За допомогою презентації:
учні визначають роль фразеології в системі мови;
користуються фразеологічним словником; пояснюють значення фразеологізмів і знаходять їх у тексті.
Формувати вміння ставити запитання і розпізнавати проблему; сприяти вмінню висловлювати власну думку, слухати і чути інших; сприяти самовихованню позитивного ставлення до навчання.
Цілі уроку: - формування предметних компетентностей: учні визначають роль фразеології в системі мови;користуються фразеологічним словником; пояснюють значення фразеологізмів і знаходять їх у тексті.- формування ключових компетентностей:формувати вміння ставити запитання і розпізнавати проблему; сприяти вмінню висловлювати власну думку, слухати і чути інших; сприяти самовихованню позитивного ставлення до навчання.
До поданих фразеологізмів доберіть із довідки синонімічні слова.1. Прикусити язика.2. Вільний птах.3. Як риба у воді.4. Зарубати на носі.5. Замилювати очі. 6. Кури не клюють.7. Брати гору.8. Ні світ ні зоря.9. Пекти раків. Довідка: Замовкнути, вигідно, удосвіта, червоніти, багато, обманювати, незалежний, запам’ятати, перемагати.
Робота з текстом Прочитайте уривок. Про який фразеологізм тут розповідається? Що він означає? Яку властивість фразеологізмів не врахував спочатку хлопчик. Дорослі чогось кажуть: ніколи в гору глянути. Я раніше дивувався собі – як це так? Адже я міг скільки завгодно дивитися в синє непроглядне небо. То чи заважав хто дивитися вгору моїй мамі чи бабусі? Тепер я знав, що то значило – ніколи вгору глянути. Ну, ось же самі подумайте. На горищі ждала риби моя покалічена чайка. Коська вже, мабуть, майстрував супутника, а я і йому пообіцяв допомагати. П’ятниця кликав мене в будинок відпочинку, бо йому самому не хотілося йти до мами. А тут дідусь пообіцяв узяти з собою на справжню рибну ловлю. Це вам не просте діло – махати з берега або з баркаса вудочкою. Це вам ловити рибу у відкритому морі … Отож скажіть, будь ласка, чи мав я час глянути вгору? ( Ю. Збанацький)
Цікаві речення1. Слинку ковтати в значенні: а) хотіти з’їсти щось; б) хотіти зробити щось.2. Віддавати кінці – а) відшвартовуватись; б)помирати.3. Роззявити рота – а) здивуватися; б) загаятися.4. Гнути спину - а) тяжко працювати; б) принижуватися, підлизуватися.5. Гострити зуби – а) прагнути заволодіти чимось; б) готувати помсту.6. Поставити на ноги – а) примусити почати діяти; б) вилікувати.7. Стати дибки – а) не погодитися, запротестувати; б) підняти передні ноги ( про коней).
Лінгвістична гра. Дайте відповіді на запитання: Яка істота може свиснути так, що ніхто й ніколи її не почує?Коли правда схожа на голку?Які ноги потрібно втратити, щоб міцно заснути?Знайдіть третє зайве: Зривати маску; виводити на чисту воду; гадку гадати.2. Плести нісенітниці; накивати п’ятами; наговорити сім мішківгречаної вовни.3. Перебиватися з хліба на воду; битися з нуждою; байдики бити.