Тема: Історична карта.
Мета: створити початкове уявлення про життя людей на українських землях у найдавніші часи; розпочати формування навичок роботи з історичною та географічною картами; формувати початкові знання про історичний простір та одиниці його вимірювання; знайомити учнів у загальному вигляді з поняттями легенда карти, історична карта, географічна карта; навчити дітей працювати з контурною картою; формувати історичну свідомість, прищеплювати відчуття причетності до минулого України, бажання більше дізнатися про нього.
Тип уроку: бінарний урок: географія та історія; засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: підручник«Історія України» (Пометун, Костюк, Малієнко) 5 клас ; роздавальний матеріал, атлас «Історія України. 5 клас», географічний атлас, різні види карт, контурна карта.
Поняття: «карта», «історична карта», «фізична карта», «легенда карти», «контурна карта».
Очікувані результати:
після цього уроку учні зможуть:
- орієнтуватися в історичному просторі,
- визначати різницю між географічною та історичною картою
- читати легенду карти
- розрізняти умовні позначки на карті України
- знаходити на карті територію України, її столицю
- виконувати завдання на контурній карті
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація знань учнів
Оголошення теми і мети уроку.
Бесіда:
ІІ . Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь.
Щоб зрозуміти де саме сталася та чи інша подія, ми повинні навчитися працювати з історичною картою.
ІІІ . Вивчення нового матеріалу
Вчитель.
Історикам важливо знати, коли відбулася та чи інша подія. Але и завжди разом з датою проговорюємо місто, де відбулася та чи інша подія. Тому на уроках історії ми з вами подорожуємо світом.
А подорожуючи світом ми спостерігаємо навколишнє середовище: гори, ріки, моря, рівнини, який клімат у різних краях. Це допомагає нам визначити заняття людей, яке в них було житло та одяг, чим вони харчувалися. Так життя людей у різних місцевостях не є однаковими. Люди на морському узбережжі, чи в пустелі, чи на далекій Півночі, чи на великому острові, чи в місцевості з вологим кліматом живуть по-різному. Відповідно, у них будуть різні будинки, одяг заняття тощо. Наприклад, ми можемо сказати, що зовсім різні житла і види господарської діяльності заняття народів Африки та Скандинавського півострова.
Визначте різницю. (Учні висловлюють свої судження)
Історики приділяють велику місцям, де відбувалися певні минулого. Ми вивчаємо історію континентів, країн або окремих регіонів та населених пунктів.
Те, що життя людей пов'язане з простором ми можемо простежити в назвах міст, сел. Чи інших місцевостей. Наприклад, поява назви Запоріжжя тісно пов'язане з містами за порогами Дніпра, де оселялися козаки.
Бесіда:
Вчитель.
Щоб краще знати місцевість, люди здавна навчилися відтворювати її на карті.
З давних давен, коли люди подорожували та знайомилися з навколишнім середовищем, вони часто намагалися відтворити все що побачили у вигляді схеми та малюнка. Так почали з`являтися карти.
Робота над формуванням поняття «карта», «атлас».
Види карт.
Вчитель.
Щоб зрозуміти події, що зображені на історичній карті, існує ціла система умовних позначок, які називають «легенда» карти.
Робота над формуванням поняття «легенда карти».
Навчившись читати легенду карти можна зрозуміти й подію, яка на ній зображена.
Розвиваємо просторові вміння
Починаючи працювати з історичною картою, необхідно пам'ятати такі правила:
1. За кольорами відрізняють одну територію від іншої.
2. Штриховкою позначають події та явища, що пов'язані з певною територією. Приміром, перехід району від однієї держави до іншої.
3. Місця битв позначають перехрещеною зброєю.
4. Стрілками позначають пересування військ і народів.
5. Кордони держав, інші межі позначають кольоровими лініями.
6. Міста позначають кружечками, квадратиками або малюнками.
IV. Закріплення нових знань і навичок учнів.
Увага на карту. Робота з контурною картою.
Завдання
1. Знайдіть кордони держав.
2. Що означає колір на історичній карті?
3. Як позначаються міста, столиці, річки, рух військ?
V. Підсумки уроку.
Заключне слово вчителя.
Оцінки.
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника параграф 3.