метою виборення української державності, Українські січові стрільці усвідомлювали, що реалізація цього потребує ретельної і цілеспрямованої підготовки. Тому в легіоні діяв ряд громадсько-освітніх та мистецьких структур, покликаних ознайомлювати стрільців, головним чином стрілецьких новобранців, з їхніми завданнями у війні, підвищувати освітній рівень, готувати до післявоєнної громадської діяльності. Насамперед слід відзначити бібліотеку, "етапну гімназію", де готували до складання іспитів стрільців-гімназистів, а також Пресову кватиру (своєрідний центр, що організовував і спрямовував духовне, культурне та творче життя легіону).

Номер слайду 17

ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ Добре розуміючи, що запорукою успішної реалізації національно-державницької ідеї можуть бути тільки сили власного народу, вони поряд із самоосвітою та самовдосконаленням приділяли величезну увагу й національно-просвітницькій праці серед широких кіл української громадськості — щоб допомогти населенню швидше усвідомити свої сили та шляхи, якими можна було б добитися людського існування та гідного місця в історії.

Номер слайду 18

Ефективною була видавнича діяльність Пресової Кватири. Наявність творчих сил дозволила налагодити в Легіоні УСС власні періодичні видання, яких не мала жодна частина австрійської армії. Від 1915 р. побачили світ і широко розповсюджувалися серед січового стрілецтва часопис «Самохотник» («Доброволець»), поетичний журнал «Новініана», сатиричні журнали «Бомба» і «Самопал». влітку того року зусиллями М. Угрина-Безгрішного та А. Лотоцького налагоджено випуск регулярного «Вісника Пресової Кватири» і згодом поважні, змістовні журнали-щомісячники «Шляхи» та «Червона Калина», де публікувалися нариси з бойового шляху Легіону, поетичні твори

Номер слайду 19

Незаперечною заслугою легіону залишається те, що при необхідності підкорюватись Австрійському командуванню, січовикам вдавалося паралельно провадити власну роботу зі зміцнення української ідеї на Великій Україні та захисту українського населення від австрійського переслідування.

Номер слайду 20

Вже з 1914 р. передова частина стрілецтва вела роз'яснювальну роботу серед українців у місцях свого постою, залучала їх до спільних маніфестацій, допомагала в створенні різноманітних національних інституцій, зокрема, читалень, товариств "Просвіти", господарських осередків, організовувала курси ліквідації неграмотності тощо.

Номер слайду 21

Свідченням того, що Українські січові стрільці працювали і на перспективу, була їхня участь в організації та підтримці українського шкільництва. Зокрема, протягом 1916 — початку 1917 р. близько двох десятків стрільців під керівництвом сотника Д. Вітовського та четарів М. Саєвича і М. Гаврилка організували на Волині до 100 українських шкіл, працювали в них учителями і навіть видавали підручники для волинської дітвори.

Номер слайду 22

Важливе значення для поширення та пропаганди національно-державницьких поглядів мала й культурно-мистецька діяльність УСС. Нерідко саме завдяки стрілецьким пісням, музиці, виставам тощо українське населення того чи іншого краю вперше ознайомлювалося з ідеєю української державності, дізнавалося правду про свою минувшину, задумувалося над майбутнім. Доступність цих жанрів давала змогу охопити якнайширші кола українства, починаючи від Закарпаття і аж до Наддніпрянщини, а тематика та форми подачі сприяли проникненню стрілецьких ідей у глибини української душі. Очільник мистецького відділу Пресової кватири УСС Осип Курилас . 1916 р. Скульптор Михайло Гаврилко - четар УСС. 1915 р.

Номер слайду 23

Вдова Карпенка-Карого Софія Тобілевич при перебуванні УСС на Херсонщині зазначала: "Незабаром серед селянства розійшлися чутки одні від других чудніші: вони вчать… вони лікують хворих… вони посилають своїх людей на роботу в поміч удовам і недужим… За все платять… Поводяться по-людськи з народом… Позаводили свої крамниці, дають селянам світло, роздають книжки". СПОГАДИ СУЧАСНИКІВ

Номер слайду 24

Усе це дійсно входило до діяльності стрілецтва і сприяло прихильному ставленню населення. Відомо, що Василь Вишиваний відправляв деяких стрільців з завданням організовувати школи. На Поділля і на Херсонщину з таким завданням вирушили четар Микола Саєвич і сотник Дмитро Вітовський. Сотник Дмитро Вітовський. Четар Микола Саєвич. Полковник легіону УСС – Василь Вишиваний

Номер слайду 25

Значну роль у формуванні Леґіону Українських Січових Стрільців зіграв Ерцгерцоґ Австрійський Вільгельм фон Габсбурґ — Василь Вишиваний — саме його щира любов до України спонукала ідентифікувати себе як українця, за що вояки полюбили Архікнязя, подарували йому українську вишиванку й прозвали Василь Вишиваний. Згодом це ім'я Ерцгерцоґ взяв собі замість австрійського, коли родина зреклась його. Вільгельм фон Габсбурґ закінчив військову академію і став командувачем підрозділу, який переважно складався з Українців. Він вбачав у них "націю майбутнього".

Номер слайду 26

Україна пам'ятає…

Номер слайду 27

ЖІНОЧА ЧОТА В складі легіону СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ«Це був порив молодості, бажання незвичайних пригод, нудьга буденщини, втеча від життєвих обов’язків. З іншого боку, жінки мали схильність до самопожертви, поклик виконати свій обов’язок перед народом, а також прагнення довести всьому світові, що здатні справитися з будь-якою роботою". Жіноча чота УСС – перший військовий жіночий підрозділ у Європі. Підрозділ був створений у 1914 році – окремий підрозділ в складі Легіону Українських Січових Стрільців, який комплектувався жінками і який відзначився протягом Першої світової війни. На даний момент відомі прізвища 34 жінок, які пройшли всю Першу світову війну. Хорунжа Ганна Дмитренко. Хорунжа Олена Степанів

Номер слайду 28

Відомо, що у сформованому жіночому загоні (чоті) нараховувалося 33 жінки, в основному студентки, що несли службу в різних відділах і перебували на двох посадах: стрільці і санітарний персонал.  Лише троє із них брали безпосередню участь у військових діях та отримали бойові нагороди – Олена Степанів, Софія Галечко, Ганна Дмитерко. Фактично, вони були першими жінками у світі, які отримали офіцерські звання на військовій службі. Жіноча чота легіону Українських Січових Стрільців брала участь у боях над Стрипою у 1915 році. У битві під Семиківцями Жіночою чотою УСС керувала хорунжа Софія Галечко, перша українська жінка-офіцер. З перших днів битви жіночий підрозділ опинився на передовій і зазнав дуже важких втрат. Вони відзначилися у боях за гору Маківка. Прізвища дівчат фігурують у списках військових загонів, збереглися відомості про нагородження їх військовими нагородами, про присвоєння офіцерських звань. 19 листопада 1914 р. серед стрільців, що відзначилися у боях, уперше медаллю Хоробрості було нагороджено двох жінок – О. Степанів і С. Галечко. ЖІНОЧА ЧОТА В складі легіону СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ

Номер слайду 29

Другий вид повноцінної військової служби, яку виконували жінки, – це військова розвідка. Використання жінок як розвідниць і зв’язкових було доволі поширеним явищем того часу. Вважали, що «жінці легше прокрастися непомітно через боєві лінії і зайти в тили ворога, ніж чоловікові». Найвідомішою розвідницею УСС була Орина (Ярема) Кузь, що відзначилася у боях на горі Маківці, захопивши у полон російських солдатів та важливі документи. Частина жінок із товариства «Січові Стрільці ІІ» несли службу в санітарних частинах. Жінкам доводилося працювати в бригадних шпиталях, фронтових лазаретах і пересувних потягах в антисанітарних умовах, без ліків та перев’язувального матеріалу. Вони виконували службу медичних сестер, помічниць лікарів, а то й самих лікарів, інколи не маючи відповідних знань і підготовки. ЖІНОЧА ЧОТА В складі легіону СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ

Номер слайду 30

Стрілецькі могили понищено вщент. Лупали, копали, валили, палили. Хоча б один хрест чи один монумент. Немає, пропали стрілецькі могили. А там Українські Стрільці СічовіПалкії усуси, юнацтво безвусе,Франкові онуки – його вартові. Прости нам за них, милосердний Ісусе. Бо хто ми, бо що ми без рідних могил?Богдан Стельмах 

Номер слайду 31

Вічно співатиме український народ "Ой, у лузі червона калина", "Ой, видно село", "Човен хитається", " Зажурились галичанки", "Бо війна війною", "Не сміє бути в нас страху" і багато інших маршових, любовних, жартівливих пісень, які постали в легіоні Українських січових стрільців протягом Першої світової війни.

Номер слайду 32

pptx
Додано
28 вересня 2022
Переглядів
844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку