5 липня о 18:00Вебінар: «Щоденні-3» та «Щоденні-5»: незамінна частина уроку в Новій українській школі

Презентація "Іван Нечуй-Левицький". 10 клас

Про матеріал
Презентація містить світлини, інформацію про життя і творчість Івана Нечуя-Левицького.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

“Почавши писати свої повісті в той час, коли була заборонена українська література, нікому не говорив про це: об тім навіть не знали ті товариші, що жили зі мною на одній квартирі, не знав батько”, - згадував в автобіографії письменник.

Номер слайду 3

Народився 25 листопада 1838 року в містечку Стеблево на Черкащині, в сім’ї сільського священика. Батько його був освіченою людиною прогресивних поглядів, мав велику домашню книгозбірню і на власні кошти влаштував школу для селян, в якій його син і навчився читати й писати.

Номер слайду 4

Дитинство Малого Іванка доглядала стара селянка Мотря. Вона співала йому пісні, знайомила з народними звичаями. Вихованням займалася мама письменника, Ганна Лук’янівна, (крім Івана, старшого сина, у сім’ї було ще дві пари близнят).

Номер слайду 5

Роки навчання У 1845 році семирічний Іван розпочинає навчання в Богуславському духовному училищі. Там опанував латинську, грецьку та церковнослов’янську мови. Навчання в бурсі було нестерпним: зубрячка, тілесні покарання, заборона розмовляти українською мовою. Незважаючи на це, Левицький навчався успішно й після училища в чотирнадцятилітньому віці вступив до Київської духовної семінарії, де навчався з 1853 по 1859 рік.

Номер слайду 6

1861 року Левицький вступає до Київської духовної академії. Не задовольняючись рівнем освіти в академії, вдосконалює свої знання самотужки: вивчає французьку й німецьку мови. 1865 року Іван Семенович закінчує академію із званням магістра, але відмовляється від духовної кар’єри й викладає російську мову, літературу, історію та географію в Полтавській духовній семінарії (1865—1866), в гімназіях Каліша (1866—1867) та Седлеця (1867—1872).

Номер слайду 7

Творча діяльність Одночасно з педагогічною діяльністю І.Левицький починає писати. У 60-х роках він написав комедію «Жизнь пропив, долю проспав» і повість «Наймит Яріш Джеря». Працюючи в Полтавській семінарії, він у 1865 році створює повість «Дві московки».

Номер слайду 8

З 1873 року І.Левицький працює у Кишинівській чоловічій гімназії викладачем російської словесності, де очолює гурток прогресивно настроєних учителів, які на таємних зібраннях обговорювали гострі національні та соціальні проблеми.

Номер слайду 9

1874 року вийшов у світ роман «Хмари», а наступного року — драматичні твори «Маруся Богуславка», «На Кожум’яках» та оповідання «Благословіть бабі Палажці скоропостижно вмерти».

Номер слайду 10

Пізніше письменник створює такі шедеври української літератури, як «Микола Джеря» (1878), «Кайдашева сім’я» (1879), «Бурлачка» (1880), «Старосвітські батюшки та матушки» (1884).

Номер слайду 11

1885 року І.Нечуй-Левицький йде у відставку й перебирається до Києва, де присвячує себе виключно літературній праці. У Києві він написав оповідання «Пропащі» (1888) та «Афонський пройдисвіт» (1890), казку «Скривджені» (1892), повість «Поміж порогами» (1893).

Номер слайду 12

Останні роки життя На початку століття письменник звертається до малих форм прози, пише здебільшого статті, нариси, зокрема статті «Сорок п’яті роковини смерті Тараса Шевченка» (1906) та «Українська поезія». До кінця життя І.Левицький жив майже у злиднях, у маленькій квартирі на Пушкінській вулиці, лише влітку виїздив до родичів у село або в Білу Церкву.

Номер слайду 13

До останніх сил працював Іван Семенович, щоб завершити літературні праці. Останні дні провів на Дегтярівці, у так званому «шпиталі для одиноких людей», де й помер без догляду 15 квітня 1918 року. Поховано його на Байковому кладовищі.

Номер слайду 14

У Стеблеві 1960 року відкрито літературно-меморіальний музей письменника.

Номер слайду 15

Іван Нечуй-Левицький увійшов в історію української літератури як видатний майстер художньої прози

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Добровольська Олександра
  Загальна:
  4.3
  Структурованість
  4.0
  Оригінальність викладу
  4.0
  Відповідність темі
  5.0
ppt
Додано
16 травня 2019
Переглядів
5120
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку