поглибиш знання про підмет як головний член речення; навчишся виділяти підмети в двоскладному реченні, визначати способи їх вираження; дізнаєшся більше про присудок як головний член речення, способи його вираження; навчишся виділяти присудки в двоскладному реченні, визначати способи їх вираження; удосконалиш вміння конструювати речення з різними за способом вираження присудками. Мета уроку
Теоріянеозначеною формою дієслова. Кохати - нові землі відкривати.кількісним числівником. У класі лишилося двоє.прикметник, дієприкметник, прислівник в значенні іменникаіменник у називному відмінку. У моїх стінах мальви зацвітуть.вигук«Будь ласка» не кланяється, «спасибі» спини не гне.займенник у називному відмінку. А я в Київ помандрую. Способи вираження простого підмета
Теоріяфразеологізм. Як свиня на коня - означає бути не схожим на когось.сполучення двох займенників. Кожен із нас здатен досягти успіху.складна власна назва«Кайдашева сім’я» - це соціально-побутова повість.словосполучення з кількісним значенням. Три зорі грають в грі семибарвистій.сполучення двох іменників. Брат з сестрою поспішали до школи. Способи вираження складеного підмета
Теорія. Присудком називається головний член речення, який означає, що говориться про підмет, і відповідає на питання що робить підмет? що з ним робиться? який він є? ким він є?Присудки бувають прості та складені. Простий дієслівний присудок виражається дієсловом дійсного, умовного (б), наказового способів, а також інколи інфінітивом: Чи не пішли б ми додому?
Теорія{2 D5 ABB26-0587-4 C30-8999-92 F81 FD0307 C}починаюзайматисязавершуюготуватисяхочупрочитатипрагну+отриматиможусказатиздатнийосилитине можузавершити. Перша частина складеного дієслівного присудка - це допоміжне дієслова, яке має значення тривалості дії або можливості дії; друга частина - неозначена форма дієслова.
Теорія!!! Зважай на те, що присудок, виражений складеною формою майбутнього часу, визначаємо як простий дієслівний (буду писати).!!! Пам’ятай про те, що складені дієслівні присудки не потрібно плутати з простими, які мають при собі додатки або обставини мети, виражені інфінітивом: Моїй сестрі (що робити?) подобається (що?) малювати. Брат (що зробив?) прийшов (з якою метою?) допомогти.
Теорія{2 D5 ABB26-0587-4 C30-8999-92 F81 FD0307 C}єдругомбули+впевненібудесхожимставуспішнимстанеактрисоювиявивсясмачним. Перша частина складеного іменного присудка - це дієслово-зв’язка є (у різних часових та особових формах: є, був, будеш…); друга частина - іменна частина мови або дієприкметник.
Пояснення. Правильна відповідь Б. Проаналізуймо запропоновані речення. На підлозі бавилося двоє діток (числівник + іменник). О, скільки спогадів дарує цей клаптик (іменник у Н.в.) рідної землі!Там над водою купка людей (іменником з числовим значенням + іменник в Р.в.) лагодилась сідати в човен. Усі ми (два займенники) дужі дружбою своєю. Чумацький Шлях (складна власна назва) розлігся чорним небом.
Тести. Підмет виражено неозначеною формою дієслова в реченніА. Пане Попель, розмовляти з вами — велика приємність. Б. Оті два дні швидко пройшли. В. З дитинства моя донечка обожнює танцювати. Г. Залізняк і Гонта відмовилися відповідати на запитання. Д. Бити байдики — означає ледарювати.
Пояснення. Правильна відповідь у варіанті А. Проаналізуємо запропоновані речення. Пане Попель, (хто? що?) розмовляти з вами — велика приємність. Підмет виражено неозначеною формою дієслова або інфінітивом. Оті (хто? що?) два дні швидко пройшли. Підмет виражено словосполученням з кількісним значенням. З дитинства моя (хто? що?) донечка обожнює танцювати. Підмет виражено іменником у Н.в.(Хто? що?)Залізняк і (хто? що?) Гонта відмовилися відповідати на запитання. Підмети виражено іменниками у Н.в.(Хто? що?) Бити байдики — означає ледарювати. Підмет виражено фразеологізмом.
Тести. Простий дієслівний присудок вжито в реченніА. Ранок був холодним та безбарвним. Б. Суха морська трава може шелестіти під ногами. В. Еней був парубок моторний. Г. Цілий хутір обведений частоколом по високім рові. Д. Будуть тебе кликать у сади зелені хлопців чорночубих диво-наречені.
Пояснення. Проаналізуємо запропоновані речення. Ранок (яким був підмет?) був холодним та безбарвним. Суха морська трава (що робить?) може шелестіти під ногами. Еней (ким був підмет?) був парубок моторний. Цілий хутір (який є підмет?) обведений частоколом по високім рові.(Що робитимуть?) Будуть тебе кликать у сади зелені хлопців чорночубих диво-наречені. Не забуваймо, що присудки виражені складеною формою майбутнього відносимо до простих дієслівних. Отже, правильна відповідь Д.
Пояснення. Правильна відповідь В. Проаналізуємо запропоновані речення. Тютюн (який був підмет?) був високий і густий-прегустий. Весна, весна. Сади (який є підмет?) мов п'яні. Почав жевріти (що зробив?) схід сонця.«Кайдашева сім’я» - (що є підмет?) соціально-побутова повість. Ми (що робитимемо?) будемо снідати разом. Складений дієслівний присудок є в реченні під варіантом В. Перша частина - допоміжне дієслово зі значенням дії (почав), друга - інфінітив (жевріти).
Пояснення. Проаналізуємо запропоновані речення. До чистої мети (що робити?) треба йти чистою дорогою.(Що робив би?) Хотів би я злетіти в небеса. У будь-якій ситуації залишатися Людиною — (що є підмет?) ось єдина умова життя.(Що робитиму?) Буду словом і хлібом ділитись.(Що роблять?) Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою (що роблю?) говорю!Складений іменний присудок є в реченні під варіантом В. Перша частина - допоміжне дієслово зі значенням дії (пропущена дієслово-зв’язка є), друга - іменник (умова).
Пояснення. Проаналізуємо запропоновані речення. Дід Захарко був коваль.Іменна частина виражена іменником у Н.в. (коваль). Добре (що є підмет?) діло – правду говорити сміло. Іменна частина виражена іменником у Н.в. (діло). У містах земля (який є підмет?) одягнена в камінь і залізо.Іменна частина виражена дієприкметником (одягнена). Життя (яким здавався підмет?) здавалося тоді вічно асливим.Іменна частина виражена прикметником (щасливим). А церква й довкола церкви – мов великий живий (що є підмет?) квітник. Іменна частина виражена іменником у Н.в. (квітник).Іменну частину складеного присудка виражено прикметником у рядку Г.