Презентація допоможе узагальнити знання учнів з теми: синоніми, антоніми, омоніми, пароніми; розвине вміння відносити слова до різних груп за значенням, формувати компетентного мовця.
ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: СИНОНІМИ, АНТОНІМИ, ОМОНІМИ, ПАРОНІМИ
Номер слайду 2
Мета- узагальнити знання учнів з теми: синоніми, антоніми, омоніми, пароніми;- розвивати вміння відносити слова до різних груп за значенням, формувати компетентного мовця;- виховувати духовно багату мовну особистість. Тип урокуурок- мандрівка
Номер слайду 3
Білет – гарний настрій!!!
Номер слайду 4
Станція «С И Н О Н І М И»Синоніми – це слова різні за звучанням, але близькі чи однакові за лексичним значенням: чемний, привітний, люб’язний, делікатний
Номер слайду 5
Вправа « Кмітливі знавці загадок» (прочитати і відгадати загадки, знайти в них синоніми)Плачеш, рюмсаєш, ревеш, щойно чистити почнеш. Мудрість, знання, досвід дає, а сама мовчить. Подружка, товаришка, приятелька корисна, хоч маленька і тоненька, скрикнеш, як натиснеш. Голосно, розкотисто, гучно і звучно закликає він до класу учнів.
Станція «А Н Т О Н І М И»Слова з протилежним лексичним значенням : кислий – солодкий, радіти-сумувати
Номер слайду 8
Гра «Хто швидше?». Прочитати і відгадати загадки, знайти і виписати антоніми. Вдень посміхається, вночі – ховається. Чорне насіння на білій скатертині рівненько розсіяне. Старий дід мости помостив, молода прийшла — мости рознесла.
Номер слайду 9
Робота в парах(один записує подані слова, інший – підібрані до них антоніми)Низький, тепло, щастя, розумний, сильний, радість, рідний, далеко.
Номер слайду 10
Руханка. Вчора спати полягали. Вранці весело вставали.Їли – забруднилися. Потім довго милися. Вгору пальці підіймали,Вниз долоньки опускали. Вліво-вправо нахилились. Підстрибнули – опустились. До сусіда повернулись, Дружньо руки потиснули.
Номер слайду 11
Станція «ОМОНІМИ»Слова, які мають однакове звучання і написання, але різні за лексичним значенням: коса, оселедець
Номер слайду 12
Мозковий штурм. Порівняйте багатозначні слова й омоніми Багатозначні слова Омоніми. Море - (Чорне море, море квітів)Лексичні значення пов’язані між собою. Лист - (кленовий лист, лист від бабусі)Лексичне значення різне
Номер слайду 13
Гра «Хто швидше?». Випишіть у першу колонку багатозначні слова, у другу - омоніми. Золоті руки, весняний місяць, високий бал, крило літака.
Номер слайду 14
Перевірте себе. Багатозначні слова Омоніми. Золоті руки. Крило літака Весняний місяць. Високий бал
Номер слайду 15
Метод «Навчаючись-учусь»Вправа «Умію створювати» (скласти речення, щоб омонім сонечко був у різних значеннях)
Номер слайду 16
Станція «ПАРОНІМИ»Слова, які подібні за вимовою, але різні за лексичним значенням: біліти – білити, людний - людяний
Номер слайду 17
Вправа «Умію говорити правильно» (обрати один із паронімів і увести в речення)Лікарі вивчають інновації світової медицини, щоб якісно і швидко (лічити, лікувати) людей. Біля театру зібралися шанувальники улюбленої драматичної (виставки, вистави). Діти захоплено слухали розповідь про українські народні (музичні, музикальні) інструменти.
Номер слайду 18
Вправа «Пишу і говорю правильно». Переписати речення, усунути помилки, замінивши виділені слова-пароніми. Хворого до цих пір лічили. Ми вийшли на річний берег. У цій справі мене очікувала вдача.
Номер слайду 19
Кінцева станція Вікторина «Так – ні»1. Сміливі , відважні – це слова синоніми?2. Синоніми – слова протилежні за значенням?3. Однакові за звучанням та написанням антоніми?4. Слова, які подібні за вимовою, але різні за лексичним значенням – це пароніми?5. Антоніми – слова, протилежні за значенням?6. Слова: день-ніч, веселий-сумний – це омоніми?
Номер слайду 20
Перевірте себе1. Сміливі , відважні – це слова синоніми? (так)2. Синоніми – слова протилежні за значенням? (ні)3. Однакові за звучанням та написанням слова - це антоніми? (ні)4. Слова, які подібні за вимовою, але різні за лексичним значенням – це пароніми? (так)5. Антоніми – слова, протилежні за значенням? (так)6. Слова: день-ніч, веселий-сумний – це омоніми? (ні)
Номер слайду 21
Домашнє завдання. Переписати речення. Знайти у них слова різних груп за значенням, уміти пояснити. Я жука додому ніс, він злетів і сів на ніс. Стало надворі біліти, мама вже пішла білити. Вранці я хотів ще спати, ввечері – м’яча ганяти. Радісний, веселий ранок, коли корисний сніданок.