Презентація, як наочний матеріал до поданого конспекту уроку "Іменник. Рід іменника" для систематизації знань та поглибленого вивчення теми "Морфологія"
Завдання заняття: Знати: що таке іменник, рід іменників, паралельні родові форми іменників Вміти: визначати й характеризувати іменник та його граматичні форми, правильно визначати рід та паралельні родові форми іменників, узгоджувати іменники спільного роду з іншими частинами мови, правильно вживати їх у своєму мовленні. Переконатися: у значенні та перспективах розвитку майбутньої професії, в особистій відповідальності за своє майбутнє.
1. Базіка набалака - і в торбу не збереш. 2. Нероба гірше п’яниці. 3. Незграба псує, а роботяга переробляє. 4. Соня та ледацюга - рідні душі. 5. Ні рак, ні жаба, а просто нахаба! Прочитайте прислів'я. Визначте іменники, які можуть позначати осіб як чоловічої, так і жіночої статі Рід іменників спільного роду визначають за змістом речення або граматичною формою інших частин мови Мудрий, як той недотепа, що від дощу в річку ховався. Забарилась недотепа - от тобі й халепа (Нар. творч.).
Переінакшіть європейські прислів'я в такий спосіб (зміною граматичних форм або додаванням нових слів), щоб рід іменника спільного роду можна було легко визначити. “ Я - редактор” 1. Жаднюга не матиме друга (Іспанське). 2. Що то за розумака, що на жарт ображається? (Фінське). 3. Лежебоці миліше сонце, що заходить, аніж сонце, що сходить (Угорське). 4. Тільки нероба не помиляється (Молдовське).
3. Узгодження роду іменників з іншими частинами мови Частина помилок при визначенні роду виникає під впливом російської мови українська російська Полин/полынь В саду эта полынь предпочитает открытые места, но высаживать её желательно подальше от гвоздик, георгинов, бобовых. На високих місцях поріс, як джунглі, сивий полин і п'янив повітря гіркими пахощами, густими й задушливими (М. Коцюбинський). На першому лану, де ви бачите кукурудзяний пишнозелений ліс, був зяб, а на другому - весняна оранка (О.Вишня). К тому моменту солнце уже взошло, августовские ночи уже успели охладить воздух до лёгкой зяби. Зяб/зябь