ЛЕКСИЧНІ ТА ФРАЗЕОЛОГІЧНІ СИНОНІМИ, АНТОНІМИ . СИНОНІМІЧНЕ БАГАТСТВО УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Номер слайду 2
Пригадай!1. Що називається синонімами? Наведіть приклади.2. Яка їх роль у мові?3. Чи часто ви користуєтесь словником синонімів?
Номер слайду 3
Лексика української мови збагачувалася впродовж усього історичного поступу. Виникнення синонімічного розмаїття пов'язане з процесом пізнання людиною навколишнього світу, з дедалі глибшим осягненням ознак, властивостей, рис предметів і явищ, тому що потрібно не тільки назвати якесь явище, а й висловити свою думку про нього, виявити ставлення до нього.
Номер слайду 4
Водночас синоніми обов'язково чимось різняться між собою — відтінками значень, емоційним забарвленням, експресивністю, стилістичною віднесеністю, різною активністю в мові, здатністю сполучатися з іншими словами.
Номер слайду 5
Лінгвістичне спостереження. Запишіть речення. Підкресліть синоніми і поясніть їх значення1. Наче зачарований велетень, стояв ліс (Панас Мирний). 2. Під гаєм в’ється річенька (Л. Глібов). 3. По діброві вітер виє (Т. Шевченко). 4. Ой піду я в бір темненький (Леся Українка). 5. Могутнім спокоєм дихає праліс.
Номер слайду 6
Прочитай!Кричати, гримати — ці слова виражають відтінки значень; верещати, лементувати, горланити, горлопанити — виражають експресивність, емоційність; кричати — стилістично нейтральне слово, а вищати, галасувати — відноситься до розмовного, художнього стилів; кричати використовується активно як літературне слово, а йойкати, фукати, галакати — рідко, тому що це діалектизми.
Номер слайду 7
Фразеологічні синоніми — це варіанти фразеологічних одиниць на позначення того самого поняття. Фразеологізм співвідноситься з одним нейтральним словом або іншим фразеологізмом. Однакові — схожі; на один копил, одного поля ягода, одним миром мазані, на один аршин, два чоботи пара, з одного тіста, обоє рябоє, одним духом дишуть, волос до волоса; яке їхало, таке й здибало. Запишіть!Перегнути палку (перестаратися) — передати куті меду.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Фразеологічні антоніми — фразеологізми, що мають протилежне значення до нейтрального слова або іншого сталого вислову. На відміну від синонімів, їх набагато менше.
Номер слайду 12
Приклади запишіть
Номер слайду 13
Запам`ятайте, як правильно наголошувати слова. ДОнька, дочк. А, др. Ова, жалюзІ, заробІток.
Номер слайду 14
1. Установіть відповідність. Слово Синонім1 огрядний А широкоплечий2 кремезний Б неповороткий3 вайлуватий В тендітний4 чепурний Г опасистий Д охайний2. Установіть відповідність. Слово Антонім1 млявий А запопадливий2 мінливий Б бадьорий3 буденний В казковий4 упереджений Г зверхній Д стійкий
Номер слайду 15
3. Установи відповідність. Фразеологізм 1. ні за що ні про що2. коваль бабі рідний швець3. викреслити зі свого життя4. спекти рака Синонім. А. з доброго дива. Б. сьома вода на киселіВ. вирвати з серця. Г. готовий крізь землю провалитися. Д. майстер на всі руки