Презентація на дану тему підійде для вивчення творчості німецького письменника Генріха Белля, допоможе розкрити антивоєнний зміст оповідання "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..."
а. ВТОРГенріх Белль – німецький прозаїк і публіцист. Лауреат Нобелівської премії (1972). Зажив слави одного з найвидатніших письменників-гуманістів другої половини ХХ ст. У своїх оповіданнях, повістях і романах розвивав і збагачував традиції реалізму. Літературна критика визнає його як загальновизнаного майстра короткого оповідання. Велике значення для творчого розвитку митця мав особистий досвід участі в Другій світовій війні.
Номер слайду 3
Номер слайду 4
ЖАНР – оповідання ТЕМА – опис пораненого юнака(солдата), який потрапляє у власну гімназію, перетворену на шпиталь ІДЕЯ – війна – антилюдське явище в житті людства МІСЦЕ ПОДІЙ – школа, де вчився головний герой ЧАС – події відбуваються протягом одного дня РІК НАПИСАННЯ – 1950 рік
Номер слайду 5
ПРОБЛЕМАТИКА ОПОВІДАННЯ проблема майбутнього покоління Німеччини засудження жахів війни лжепатріотизм тих, хто посилає людей на війну проблема вибору
Номер слайду 6
Чому така назва?Важливе символічне навантаження несе в оповіданні зазначений у його назві фрагмент речення «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…». Він є обірваним уривком відомої епітафії 300 спартанцям, які, боронячись від персів, загинули під Фермопілами. Повна фраза звучить так: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, перекажи лакедемонянам, що ми полягли тут, вірні їхньому наказові». Її автором був Сімонід Кеоський. Фрагмент епітафії, використаний у німецькій гімназії, набуває характеру пророцтва щодо долі її випускників ( юнак став не героєм, як спартанці, а - «я належав до решти»)
Номер слайду 7
В обірваному вигляді епітафія справляє ще гостріше враження: позбавлений обох рук юнак ніколи не зможе її дописати до кінця. І герой у розв’язці оповідання усвідомлює свою втрату майбутнього. Відтак ситуація повернення скаліченого солдата до рідної гімназії перетворюється на тяжке звинувачення, що його письменник-гуманіст висуває війні та гітлерівському тоталітаризму, який цю війну породив.
Номер слайду 8
ОБРАЗИ-СИМВОЛИ ХРЕСТ – проблема злочину, покарання, гріха і каяття, віри в духовний початок, проблема вибору, символ моральних заповідей християнства, МОЛОКО – символ повернення героя у щасливе минуле, ГІМНАЗІЯ – символ безнадії, ЧОРНИЙ КОЛІР – символ болю, смерті, страждань, ЧИСЛО 7 – це символ певної межі, за якою відбуваються серйозні психологічні зміни, переоцінювання цінностей,
Номер слайду 9
Про пріоритети нацистської системи виховання виразно розповідають деталі шкільного інтер’єру. Як-от портрети видатних полководців і завойовників різних епох або моделі «взірцевих арійців». Доповнюючи одне одного, вони складають комплект «навчальної наочності» до пропагованих владою ідей війни та расизму. За ваганнями героя стоїть проблема втрати довіри вчорашнього випускника гімназії до наставників та їхньої брехні. Пропагуючи хибні (отруйні) уявлення, вони допомагали владі використовувати молоде покоління як «гарматне м’ясо». Тіло юнака з відірваними руками і ногою – це «кінцевий продукт» гітлерівської школи й ідеології загалом.
Номер слайду 10
ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ Сюжет побудований незвично, щоб персонажі мали змогу розкритися перед читачем самі, без авторських пояснень. Оповідання починається із розвитку дії. Герой оповідання – жертва війни, бо жодних злочинів він не скоїв. Автор не дає йому імені, бо це узагальнений образ. Події описані через діалоги, монологи героїв, розповіді про події, свідками яких вони були. Присутність автора відчутна у думках героїв, що містять його спостереження та роздуми. Художній засіб розкриття психологічного стану героя – внутрішній монолог
Номер слайду 11
ПОДУМАЙТЕ 1. Розкрийте символічне значення поділу прибулих на «мерців» і «решту».2. Поміркуйте над символічним значенням факту розташування шпиталю в приміщенні гімназії.3. Яке значення має віковий фактор змалювання трагедії війни?4. Як ви розумієте фінальний рядок оповідання?5. Чому, на вашу думку, твір написаний від першої особи?6. Як автор ставиться до свого героя?
Номер слайду 12
Дякую за роботу Підготувала: вчитель вечірньої (змінної) школи №20 м. Києва Кошара Т. С.