11 травня о 15:00Вебінар: Закінчення навчального року: документи, звіти, аналіз, планування та власний емоційний стан

Презентація "Іван Карпенко-Карий "Мартин Боруля""

Про матеріал
Презентація містить аналіз драми І. Карпенка-Карого "Мартин Боруля". Матеріал підійде як для розгляду на уроці, так і для підготовки до ЗНО.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Іван Карпенко-Карий(Іван Тобілевич)

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Автор: Іван Карпенко-Карий. Рід: драма. Жанр: трагікомедія (соціально‐побутова)Напрям: реалізм. Прототип: батько автора – Карпо Тобілевич – хотів стати дворянином, відмовили через помилку в прізвищі (Тобілевич – Тобелевич)

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Тема: Мартин Боруля хоче добитись дворянського статусу, заводить вдома «дворянські порядки», але через поплутування в документах (Боруля – Беруля) йому відмовили.Ідея: особистісні цінності не залежать від станової приналежності; викриття судової системи, заснованої на хабарництві. Композиція: 5 дій

Номер слайду 6

Зміст:(експозиція) розмова Мартина Борулі з Трандалєвим – приїзд Степана додому на гостювання – відрядження Степана на службу з вимогою знайти «достойного жениха» Марисі(зав’язка) приїзд повіреного Трандалєва, який доповідає про стан справ щодо набуття Борулею дворянського титулу

Номер слайду 7

Зміст:(розвиток дії) повернення з міста наймита Омелька, який повідомляє про втрату майна («перший знак нещастя») – сватання до Марисі здрібнілого шляхтича й відмова з боку Мартина Борулі, який бачить себе вже дворянином – приїзд панка Націєвського, якого приймають як велике цабе – утеча жениха Націєвського через непорозуміння («другий знак нещастя») – «муштрування» Мартином рідних, щоб все робили по‐панськи

Номер слайду 8

Зміст:(кульмінація) відмова Мартину Борулі в наданні статусу дворя-нина у зв’язку з помилковим написанням прізвища в документах (Боруля – Беруля)(розв’язка) приїзд сина, якого звільнили зі служби – умовляння сусідами Мартина Борулі спалити папери, які той збирав як докази, і видати Марисю за сусідського сина, здрібнілого шляхтича – спалення Мартином документів як знак повного звільнення від нав’язливої хворобливої ідеї й повернення до гармонійного, нормального життя за природженістю.

Номер слайду 9

У п’єсі «Мартин Боруля» наголошує, що гідність людини визначається не її привілейованим станом, а способом життя – чесною трудовою діяльністю, щирістю і добротою у взаєминах з людьми.

Номер слайду 10

Мартин Боруля:«Я – не бидло і син мій – не теля!»«Чина, дворянство треба любить, а другої любові нема на світі!..»«Дивись, як люде, так і ти. Та чоботи чисть раз у раз, щоб блищали, як у засідателя; одежа – перве діло»«Краще білий хліб, ніж чорний, краще пан, ніж хам!»«Бог дасть, дочку пристрою, тоді зажи-ву настоящим дворянином: собак розведу, буду на охоту їздить, у карти грать»«Ти, сину, не дружи з нерівнею, краще з вищими, ніж з нижчими»«Сказано у бумазі, що не так хвамилія стоїть: у нових бумагах – Боруля, а у старих – Беруля!..»«Все згоріло, і мов стара моя душа на тім огні згоріла!.. Чую, як мені легко робиться, наче нова душа сюди ввійшла, а стара, дворянська, попелом стала».

Номер слайду 11

Палажка:«Сама бачу, що дворянство нам біду робе. А почну батькові казать, щоб не видумував нічого, щоб жив по-старо-вині, – то закричить, затопа ногами, почне читать мені якісь бумаги про дворянство, затуркає мене, чагиркає, зіб’є з пантелику, і я думаю: може, ми й справді вже дворяне, – і починаю по-панськи привчаться, і самій тоді хочеться тебе за благородного віддать заміж!.. Тепер не знаю, шо й казать, що і робить, вимучилась зовсім і одуріла.

Номер слайду 12

Степан:«Напам’ять заучую. Мені Антон Спи-ридоновнч совітують виучувать бумаги напам’ять. Він тоже виучував, а тепер столоначальником по уголовній часті»«Столоначальником буду, а потім, може, й секретарем, чин дадуть, женю-ся на багатій»«І в дворянстві одказали, і земський суд скасували, і я остався за штатом»

Номер слайду 13

Гервасій Гуляницький:«…тепер же десь тебе вкусила шля-хетська муха і так дворянство у тебе засвербіло, що ти рівняєш себе з Красовським»«Красовський вчений, лікар, Красовський державець, а ти надимаєшся через силу, щоб з ним порівняться, бундючишся дутим дворянством, з добра-дива по-сварився з ним, – вір мені, що як будеш отак роздувать свій гонор, то Красов-ський з’їсть тебе!..»«Горе з такими дворянами! А по-моє-му, хто вчену голову; має, то дворянин, а вже як неграмотні дворяне, то…»

Номер слайду 14

Трандалєв:«Чи виграв, чи програв, а грошики дай! Живи – не тужи! Все одно що лікар: чи вилічив, чи залічив – плати!»«Був і писарем в пітейній конторі, був обер-об’їждчиком. був прикашиком по економіях, держав биржу в городі, слу-живу маклера – скрізь важкої»

Номер слайду 15

Націєвський:«Любов – ета злодійка приходить зря, сьогодня нєт єйо, а завтра вот она!»«Це так! Невеста з приплодом!.. Бла-годарю!.. Я ще тілько сватаю дівку, а вони, бачу, вже й дитину хрестить будуть»

Номер слайду 16

Омелько:«Поки був чоловіком – і не вередував, а паном зробили – чорт тепер на нього й потрапе» (про Мартина).

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Манько Наталія Петрівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
10 січня 2020
Переглядів
4906
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку