* За своїми розмірами область одна з найбільших на Україні і поступається лише → перед Одеською, → Дніпропетровською, → Чернігівською → та Харківською областями. №Регіон. Площа (км²)Відсоток1 Одеська область33 3105.51%2 Дніпропетровська область31 9145.29%3 Чернігівська область31 8655.28%4 Харківська область31 4155.20%5 Житомирська область29 8324.94%
* Ще в сиву давнину на території області виникли міста, які служили як торгові центри на шляхах, що зв’язували Європу і Азію. * По території області проходять→ важливі залізничні та автомобільні шляхи сполучення, → що сприяє її економічному розвитку та зв’язку з такими адміністративно-культурними і промисловими центрами як Київ, Мінськ, Львів, Харків, Одеса, Москва, Санкт-Петербург тощо.
* Історично сформовані адміністративні межі Житомирської області → не збігаються з межами природних зон. * Область розташована на стикові двох природних зон, що мають значну відмінність у ландшафтному відношенні. * Північна її частина розміщена в зоні мішаних лісів (Полісся), → південна - в межах Лісостепу.
Крайні точки: Пн. -51°41' пн. ш. (побл. с. Делета Коростенського району) Пд. - 49°35'пн. ш. (побл. с. Сахни Бердичівського району) Зх.-27°11' сх. д. (побл. с. Повчине Звягельського району ) Сх. - 29°43' сх. д. (побл. с. Ставище Бердичівського району)Геогр. центр – у с. Кам’яний Брід Звягельського району. 50°37' пн. ш. 28°42' сх. д
* 12 квітня 1923 р. ВУЦВК ухвалив постанову про проведення нової адміністративно-територіальної реформи, підготовка до якої за рішенням уряду розпочалася восени 1922 року. * Було скасовано повітовий і волостний поділ території України, → а замість нього затверджено поділ республіки на → 53 округи (замість 102 повітів) → та 706 районів (замість 1989 волостей).
* 15 червня 1925 р. замість Житомирського було створено Волинський округ. * До нього було приєднано Потіївський, Радомишльський, Коростишівський і Малинський райони з ліквідованого Малинського округу. * У той же час до Бердичівського округу відійшов ряд південних районів: → Любарський, Чуднівський, Янушпільський та Андрусівський.
* Черговий раз зміни до адміністративно-територіального поділу України було внесено в лютому 1932 року у зв’язку з утворенням областей. * Територія сучасної Житомирщини увійшла до складу Київської та Вінницької областей. * У 1935-1936 рр. було відновлено Житомирський і Коростенський округи та створено Новоград-Волинський. Проте проіснували вони недовго, до чергової зміни в адмінподілі.
* 22 вересня 1937 року в Україні було утворено → 4 нові області, в тому числі й Житомирську, в результаті поділу Київської і приєднанням ряду районів Вінницької області. * Вона складалася → із 34 адміністративних районів. * Цей останній поділ виявився найбільш стабільним і залишається чинним, з незначними змінами, й до сьогодні.
* У наступні роки реорганізації проводилися, як правило, в межах області й стосувалися зменшення або збільшення кількості адміністративних районів.* Кампанія ця розпочалася у грудні 1957 року. Тоді зникли з карти області Вчорайшенський, Городницький, Довбиський, Корнинський, Троянівський, Чоповицький та Янушпільський райони. * Наступного року було ліквідовано Ярунський , а в 1959 р. – Базарський і Потіївський.
* Нова хвиля укрупнення районів припадає на 1962-1963 рр. у зв’язку з організацією раднаргоспів. * У цей час було ліквідовано → Андрушівський, Баранівський, Барашівський, Брусиловський, Володарсько-Волинський, Житомирський, Любарський, Лугинський, Народницький, Словечанський, Ружинський, Радомишльський, Червоноармійський та Чуднівський райони.
* Після усунення від влади у жовтні 1964 р. М. Хрущова цю практику щодо укрупнення було визнано помилковою, і з січня 1965 р розпочалося відновлення попереднього поділу. * Так, цього року на карті області знову з'явилися → Андрушівський, Житомирський, Любарський, Радомишльський, Ружинський райони, → а в 1966р. – Баранівський, Володарсько-Волинський, Лугинський, Народицький, Червоноармійський, Чуднівський.
* Адміністративно-територіальна реформа в Україні полягає у→ наданні більших повноважень органам місцевого самоврядування (децентралізації) → зміні адміністративно-територіального поділу. * Відбувалася з 2015 до 2020 року. * Замість понад 11 000 місцевих рад → сформовано 1469 територіальних громад. * А замість 490 районів — 136 нових районів. * Основні повноваження рад районів перейшли на нижчий (ради громад) і вищий (ради областей) рівні.
№Назва. Адм. центр. Адм. устрій1 Бердичівськийм. Бердичів. Адм. устрій2 Житомирськийм. Житомир. Адм. устрій4 Звягельськийм. Звягель. Адм. устрій3 Коростенськийм. Коростень. Адм. устрій. Райони з 2020 року. Адміністративно-територіальна реформа є найважливішою реформою децентралізації в Україні — комплексу змін до законодавства, основною метою якого є передача значних повноважень і коштів від центральних органів влади органам місцевого самоврядування.
Житомирська область. Тут було 23 райони, а стало - чотири. Бердичівський район. Увійшли Андрушівський та Ружинський райони. Житомирський район. Увійшли Брусилівський, Коростишівський, Любарський, Попільнянський, Пулинський, Радомишльський, Романівський, Хорошівський, Черняхівський і Чуднівський райони. Коростенський район. Увійшли Лугинський, Малинський, Народицький, Овруцький і Олевський райони. Новоград-Волинський район. Увійшли Баранівський і Ємільчинський райони, Городниця і Довбиське.