Про матеріал
(1) Комікси в освітньому процесі
(2) Коли ми говоримо про формування інтересу до навчальної діяльності у здобувачів освіти то безумовно згадуємо практичні інструменти вчителя. Для чого ж вони потрібні? У моєму розумінні практичні інструменти мають допомогти учням навчатися легко і результативно, а вчителю, заощадити час і полегшити підготовку до уроків.
(3) Отже, коли навчатися легко? Тоді, коли це цікаво або принаймні не нудно. Це стосується як учнів, так і вчителів. А чим цікавляться сучасні школярі? Про них кажуть, що вони з’явились зі смартфоном у руці.
(4) Наші учні справді змалку оточені комп’ютерами, ноутбуками, планшетами, телефонами. Така кількість джерел інформації вимагає від них мультизадачності, вміння швидко перемикатися з одного завдання на інше. Проте це також залишає менше часу на обробку і засвоєння повідомлення. Саме тому сьогодні різні види контенту набувають саме візуальної форми. Діти і підлітки надають перевагу картинкам і фото набагато частіше ніж текстовому відтворенню інформації.
(5) Як же заволодіти їхньою увагою та скласти конкуренцію наприклад тим же мемам у соц.мережах?
(6) Вам знайомі такі поняття як «Супермен»? Людина павук? Марвел? Так, сьогодні ми поговорим про комікси.
Цей вид графічного мистецтва дозволяє легко зробити урок цікавим і захопливим. Ви всі напевне бачили ці яскраві картинки з текстом у мовній бульці або взагалі без нього.
(7) Комікс – (від англ. сomic) – комедійний, смішний – це послідовність малюнків, яка розкриває певну історію, розповідь.
Існує багато різновидів цього жанру:
- традиційні комікси;
- графічні романи;
- veb комікси;
- є навіть спроби написати дисертацію у вигляді коміксу.
Українські комікси набувають популярності. Тож як не скоритатися цією популярністю на уроках?
Розгляньмо декілька прикладів.
(8)Уроки іноземної мови. Комікси ідеальний варіант для тих, хто вивчає другу мову. Зображення полегшують розуміння сюжету навіть якщо ви не розумієте значення всіх слів. Сила коміксу в тому, що ним можна розказати будь-яку історію. Тому він розкриває зміст більшості популярних топіків «Мій день народження», «Мої літні канікули», «Перший день у школі» тощо. Учні можуть просто читати готові комікси, але варто спробувати більш творче завдання. Запропонувати серію коміксів з порожніми бульками, а школярі впишуть туди потрібні фрази чи слова. На екрані ви бачите фрагменти підручника Fly Hight за яким навчаються учні початкових класів «Інтелект».
(9)Уроки історії. Комікси чудово ілюструють хронологічні події. Це власне їх ідея, послідовно розгортати історію. Можна запропонувати учням створити комікс за мотивами біографії історичних особистостей. Адже деякі з них цікавіші за детектив. Згадайте події з життя Жани Дарк чи Олександра Македонського, Богдана Хмельницького чи Максима Залізняка. Лицарські турніри, хрестові походи чи пригоди вікінгів також не менш цікаві для графічної ілюстрації.
(10) Фізика. Цей предмет вважають складним для сприйняття. Він потребує багато наочності, ілюстрацій дослідів, таблиць тощо. Наочність допомагає перейти від конкретного образу до абстрактного. Комікси допомагають легко показати процес випаровування води або розібратись як працює сила тертя. Зараз на екрані ви бачите сторінки книги «Фізика. Наука в коміксах» Це уривки уроків з теми «Електричний струм» та розділу «Електрика і магнетизм».
Такі прийоми універсальні для всіх шкільних предметів. Математика, біологія, хімія, література, мова, інформатика… Вивчення цих дисциплін буде веселим і цікавим у вигляді сюжету коміксу.
(11) Є декілька інструментів для створення коміксів.
- Картинки можна малювати олівцями або ручкою на аркуші паперу
- Вищій пілотаж – створення графічної історії на дошці крейдою або маркером. Це надзвичайно ефектно, але потребує певних навичок;
- Почати ж можна з простих онлайн інструментів, їх досить багато. Ми розглянимо один з найпопулярніших storyboardthat.
(12) Сподіваюсь, мої поради та ідеї змогли вас надихнути. Пропоную попрацювати з коміксами спочатку у ролі учнів, а потім навчитись створювати комікси у безкоштовному онлайн сервісі.
(13) Дякую за увагу.