Презентація "Іван Франко. «Фарбований Лис». Характеристика емоційного стану літературних персонажів, їх поведінки та вчинків.

Про матеріал
Презентація містить ілюстративний матеріал, уривки з тексту, запитання і завдання до теми.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Іван Франко. «Фарбований Лис». Характеристика емоційного стану літературних персонажів, їх поведінки та вчинків.

Номер слайду 2

Пригадай біографію Івана Франка

Номер слайду 3

ПерсонажіГОЛОВНІ ДРУГОРЯДНІгерої, із якими пов’язані основні події твору і характер яких розкрито найповніше.герої твору, які виконують допоміжну роль і сприяють глибшому висвітленню характеру та вчинків головного героя.

Номер слайду 4

Головним персонажем у казці «Фарбований Лис» є Лис Микита. Другорядними персонажами в казці «Фарбований Лис» є собаки, Вовчик-братик, Ведмідь, Кабан, Олень тощо.

Номер слайду 5

Назви усіх персонажів казки та поділи їх на головних і другорядних. ЗАВДАННЯ

Номер слайду 6

Головний герой — Лис, навколо нього автор створює увесь сюжет казки, детально описує його характер та зовнішність, він бере участь у всіх подіях, що відбуваються. Часто, від імені головного героя автор звертається до читача.

Номер слайду 7

Лис Микита хитрістьхвалькуватістьпихатістьнечесністьлицемірство1. Як автор ставиться до Лиса? 2. Як ставляться до Лиса інші персонажі твору?Як ставитеся до героя казки ви?

Номер слайду 8

З лиса лиш кожух добрий. Лиса вбили — курям радість. Лисиця спить, а курей бачить. Старого лиса не виведеш з ліса. Стара лисиця від собак захиститься.І на хитру лисицю капкан знайдеться. Лис став монахом не на те, щоб гріхи спокутувати, а щоб нові зробити. Виберіть прислів’я та приказки, що якнайкраще характеризують казкового Лиса Микиту.

Номер слайду 9

ЕМОЦІЇ СТРАХРАДІСТЬЗАДОВОЛЕННЯСОРОМРОЗПАЧЗЛІСТЬРОЗДРАТУВАННЯЗНЕВАГАЕМОЦІЯ - переживання людиною свого ставлення до дійсності, до особистого й навколишнього життя; душевне переживання, почуття людини.

Номер слайду 10

Се незвичайне щастя й та його хитрість зробили його страшенно гордим. Йому здавалося, що нема нічого неможливого для нього.— Що ви собі думаєте! — величався він перед своїми товаришами. — Досі я ходив по селах, а завтра в білий день піду до міста й просто з торговиці курку вкраду. ЯКИЙ ЕМОЦІЙНИЙ СТАН ГЕРОЇВ?

Номер слайду 11

ЯКИЙ ЕМОЦІЙНИЙ СТАН ГЕРОЇВ?Посидівши пару годин у бур’яні коло плоту, що притикав до вулиці, він освоївся трохи з тим гамором. Позбувшися першого страху, а надто роздивившись потроху, куди і як найліпше бігти, щоб осягнути свою ціль, Лис Микита набрався відваги, розбігся й одним духом скочив через пліт на вулицю. Господи, яке страхіття! Наш Микита скрутився, мов муха в окропі: що тут робити? Куди дітися? Недовго думаючи, він шмигнув у найближчі отворені сіни, а із сіней — на подвір’я. Скулився тут і роздивляється, куди б то сховатися, а сам наслухує, чи не біжать пси.

Номер слайду 12

Але й на се не було ради. Майже вмираючи зо страху, бідний Лис Микита мусив сидіти у фарбі тихо аж до вечора, знаючи добре, що якби тепер, у такім строї, появився на вулиці, то вже не пси, а люди кинуться за ним і не пустять його живого.

Номер слайду 13

Глип-глип! Нюх-нюх! Усюди тихо, спокійно, чисто. Заграло серце в лисячих грудях. Але в тій хвилі зирнув на себе:— Господи! — аж скрикнув неборачисько. — А се що таке?З переляку він кинувся тікати, але сам від себе не втечеш! Назви слова, якими можна передати почуття Лиса Микити, коли: а) він потрапив до міста; б) на його слід натрапили собаки; в) він ускочив у діжку з фарбою. Підтвердь відповідь словами з тексту.

Номер слайду 14

Подибав у лісі Вовчицю, далі Ведмедя, Кабана, Оленя — усі його питають, що з ним, чого так утікає, а він хлипає, баньки витріщив та, знай, тільки лепоче:— Он там! Он там! Ой, та й страшне ж! Ой! Та й люте ж!— Та що, що таке? — допитують його свояки.— Не знаю! Не знаю! Ой, та й страшенне ж«Гей, — подумав собі хитрий Лис, — та се не кепсько, що вони мене так бояться! Так можна добре виграти. Стійте, лишень, я вам покажу себе!»І, піднявши вгору хвіст, надувшися гордо, він пішов у глиб лісу, де знав, що є місце сходин для всієї лісової людності.

Номер слайду 15

А Лис Микита мов і не бачить сього, іде собі поважно, мов у глибокій задумі, а прийшовши насеред звірячого майдану, сів на тім пеньку, де звичайно любив сідати Ведмідь. Знову радість, знов оклики зачудування й подяки. От цар! От добродій! От премудрий Соломон! Та за таким царем ми проживемо віки вічні, мов у Бога за дверима

Номер слайду 16

Але як молоді лисички в народних строях задзявкотіли тоненькими тенорами, то цар не міг витримати. Його серце було переповнене, його обережність заснула, і він, піднявши морду, як задзявкає й собі по-лисячому!І, не тямлячи вже ані про його добродійства, ані про його величну мудрість, а люті тільки за те, що так довго давали йому дурити себе, усі кинулися на нещасного Лиса Микиту й розірвали його на шматочки. Порівняй, яке враження справив на звірів фарбований Лис при першій зустрічі, а що вони відчули на концерті, коли Микита заспівав. На кого більше були сердиті звірі — на Лиса Микиту чи на самих себе? Як про це сказано в казці?

Номер слайду 17

Зміни емоційного стану героїв. Розважлива розповідь оповідача на початку твору несе в собі умиротворення, якийсь спокій, викликаний байдужістю головного героя до небезпеки, що може чатувати на нього. Далі, зарозумілий і підбадьорений своїми успіхами, Лис Микита кидає виклик своїм товаришам і робить зухвалий крок: «Досі я ходив по селах, а завтра в білий день піду до міста і просто з торговиці курку вкраду». З таким настроєм він і вирушає до міста. Пригода, що з ним сталася, докорінно змінює емоційно-психологічну картину. Гордий Лис, потрапивши у складну ситуацію, одразу втратив свій гонор, став безпорадним. У нього з’явився страх, розпач, коли він побачив себе. Невдовзі настрій його змінюється на радісний, коли вирішив оголосити себе царем. Та ось розмірений плин оповіді круто іде вгору. На святкуванні роковин з дня його царювання, заколиханий почестями і славою, Лис Микита втратив пильність і несподівано для всіх зовсім по-лисячому задзявкав. Це знімає Лиса Микиту з п’єдесталу пошани і слави, знову робить його жалюгідною істотою, з якою врешті розправляються звірі. Чи заслуговує Лис Микита на співчуття?

Номер слайду 18

До речі…У кожного народу є свої звірі-улюбленці. З давніх-давен найбільшу популярність у нас мають вовк, лисиця й ворона, про яких складено багато казок, прислів’їв і приказок. Фольклористи нараховують 147 прислів’їв і приказок про вовка, 51 — про лисицю та 49 — про ворону. Поведінка цих тварин часто нагадує людську вдачу, тому, читаючи байки про вовка й лисицю, ми вбачаємо в них хижу й хитру людину. Значно меншу популярність має лев (усього 7 приказок). Чому? Напевно, тому, що він цар звірів в екзотичних країнах, а в нас верховодить тваринами ведмідь, про нього народ склав 27 прислів’їв і приказок. Серед домашніх тварин народними улюбленцями є собака (197 стійких висловів), кінь (150) і свиня (99). ЦЕ ЦІКАВО!

Номер слайду 19

Описуючи пригоди Лиса Микити в місті, оповідач двічі називає його бідним. Чи справді він співчуває героєві?Як ставиться оповідач до Лиса Микити? Підтвердь свої думки прикладами з тексту. Прочитай, який обов’язок нібито поклав на Лиса Микиту святий Миколай, коли посилав його на землю. Назви одну рису характеру, яка повинна керувати діями царя звірів. У казці сказано: Лис Микита був добрим царем, справедливим і м ’якосердним... Чи насправді все було саме так? Прочитай, якою була «справедливість» Лиса. Який епізод у казці є найнапруженішим? Перекажи його. Хто винен у тому, що Лис Микита ошукав звірів? Доведи свою відповідь прикладами з казки. ПОМІРКУЙ!

Номер слайду 20

Які важливі питання про стосунки між людьми порушує І. Франко в казці «Фарбований Лис»?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Новицька Лариса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
25 серпня
Переглядів
1072
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку