Пам‘ятка до уроку Посміхайтесь один одному. Гарний настрій допоможе вам бути активними на уроці. Будьте уважними й доброзичливими. Не бійтеся помилитися. Працюйте з насолодою. Успіхів у роботі!
Номер слайду 3
. Я живу і не тужу, З ким зустрінуся – дружу, Ми удвох з моїм сусідом Називаємось оксидом. Друзями моїми стали І метали, й неметали. Феєрверк влаштую вмить, Бо у мене все горить. Я внизу у тропосфері, Залечу в іоносферу. Мною дихать – всяк мастак Називають мене як?
Номер слайду 4
Дослід Дж. Прістлі Поясніть, чому миша під першим ковпаком почала задихатися, а під другим – залишилася живою?
Номер слайду 5
Кисень. Фізичні та хімічні властивості кисню. План: 1.Кисень-проста речовина.Фізіологічна дія його на організм. 2.Фізичні властивості кисню. 3. Взаємодія кисню з простими речовинами. 4. Реакції сполучення. 5. Поняття про оксиди. 6. Горіння складних речовин.
Номер слайду 6
Завдання уроку: наводити приклади реакцій сполучення та пояснювати їхню суть; характеризувати фізичні та хімічні властивості кисню; складати рівняння відповідних реакцій, вміти назвати отримані речовини
Номер слайду 7
Кисень – це речовина, навколо якої обертається земна хімія (Я.Берцеліус) Жукова О.В. Новоукраїнська ЗШ №8
Номер слайду 8
Кисень – проста речовина Хімічна формула – О2 Відносна молекулярна маса – Мr(О2) = 32
Номер слайду 9
Фізичні властивості кисню КИСЕНЬ ГАЗ БЕЗ ЗАПАХУ БЕЗ СМАКУ БЕЗ КОЛЬОРУ ВАЖЧИЙ ЗА ПОВІТРЯ ПОГАНО РОЗЧИНЯЄТЬСЯ У ВОДІ = -183оС = -218,9оС t t
Номер слайду 10
Хімічні властивості кисню Кисень взаємодіє з простими речовинами складними речовинами металами неметалами
Номер слайду 11
1 Кисень унаслідок нагрівання енергійно взаємодіє з деякими речовинами.Такі реакції називаються реакціями окиснення. Окиснення - це хімічна реакція взаємодії речовин (простих і складних) з киснем. Горіння - це хімічна реакція, за якої відбувається окиснення речовин з виділенням тепла і світла. У більшості випадків у результаті цих реакцій утворюються оксиди. Оксиди - це складні речовини, що складаються з двох елементів, один з яких - Оксиген з валентністю II.
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Жукова О.В. Новоукраїнська ЗШ №8
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Горіння неметалів Взаємодія кисню з сіркою: S + О2 → SO2 Взаємодія кисню з вуглецем: С + О2 = СО2 – карбон (ІV) оксид . Взаємодія кисню з фосфором: 4P + 5О2 → 2P2O5 Завдяки утворенню густого білого диму Р2О5 цю реакцію використовують для створення димової завіси
Номер слайду 16
Горіння металів Взаємодія кисню з магнієм: 2Mg + О2 → 2MgO Цю реакцію раніше використовували фотографи для створення спалаху. Взаємодія кисню з залізом: 3 Fe + 2О2 = Fe3О4 (Fe2О3. FeО) Цю реакцію можна спостерігати на будівництвах під час різання та зварюванню металів.
Номер слайду 17
Номер слайду 18
1 Проблемне питання. - А що утвориться внаслідок горіння складних речовин, наприклад природного газу метану? CH4+O2→ Два оксиди - CO2 і H2O. Дописуємо рівняння і розставляємо коефіцієнти.
Номер слайду 19
Номер слайду 20
Фізкультхвилинка Широко руки хімія простягає, В усі сфери життя заглядає: У медицині – раз, У побуті – два, У господарстві – три. Вправи знову почали. Будівельник, енергетик, металург – Усі без неї як без рук. Вперед крокує наука ця І не бачити кінця. Продовжимо ми працювати, Щоб науку цю вивчати.
Номер слайду 21
1 Види реакцій з киснем Повільне окиснення Горіння Вибух Види реакцій з киснем Повільне окиснення Горіння Вибух
Номер слайду 22
Повільне окиснення Відбувається повільно. Теплота виділяється поступово. Не супроводжується полум’ям. Приклади: Залізні предмети з часом вкриваються іржею. Скисання молока або сока.
Номер слайду 23
Горіння Відбувається швидко. Виділяється велика кількість теплоти. Найчастіше супроводжується полум’ям. Умови виникнення: вільний доступ кисню; досягнення температури займання; наявність горючої речовини.
Номер слайду 24
Вибух Відбувається дуже швидко. Енергія, що виділяється, призводить до руйнівних наслідків. Супроводжується вибуховою хвилею та іноді короткочасним спалахом. Приклади: Суміш кисню з воднем (гримучий газ). Суміші природного газу або вугільного пилу з повітрям. Тирса, просочена рідким киснем (вибухівка).
Номер слайду 25
Перевір свої знання Жукова О.В. Новоукраїнська ЗШ №8
Номер слайду 26
Знайдіть і випишіть формули оксидів,дайте їм назву ZnO,NaOH,KCl,P2O5, SiO2,BaO,Ca(OH)2, Al2O3,NH3,H2SO4
Номер слайду 27
Складіть формули сполук елементів Hg(ІІ),N(IV),Na,Fe(III),Cu(I) з Оксигеном.Назвіть речовини.
Номер слайду 28
6 . Допишіть рівняння реакції горіння і розставте коефіцієнти. Варіант І Zn +O2→ Si(IV) + O2 → Al + O2 → Варіант ІІ Cu(II)+ O2 → Cr(ІІІ) + O2 → Hg(І) + O2 →
Номер слайду 29
6 . Допишіть рівняння реакції горіння і розставте коефіцієнти. Варіант І 2Zn +O2→2ZnO Si(IV) + O2 → SiO2 4Al + 3O2 →2 Al 2O3 Варіант ІІ 2Cu(II)+ O2 → 2Cu O 4Cr(III) + 3O2 →2 Cr 2O3 4Hg(I) + O2 → 2Hg 2O
Номер слайду 30
Пов. O2 СО2 У трьох пробірках без етикеток містяться кисень (O2), повітря, вуглекислий газ (СО2). Як визначити, яка саме речовина в кожній з пробірок?
Номер слайду 31
Обведіть букви , що стоять поряд із правильними твердженнями ,і ви отримаєте зашифроване слово М Кисень – проста речовина С Кисень не підтримує горіння. О С + О2 = СО2 належить до реакції сполучення. Л Продуктом реакції сполучення завжди є одна речовина. А Тліюча скіпка, внесена в посудину з киснем , швидко гасне. Н Горіння в повітрі відбувається більш інтенсивно, ніж у чистому кисні. О В результаті згоряння простих речовин утворюються оксиди. Д Під час горіння складних речовин утворюються оксиди Ц Окиснення – реакції взаємодії речовин з киснем. І Оксиди – це складні речовини, що містять два елементи один з яких Оксиген з валентністю ІІ. ! Формула карбон(ІV) оксиду – СО2.
Номер слайду 32
Домашнє завдання Прочитати параграф, відповісти на запитання, виконати вправи. Творче завдання. Виготовити плакат, листівку, про шкоду пожеж, та обережному поводженні з вогнем. .