* Імунна система є → однією з регуляторних систем нашого організму. * Вона сформувалася в процесі еволюції людини → для забезпечення захисту її організму від зовнішньої і внутрішньої біологічної агресії → збудників інфекційних та інвазійних захворювань, → а також від виникнення пухлин. * Імунна система відіграє важливу роль у підтриманні гомеостазу.Імунна система людини
* Імунна система - це система органів і тканин, → які захищають організм від чужорідних для нього організмів і сполук (мал. 97).* Її складові впізнають і знищують не тільки антигени, → а й пухлинні клітини, змінені молекули, створені самим організмом. Що собою становить імунна система? Мал. 97. Органи і тканини, що входять до складу імунної системи людини
* Тимус (загруднинна залоза) - орган імунної системи, → утворюються Т-лімфоцити→ виробляються гормони (тимозин, тимопоетин), → які забезпечують дозрівання різних видів Т-лімфоцитів. * Навіть у похилому віці лімфоїдна тканина тимусу повністю не зникає, → залишаючись у формі острівців, оточених жировою тканиною.
* Лімфатична система разом з кровоносною належить → до транспортних систем організму. * Через неї з тканин у вени повертається вода з розчиненими в ній речовинами → та частина лейкоцитів. Лімфа тече лише в одному напрямку → від тканин до серця.* Система клапанів у великих судинах забезпечує потік → лімфи лише в одному напрямку. * Потік лімфи забезпечується скороченням → навколосудинних м'язів.
* Деякі з лімфоцитів (їх називають клітинами пам’яті; → вони утворюються з попередників В-лімфоцитів у червоному кістковому мозку), → зустрівшись з хвороботворними мікроорганізмами, «запам’ятовують» їхню будову → і передають інформацію про цей тип антитіл наступним поколінням В-лімфоцитів.
* Клітинний імунітет зумовлений → здатністю певних видів лейкоцитів до фагоцитозу збудників і руйнування заражених клітин (пригадайте: автором теорії клітинного імунітету є наш співвітчизник - І.І. Мечніков). * За механізмом реалізації захисту імунітет поділяють на → клітинний і гуморальний.
Ключові терміни і поняття: імунна система, вроджений (неспецифічний) імунітет, набутий (специфічний) імунітет, природний та штучний імунітет. Ілля Мечников (1845-1916) німецький вчений Пауль Ерліх (1854-1915) В 1908 році лауреати Нобелівської премії з фізіології й медицини за дослідження, пов'язані з імунітетом.
1. Виберіть ряд, у якому зазначено всі складові центральної частини імунної системи людини: а) червоний кістковий мозок, селезінка; б) червоний кістковий мозок, тимус (вилочкова залоза); в) селезінка, лімфатичні вузли; г) апендикс, тимус (вилочкова залоза).2. Виберіть правильні твердження: 1) імунітет - це здатність організму захищати власну цілісність; 2) імунітет - це здатність організму захищати біологічну індивідуальність: а) перше твердження правильне; б) друге твердження правильне; в) обидва твердження правильні; г) обидва твердження неправильні. Виберіть одну правильну відповідь