Презентація «ДОВКІЛЛЯ – МОВЧАЗНА ЖЕРТВА ВІЙНИ»

Про матеріал
Мета: привернути увагу до екологічних проблем, пов’язаних з активними бойовими діями Форма проведення: усний журнал Урок нетрадиційний: у вигляді "Усного журналу", на якому учні переконуються яким чином війна в Україні впливає на екологічну обстановку в нашій державі, і виясняють наслідки військових дій в Україні.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Усний журнал. ДОВКІЛЛЯ – МОВЧАЗНА ЖЕРТВА ВІЙНИРОЗРОБИВ: НАЗАРЧУК О. В. викладач КПЛ Чернівецька обл

Номер слайду 2

ЕКОЦИД Це екоцид - злочин, скоєний проти природи: масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу.

Номер слайду 3

Сторінка перша Забруднення повітря Влучання у нафтобази та промислові об’єкти Забруднення повітря — це водночас забруднення вод і ґрунтів. Масовані артилерійські та ракетні обстріли російськими окупантами нафтобаз, нафтопереробних заводів, інших промислових об’єктів призводять до викидів токсичних речовин у повітря.

Номер слайду 4

Забруднення повітря. ДЕТОНАЦІЯ БОЄПРИПАСІВ Детонація ракет, артилерійських снарядів та мін утворює низку хімічних сполук – чадний і вуглекислий газ, водана пара, оксид азоту, азот тощо. Також випаровується низка токсичних елементів, наприклад, оксид сірки й азоту, які під час окислення можуть призвести до кислотних дощів. Це може спричинити опіки рослин, слизових тканин дихальних органів людини, птахів

Номер слайду 5

Забруднення повітря. ВЛУЧАННЯ В АЕС Найбільша небезпека — Запорізька АЕС, яка зараз перебуває під окупацією російських імперіалістів. Ще у травні росіяни планували здійснити провокацію, пов’язану з імітацією аварії на Запорізькій атомній електростанції. Після цього мало бути оголошено про надзвичайний витік радіоактивних матеріалів.

Номер слайду 6

Забруднення повітря. ЛІСОВІ ПОЖЕЖІ Станом на листопад 2023 року, внаслідок військових дій понад 3,5 млн га лісів, що становить майже третину лісового фонду України. Лише внаслідок пожежі у Херсонському національному парку згоріло 80%  острівної частини території, а пожежі в Чорнобильських лісах   не могли загасити кілька днів через окупацію території. На відновлення лісів потрібно близько 10 років, проте деякі з них втрачені назавжди

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Сторінка друга Вода - зброя в руках окупантів Окрім спалених лісів та забрудненого повітря, отруюються й водні ресурси. Вода – цінний ресурс для людини й довкілля. Вона дає життя й все поєднує в одну велику систему. Саме через це війна має такий нищівний вплив на водні ресурси. Наслідки цього можуть бути значно серйозніші, ніж ми собі це уявляємо. Перелік захворювань, які виникають через вживання забрудненої води — величезний – це 80% усіх інфекційних захворювань.

Номер слайду 9

Сторінка друга Вода - зброя в руках окупантів Забруднення водних ресурсів відбувається не тільки там, де ідуть бойові дії, а також у західних регіонах України, внаслідок потрапляння снарядів. Наприклад, у Тернопільській області був розлив у сховищі мінеральних добрив, що призвело до масової загибелі риби. А ще - це забруднення внаслідок руйнування мостів, потрапляння військової техніки в річки, снарядів, забруднюючих речовин. І їхнє розкладання займе багато часу. І звичайно, небезпека через міни. Морське узбережжя зараз заміновано і не може виконувати функцію забезпечення рекреації людей.

Номер слайду 10

Сторінка друга Вода - зброя в руках окупантів Затоплення шахт на Донбасі Вугільний регіон України частково окупований з 2014 року. У результаті обстрілів там часто руйнуються електромережі, тож насоси вимикаються. Коли шахта закривається або руйнується, необхідно відкачати воду з підземних горизонтів. Якщо цього не зробити, вони будуть затоплені ґрунтовими водами. Небезпека полягає в тому, що вода в шахті може бути забруднена важкими металами. Якщо забруднені ґрунтові води потрапляють у навколишні ґрунти, то ці території стають непридатними для сільського господарства.

Номер слайду 11

Сторінка друга Вода - зброя в руках окупантів Обстріли дамб Руйнування дамб і розлив річок призводить до деградації значних територій і забруднення ґрунтів і вод. Річка Сіверський Донець, що слугує джерелом води практично для всього Донбасу, ще 2018 року була в критичному стані. Через розрив трубопроводів у Сіверський Донець потрапляють неочищені каналізаційні стоки. 

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Сторінка третя Земля поранена війною Негативного впливу через бойові дії зазнає й ґрунтова екосистема. Відбувається деформація ґрунтового покриву, що призводить до порушення структури ґрунтів під час пересування військової техніки, руху військ, будівництва захисних споруд, розмінування територій. Повномасштабна війна перетворила нашу державу на одну з найбільш замінованих країн світу. 

Номер слайду 15

Росія перетворила значну частину українських чорноземів у найбільш забруднені вибухівкою землі у світі. Площі сільськогосподарських угідь, нашпиговані мінами та боєприпасами, забруднені нафтопродуктами та хімічними сполуками, розорені вирвами, збільшуються щодня. І передусім у регіонах з найродючішими в Україні ґрунтами. Руйнація верхнього, поживного шару внаслідок токсичного впливу вибухових пристроїв, боєприпасів, військової техніки призводить до втрати родючості і робить поля непридатними для сільгоспвиробництва. За приблизними оцінками, в Україні заміновано 30% території – близько 200 тис. кв. км. Для їх розмінування знадобиться щонайменше 10 років.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Сторінка четверта Вплив військових дій на біорізноманіття Географія і клімат України наділили її приголомшливим багатством флори і фауни. На її територію припадає 35% біорізноманіття Європи. Це - 70 000 видів рослин і тварин, багато з яких є рідкісними або ендемічними, тобто притаманними лише цій території. Однак,через війну під загрозою зникнення опинилося майже 700 видів тварин і понад 800 видів рослин, частина з яких занесена до Червоної книги. 

Номер слайду 18

Сторінка четверта Вплив військових дій на біорізноманіття Війна зачепила близько третини всього природно-заповідного фонду України. На сьогодні декілька десятків природних і біосферних заповідників, національних і регіональних природних парків зазнають суттєвої шкоди внаслідок російської агресії.

Номер слайду 19

Наслідки руйнування Каховської ГЕСМасова загибель біоресурсів на місці спустошеного котлована Каховського водосховища та затоплених плавень і територій природно - заповідного фонду Херсонщини, Миколаївщини, Придніпров’я – екологічна катастрофа Европи з непередбачуваними наслідками.

Номер слайду 20

Наслідки військових дій біорізноманіття«З дельфінами склалася надзвичайно жахлива і болюча ситуація, саме вони постраждали від війни найбільш масово», - каже Іван Русєв, еколог, доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку "Тузлівські Лимани». Через війну у Чорному морі загинуло близько 50 тисяч дельфінів, по Азовському морю ця інформація не відома. Ця приголомшлива цифра шокувала науковців і всіх, хто розуміє реальний масштаб загрози. На узбережжі України, Болгарії та Румунії було знайдено 2 500 трупів ссавців, але, згідно з міжнародними дослідженнями, тільки 5% загиблих дельфінів виносять на берег. Сонари військових кораблів та підводних човнів створювють дуже потужні вимокочастотні звукові сигнали, які руйнують внутрішнє вухо кітоподібних і роблять їх «сліпими», тварини втрачають можливість орієнтуватися у просторі та підриваються на мінах.

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Через війну під загрозою зникнення опинилося майже 700 видів тварин і понад 800 видів рослин, частина з яких занесена до Червоної книги

Номер слайду 23

pptx
Пов’язані теми
Екологія, 11 клас, Презентації
До підручника
Екологія (рівень стандарту, академічний рівень) 11 клас (Царик Л.П., Царик П.Л., Вітенко І.М.)
Додано
29 грудня 2024
Переглядів
19
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку