Презентація: "Інтеграція та глобалізація. Виклики сучасного світу."

Про матеріал
Коротко описує процес глобалізації, глобалізаційні проблеми, а також розповідає про виклики з якими зіткнувся сучасний світ.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Інтеграція та глобалізація. Виклики сучасного світу.

Номер слайду 2

Поняття глобалізації та інтеграціїНаприкінці XX ст. політики, економісти, громадськість заговорили про явище глобалізації. Глобалізація — це термін, яким називають дедалі глибшу взаємозалежність людей і країн у всьому світі. Цей процес особливо прискорився наприкінці XX — на початку XXI ст. Це було зумовлено припиненням «холодної війни», ліквідацією торговельних бар’єрів, об’єднанням світових фінансових ринків, розгортанням процесів інтеграції тощо. Глобалізація має всеохопний характер: вона спричинила зміни в економіці, політиці, соціальній сфері, культурі й довкіллі.

Номер слайду 3

У доповіді Генерального секретаря ООН про розвиток людини за 1999 р. зазначалося: «Головним наслідком глобалізації є не інтернаціоналізація виробництва, не революція в засобах комунікації, не навіть виникнення так званого антигромадянського суспільства тощо. Двома головними проблемами глобалізації е наслідки цих процесів та їх спільний вплив на розробку й здійснення політики як на національному, так і на міжнаціональному рівнях».

Номер слайду 4

Сучасний світ стає все більш цілісним. Завдяки розвитку засобів комунікації та транспорту спілкування та пересування стало простішим і доступним набагато більшій кількості людей, ніж будь-коли. Ідеї, інформація, знання, відкриття, культурні здобутки нині легко стають надбанням усього людства. Державні кордони тепер не є значною перешкодою для такого обміну. Це стосується й економіки, адже тепер нікого не дивує те, що у звичайному магазині можна знайти товари з усіх куточків світу.

Номер слайду 5

Як і будь-яке інше людське досягнення, глобалізація має свої позитивні та негативні риси. Недоліки цього процесу породили досить потужний антиглобалістський рух. Антиглобалісти виступають проти ідеології капіталізму та низки впливових міжнародних організацій, за обмеження впливу транснаціональних корпорацій. Першим антиглобалістським виступом стало повстання індіанців Мексики, яке переросло в 1994 р. у сепаратистський рух. Головною вимогою руху було збереження своєї ідентичності. Однією зі складових глобалізації є інтеграційні процеси. Загалом інтеграція — це добровільне об’єднання окремих частин у єдине ціле. Розрізняють вертикальну й горизонтальну; міжнародну й регіональну інтеграцію. Попередником інтеграції є тісне міждержавне співробітництво. Практичного втілення інтеграційні процеси набули лише в другій половині XX ст. і зараз є невід’ємною складовою сучасного світу.

Номер слайду 6

Характеризуючи сучасний світ, науковці використовують поняття міжнародної інтеграції. Воно означає процес набуття різними сферами людського життя в різних країнах світу спільних рис. Тому як складові міжнародної інтеграції виділяють міжнародну, економічну, політичну, військову, культурну інтеграцію. Для покращення співробітництва між різними країнами та контролем над глобальними процесами було створено численні міжнародні організації. Із деякими з них ви вже знайомі. Наприклад, це ООН, завданням якої є підтримання безпеки та мирного співробітництва в усьому світі. ОПЕК об’єднує країни — експортери нафти. Також існують регіональні об’єднання, такі як Європейський Союз (ЄС), НАФТА, АНЗЮС тощо. Найбільш успішним інтеграційним проектом є ЄС.

Номер слайду 7

Виклики сучасного світу. Сучасний світ мінливий, але загальні тенденції його розвитку демонструють існування глобальних проблем, спільних для всього людства. Проте не всі підтримують цю мету. У світі набув поширення так званий антиглобалістський рух, що виступає проти сучасної цивілізації. Антиглобалісти стали унікальним явищем сьогодення. Уперше частина людства виступає не проти якихось конкретних політичних або економічних рішень влади, а проти напрямку розвитку цивілізації. Наприкінці 1960-х рр. вчені, занепокоєні гостротою накопичених суперечностей і проблем, які робили реальністю загрозу загибелі людства, уперше застосували щодо них поняття «глобальні проблеми».

Номер слайду 8

Глобальний характер їм надавали:загальнолюдський масштаб, тобто їх невирішеність створювала загрозу всьому людству;поширення на весь світ, усі його регіони та сфери необхідність вирішення з використанням спільних зусиль усього людства. Глобальні проблеми без перебільшення мають планетарний характер, оскільки стосуються інтересів не лише окремих народів. Вони є надзвичайно динамічними, несвоєчасність їх розв’язання матиме катастрофічні наслідки. Усі глобальні проблеми пов’язані між собою, загальнолюдська сутність робить їх зрозумілими та актуальними для всіх країн

Номер слайду 9

У 1970-х рр. члени Римського клубу (громадської організації, яка однією з перших звернула увагу на питання, що загрожують існуванню людства) уперше визначили комплекс класичних глобальних проблем, до яких віднесли:соціальний розвиток та економічне зростання у світіподолання економічної відсталості, бідності та злиднів у країнах «третього світу»раціональне використання природних ресурсів і збереження навколишнього середовища

Номер слайду 10

У сучасному світі відчутною стала потреба оперативно визначати найбільш болючі та небезпечні тенденції в розвитку людства. Серед сучасних глобальних проблем вчені визначили три основні групи. До першої належать проблеми, пов’язані зі сферою міжнародних відносин, що відображають притаманні для них суперечності й об’єктивно потребують перетворень. Однією з найважливіших є проблема війни і миру. За останні 5,5 тис. років в історії людства відбулося понад 14 тис. війн. На цей період припадає лише 292 мирні роки, коли не відбувалося збройних конфліктів. Із початком глобалізації життєдіяльності людської спільноти, формуванням світового господарства й виникненням у цих умовах сил, що прагнули перерозподілу світу або встановлення світового панування, війни набули всесвітнього, глобального характеру. У XVII ст. лише на території Європи у війнах загинуло щонайменше 3,3 млн осіб, а у двох світових війнах XX ст. — понад 65 млн людей. У післявоєнних конфліктах і локальних війнах періоду «холодної війни», яких було більше 200, кількість загиблих становила понад 20 млн осіб.

Номер слайду 11

Не менш небезпечною глобальною проблемою сьогодення став міжнародний тероризм. За даними ООН, теракти, викрадення, тортури, убивства здійснюють уряди, політичні, екстремістські рухи або воєнізовані групи, що перебувають під їхнім контролем (більш ніж у 40 країнах світу). Боротьба з тероризмом також вимагає об’єднання зусиль усієї світової спільноти, стимулювання нею дій щодо вирішення в окремих державах і регіонах культурних, національних, економічних, соціальних, політичних, релігійних та інших проблем. До першої групи глобальних проблем належить також подолання економічної відсталості багатьох країн, що розвиваються. Сьогодні в країнах цієї групи існує чимало гострих соціально-економічних проблем, до яких у першу чергу відносять незадовільний стан охорони здоров’я, голод, відсталість у сфері освіти, безробіття, масову бідність, нестачу житла з елементарними зручностями тощо.

Номер слайду 12

Друга група глобальних проблем охоплює сферу відносин особи й суспільства. Ці проблеми насамперед стосуються людини як біосоціальної істоти й безпосередньо пов’язані з її майбутнім. Без багатопланової роботи всієї людської спільноти вирішити їх неможливо.

Номер слайду 13

ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Проблеми міжнародних відносин. Проблеми взаємовідносин особи й суспільства. Проблеми взаємовідносин суспільства й природи. Проблеми війни і миру. Міжнародний тероризм. Подолання економічної відсталості країн, що розвиваються. Етнополітичні проблеми. Мирне освоєння Космосу й багатств Світового океану. Демографічна проблема. Наркотики. Вразливі групи населення. Нові види небезпек, викликані діяльністю людини. Ліквідація небезпечних хвороб. Захист духовного середовища та збереження культурної різноманітності людства. Екологічна проблема. Енергетична проблема. Зміни клімату. Сировинна проблема

Номер слайду 14

ВИСНОВКИНаприкінці XX ст. прискорилися процеси глобалізації та інтеграції. Цьому сприяло багато чинників, але наслідки для людства ще залишаються незрозумілими. Найуспішніший інтеграційний проект — це створення Європейського Союзу, який об'єднав 28 європейських держав. У XXI ст. людство постало перед небаченим у світовій історії загостренням глобальних проблем. Вони стали важливим чинником розвитку людства, ігнорування якого матиме катастрофічні наслідки. Саме тому дослідники вивчають прояви глобальних проблем і намагаються визначити шляхи їх подолання.

Номер слайду 15

Питання:1. Охарактеризуйте місце України в загальноцивілізаційному процесі та її геополітичне становище.2. Що таке глобальні проблеми? У чому полягає їхня сутність?3. Охарактеризуйте глобальні проблеми сучасності. Наведіть приклади їх прояву.

Номер слайду 16

Відповіді: alexmuntyan21@gmail.com або history_amuntyan)

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.3
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
4.7
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Крижанівська Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Василиненко Надія Борисівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Верезуб Оксана
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    4.0
pptx
Додано
27 квітня 2022
Переглядів
8658
Оцінка розробки
4.7 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку