Презентацію "Друга світова війна на Донбасі" містить краєзнавчий матеріал, який можна використовувати під час вивчення теми "Друга світова війна" та під час виховних годин.
Війна в пам'ятниках рідного краю Практичне заняття
Номер слайду 2
Актуалізація знань: Коли Німеччина напала на СРСР?Як розвивалися події на початковому етапі війни?Коли було окуповано Донбас?Коли було звільнено Донбас?Які пам'ятники в нашому краї ви знаєте, що присвячені подіям війни?
Номер слайду 3
Донбаська операція (1941) в німецькій військовій історіографії Битва в Приазов'ї — стратегічна оборонна операція радянських військ на південному фланзі радянсько-німецького фронту в ході операції «Барбаросса». Бойові дії радянських військ Південного фронту (командувач — генерал-лейтенант Рябишев Д. І., з 5 жовтня 1941 — генерал-полковник Черевиченко Я. Т.) і лівого крила Південно-Західного фронту (командувач — Маршал Радянського Союзу С. К. Тимошенко) велись в період з 29 вересня по 4 листопада 1941 року за утримання стратегічно важливого Донецького промислового регіону. В ході боїв радянські війська під натиском Вермахту залишили значну частину території Донбасу.26 жовтня завойовано м. Сталіно (нині м. Донецьк) — головне місто Донбасу.
Номер слайду 4
Донбаська операція (13 серпня — 22 вересня 1943) — наступальна операція Червоної армії (Південний та Південно-Західний фронт) проти військ Третього рейху (група армій «Південь»). Донбаська операція почалася наступом правого крила Південно-Західного та Південного фронтів радянських частин, які брали участь у вигнані нацистських окупантів з Харкова. На річці Міус було призупинено подальший наступ радянських військ військами СС та групою армій «Південь». Найбільші втрати німецьким дивізіям наносили 2-а та 5-а гвардійські армії.1 вересня німецькі війська почали відступ з Донбасу та всього фронту. 8 вересня війська РСЧА оволоділи центром Донбасу — Сталіно. Переслідуючи противника, війська Південно-Західного фронту 22 вересня відкинули його за Дніпро, на ділянці Дніпропетровськ-Запоріжжя. Війська Південного фронту в той же день вийшли до річки Молочна. Цим закінчилася Донбаська операція.
Номер слайду 5
У роки Другої світової війни проходили запеклі бої за контроль над Савур-Могилою, як важливою стратегічною висотою. У 1941—42 р. її захищали радянські війська, а влітку 1943 тут був головний спостережний пункт німецьких військ на Міуському фронті. Бої тут були одні із найзапекліших. Тільки в серпні 1943 року радянським військам вдалося взяти висоту. На згадку про ці події тут створено меморіальний комплекс.
Номер слайду 6
У різних куточках міста Покровська розташовано 10 братських могил, в яких поховані воїни, загиблі в роки громадянської та Другої світової війни. На всіх братських могилах встановлені пам'ятники. В роки Другої Світової війни наше місто також кілька разів переходило з рук в руки. З 11 по 22 лютого 1943 року Покровськ (Красноармійське) був полем бою для частини групи військ Південно — Західного фронту. В цей час у районі залізничного вокзалу діяли частини 4-го гвардійського та 10-го танкового корпусів. В ніч з 22 на 23 лютого частини армії залишили місто. Німці, які вступили до міста, жорстоко розправились з мирними мешканцями та пораненими воїнами. Останки загиблих були поховані на місці загибелі, на пустирях, садах, городах . Визволяли місто 8 вересня 1943 року частини 23-го танкового корпусу, 91, 259 стрілецької дивізії. Після визволення у місті Покровську (Красноармійському) розташовувались численні шпиталі.
Номер слайду 7
Проект пам'ятник був розроблений головним архітектором міста, начальником міського управління архітектури і містобудування Леонідом Архиповичем Кисельовим і народним художником України, лауреатом Державної премії ім. Шевченка — Євгеном Юхимовичем Горбань. Слід зазначити, що проект отримав високу оцінку в Києві на засіданні Художньої ради. Проект пам'ятника являє собою комплекс, що складається з братської могили і вертикальної архітектурно-художньої частини, об'єднаної в єдине ціле разом із бронзовою скульптурою дівчинки з пробитою солдатською каскою і квіткою в руці, композиційно доповнюють три різновисокі арки. За задумом авторів архітектурно-художній образ пам'ятника символізує пам'ять про полеглих і продовження життя.
Номер слайду 8
Спогади:“Призвали мене в армію в січні 1943-го року прямо з 10-го класу. Я не закінчив 10 класів училища, де готували офіцерів. Але не вийшло довчитися. Орловсько-Курська дуга в 1943 році, німці наступали, і нас туди вкинули на захист”, – згадує ветеран.
Номер слайду 9
Наслідки війни: За переписом 1939 року на території Донецької області мешкало 3,1 млн осіб. На 01 грудня 1943 року населення скоротилося приблизно на 1,5 млн чоловік і становило близько 1,577 млн осіб. Протягом 22 місяців окупації нацистський режим вивіз на примусові роботи до Німеччини близько 200 тисяч мешканців області. Всього в боях по обороні та звільненню Донецької області загинуло чи було поранено близько 500 тисяч осіб.
Номер слайду 10
Домашнє завдання: Повторити події Другої світової війни;Скласти історичний портрет В. Шибанкова