11 кл проф геог Урок 151 Глобальні проблеми людства 8 05 2024 Поясніть причини постійного загострення глобальних проблем людства.* З погляду суспільної форми загальними причинами загострення більшості глобальних проблем є → відносини капіталістичної власності,→ насамперед хижацьке ставлення монополій до природних ресурсів, навколишнього середовища, лісів, водних ресурсів, Світового океану
* Через зброю масового знищення воно створило → реальну можливість знищення життя на Землі. * Тому перед людством постали глобальні проблеми, → кількість яких збільшується, → а якість трансформується в просторі й часі. На озброєнні сучасних держав перебувають три основні види зброї масового ураження:хімічна зброя;біологічна зброя;ядерна зброя.
* Військові арсенали країн світу мають таку кількість атомної, хімічної і біологічної (бактеріологічної) зброї, яка спроможна знищити саму планету. За даними звіту, станом на січень 2023 року дев’ять держав мали 12 512 ядерних боєголовок. Росія і США володіють майже 90% усієї ядерної зброї. США — 5 244, 3 708 з них готові до використання;Росія — 5 889, 4 489 з них готові до використання;Велика Британія — 225;Франція — 290;Китай — 410;Індія — 164;Пакистан — 170;КНДР — 30;Ізраїль — 90.
* Щорічно людство створює нові види озброєння, → здатного знищувати все більшу кількість населення → та результати його господарської діяльності в будь-якій точці Землі. Новими видами зброї масового ураження є: → радіочастотна, → радіологічна, → інфразвукова, → геофізична → променева.
Вона спричиняє порушення роботи центральної нервової системи, мозку, серця, кровоносної системи. Радіочастотні випромінювання діють також на психіку людини, порушують сприйняття і використання інформації про навколишню дійсність, викликають слухові галюцинації, перекручують мовні повідомлення, які вводяться в свідомість людини.
Іонізуючі випромінювання, діючи на тканини організму людини, призводять до їх руйнування, стають причиною променевої хвороби або ураження окремих органів. Людина потребує медичної допомоги і тривалого лікування. Дію радіологічної зброї можна порівняти із дією радіоактивних речовин, які виникають під час аварій на атомних електростанціях з викидом радіоактивних речовин або вибуху ядерного боєприпасу.
Такі коливання впливають на нервову систему, порушують роботу шлунка, спричиняють головний біль та біль у внутрішніх органах, порушують ритм дихання. Якщо потужність випромінювання дуже велика і дуже мала частота, виникає блювання, запаморочення, непритомність. Інфразвукове випромінювання стає причиною порушення контролю за своїми діями, страху, паніки.
Геофізична зброя – це сукупність різних засобів, які дають змогу використовувати у військових цілях руйнівні дії неживої природи за допомогою штучних змін фізичних властивостей і процесів, які виникають в атмосфері, гідросфері і літосфері Землі. Руйнівна дія багатьох природних процесів базується на їх потужній енергії. Можливі заходи активної дії на геофізичні процеси, які передбачають здійснення в сейсмонебезпечних районах штучних землетрусів, ураганів, вогненних бур, гірських обвалів, снігових лавин, оповзнів, потужних приливних хвиль типу цунамі і т. п. Діючи на процеси в нижніх шарах атмосфери, можна викликати проливні дощі, град, тумани. Утворюючи затори на річках і каналах, викликають повені, затоплення, порушення судноплавства, руйнування гідроспоруд. Вивчається можливість зміни температури повітря за допомогою розпилення речовин, які поглинають енергію сонця, зменшуючи кількість опадів. Зруйнування шару озону в атмосфері дає змогу спрямувати в райони, зайняті противником, космічні промені і ультрафіолетове випромінювання сонця. Для дії на природні процеси можуть використовуватись хімічні речовини: йодисте срібло, карбомід, тверда вуглекислота, вугільний порох, сполуки брому, фтору та ін. Можливе використання потужних генераторів електромагнітних випромінювань, теплових генераторів та інших технічних засобів.
Променева зброя – це зброя, уражаюча дія якої базується на використанні гостронапрямлених променів електромагнітної енергії або концентрованого пучка елементарних частинок, розігнаних до великих швидкостей. Основними видами променевої зброї є лазерна і пучкова. Лазери являють собою потужні випромінювачі електромагнітної енергії оптичного діапазону, які називаються квантовими оптичними генераторами. Принцип роботи лазера базується на взаємодії електромагнітного поля з електронами, які входять до складу атомів і молекул робочої речовини. Випромінювання лазерів когерентне, воно має постійну різницю фаз між коливаннями. Воно розповсюджується в середовищі вузьконапрямленим променем і характеризується високою концентрацією енергії. Залежно від робочої речовини лазери бувають газові, напівпровідникові, рідинні, твердотілі. У газових лазерах використовують неон, аргон та інші гази або пару, наприклад, пару кадмію. У напівпровідниковому лазері які робочу рідину використовують арсенід галію, який має властивості напівпровідника. Рідинними речовинами лазерів є речовини органічних барвників або неорганічних солей металів. У твердотілих лазерах використовують рубін або скло в суміші з рідкоземельними елементами, а також діелектрики. Основними елементами лазерів, крім робочої речовини, є джерело накачки й оптичний резонатор. Уражаюча дія лазерного променя - нагрівання до високих температур матеріалів об'єкту опромінення, їх розплавлення і навіть випаровування. Пошкоджуються елементи обладнання на виробничих підприємствах і техніці, у людей виникають опіки шкіри і сітківки очей. Лазерний промінь не має видимих ознак (вогню, диму, звуку), діє приховано. В тумані, під час опадів, у забрудненій атмосфері дія лазера значно послаблюється. Використання лазерної зброї з найбільшою ефективністю можна досягти в космічному просторі для знищення міжконтинентальних балістичних ракет і штучних супутників Землі.
Пучкова зброя – різновид променевої зброї. Основним уражаючим фактором є гостроспрямований пучок насичених енергією заряджених або нейтральних часток (електронів, протонів, нейтральних атомів водню), які розганяються до великої швидкості. Потужний потік енергії утворює на об'єкті механічні ударні нагрузки, інтенсивну теплову дію та ініціює короткохвильові електромагнітні випромінювання (типу рентгенівських). Об'єктами ураження можуть бути люди, крилаті ракети, літаки, наземна техніка, штучні супутники Землі, міжконтинентальні балістичні ракети, радіоелектронне обладнання. Бойові комплекси пучкової зброї можуть виготовлятись в варіантах наземного, морського і космічного базування.