ГОЛОВОЛОМКИІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯТА ПРИЗНАЧЕННЯ ГОЛОВОЛОМОКПідготувала: Вчитель математики Бойко Н.І.
Номер слайду 2
З історії головоломки. Деякі головоломки відомі з давнини. Оригінальні логічні задачі знаходять на стінах египетських пірамід, в древньогрецьких манускриптах та в інших історичних пам’ятках. Епохою розквіту в середньовіковій історії головоломок можна вважати кінець IX віку. Ріст рівня освіти та зниження релігіозної нетерпимості до наук привели о розширення кола любителів логічних задач. В цей час з’являється перша книжка головоломок у Європі - збірка ірландского просвітителя Алкуіна «Задачи для розвитку молодого ума». Найбільш широке розповсюдження головоломки отримали на межі XIX і XX віків. Завдяки діятельності американця Сема Лойда та англійця Генрі Дьюдені головоломки з’явилися в періодичних виданнях, стали популярні серед широких верст населення. Лойд вважається автором популярнійшої у всьому світі головоломки «П’ятнашки». Гра була настільки популярною, що деякі роботодавці були змушені видати наказ про заборону принесення її на роботу. Наступним поштовхом у розвитку головоломок став винахід в 1974 р. венгром Ерньо Рубиком відомого кубика. Кубик Рубика став не тілько іграшкою, але й об’єктом досліджень математиків і інженерів. З тих пір по всьому світу регулярно проводяться змагання зі швидкісного збирання кубика. Головоло́мка — завдання, для розв'язання якого, як правило, потрібна кмітливість, а не спеціальні знання високого рівня.
Номер слайду 3
З історії головоломки. Однією з перших книг – збірників математичних головоломок став Єгипетський папірус Rhind Papyrus (1650 рік до нашої ери). Давньогрецький математик Діофант майже через дві тисячі літ після появи папірусу Хінда запропонував таку задачу: "Знайти три числа, які при попарному складанні дають в сумі двадцять, тридцять і сорок". Шотландський єгиптолог Хінд знайшов папірус, датований XVII століттям до нашої ери, присвячений математиці. Він є сувоєм завдовжки близько п'яти з половиною метрів і шириною близько п'ятнадцяти сантиметрів. Писар Ахмес стверджує, що скопіював текст з оригіналу двохсотрічної давності. Задача 79 з папірусу має наступний зміст: В семи будинках містять по сім кішок. Кожна кішка ловить по сім мишей в день, а кожна миша, залишся б вона живою, з'їла б за той же день сім колосів пшениці. Якщо кожний колос може дати сім гекатів зерна, скільки всього тут перераховано?
Номер слайду 4
Відомі автори головоломок. Сучасна індустрія головоломок стрімко розвивається. Постійно на ринку з’являються нові ігри, конструкції та видання, задачою яких є тримати інтелект людини в тонусі, развивати логіку, тренувати нестандартне мислення та підвищувати інтелектуальний рівень в цілому. З 1992 р. проводяться чемпіонати світу з пазлспорту - інтелектуальному виду змагань, в якому учасники змагаються у швидкісному розв’язанні головоломок на папері. Найбільш відомими винахідниками головоломок є: Генрі Ернест Дьюдені, Сем Лойд, Мартин Гарднер, Ерньо Рубик, Оскар ван Девентер. Відомий великою кількістю головоломок на папері та,як автор завдань чемпіонатів світу з пазлспорту, професор математики із США Еріх Фрідман. Відомі автори головоломок:
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Призначення головоломок
Номер слайду 7
Під час розв’язання головоломок та участі в математичних іграх